Norma Varden 

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":295,"rate":7.1661016949152545,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":4,"rate":7.5,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,2
295 ocen gry aktorskiej
Norma Varden
Norma Varden urodziła się i dorastała w Londynie, jako córka emerytowanego kapitana statków morskich i jego znacznie młodszej żony. Była szczególnie uzdolnionym muzycznie dzieckiem w zakresie gry na fortepianie. Studiowała w Paryżu i dawała koncerty w całej Anglii, jeszcze będąc nastolatką. Jednak aktorstwo było jej pasją i temu poświęciła swoją karierę, rozpoczynając naukę w Guildhall School of Music. Debiutowała w "Piotrusiu Panie". Grała rolę pani Darling, mimo że była młodsza od aktorów wcielających się w jej dzieci. W następnych latach Norma często otrzymywała role poważnych dam, starszych niż sama aktorka. 

Występowała w sztukach Williama Szekspira, była obsadzana w rolach dramatycznych w takich produkcjach jak "Żyd, wieczny tułacz" i "Hamlet".
Grała w różnych trupach teatralnych, aż odnalazła powołanie do występowania w komediach. Tak znalazła się w słynnej Aldwych Theatre farce-ers, gdzie występowała od roku 1929 do 1933. Kilka lat później zaczęła grać w brytyjskich filmach. Jej role były drugoplanowe, ale często "kradła" sceny w takich obrazach jak: "Evergreen", "The Iron Duke", "Stormy Weather" czy "East Meets West". We wczesnych latach 40. aktorka odwiedziła Kalifornię, w towarzystwie swojej chorej i owdowiałej matki, aby zażyć trochę słońca. Jednak zostały tu na zawsze. Znowu obsadzana była w rolach dystyngowanych pań, księżnych, królowych, czasami epizodycznie. Jej bardziej zapamiętane występy to te w obrazach: "Major i mała", "Wieczna Amber", "Nieznajomi z pociągu", "Mężczyźni wolą blondynki" i "Dźwięki muzyki".

Norma pracowała w telewizji i radiu przez lata 40., 50. i 60. W tym drugim była gospodynią w serii o Sherlocku Holmesie, a w telewizji pojawiła się w takich programach jak: "Ed, koń który mówi", "The Beverly Hillbillies", "Ożeniłem się z czarownicą" czy "Batman".

Varden nigdy nie wyszła za mąż. Kiedy jej matka zmarła w roku 1969, aktorka wkrótce odeszła na emeryturę. Zmarła w wyniku choroby serca w 1989, na dzień przed swoimi 91. urodzinami. 
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 20 stycznia 1898

data śmierci: 19 stycznia 1989

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 171 cm

Zmarła na skutek niewydolności serca w Santa Barbara (Kalifornia, USA).
W późniejszych latach swego życia działała w Screen Actors Guild, walcząc o lepszą opiekę nad starszymi aktorami.
Miała zagrać rolę Matki Przełożonej w "Dźwiękach muzyki", ale producenci zdecydowali się jednak na Peggy Wood, która otrzymała za nią nominację do Oscara. W ramach "pocieszenia" Norma zagrała gospodynię, panią Schmidt.
Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!
Dodaj wątek na forum