George Lucas I

George Walton Lucas Jr.

7,6
4 296 ocen scenariuszy
George Lucas I
Mimo stosunkowo niewielkiego dorobku reżyserskiego George Lucas uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych i kasowych artystów Hollywood. Jest autorem kultowej serii "Gwiezdne wojny" a także pomysłodawcą filmów o przygodach Indiany Jonesa. Po ukończeniu Uniwersytetu Południowej Karoliny Lucas pracował jako asystent Francisa Forda Coppoli przy realizacji musicalu "Tęcza Finiana". Twórca "Czasu Apokalipsy" odkrył drzemiący w George'u talent i umożliwił mu realizację pierwszego filmu kinowego "THX-1138". Obraz ten mimo, iż nie został sukcesem kasowym to zwrócił uwagę krytyków na reżysera i zaowocował bardzo pochlebnymi recenzjami. W 1973 r. Lucas zrobił film, który przyniósł mu popularność: "Amerykańskie graffiti". Kosztował on zaledwie 750 tys. dolarów a okazał się jedną z najbardziej dochodowych produkcji dekady. Cztery lata później Lucas wyreżyserował swój ostatni jak na razie film "Gwiezdne wojny". Obraz stał się i jest do dzisiaj przebojem po obu stronach oceanu. Wiele osób uważa go za dzieło kultowe. Film kosztował 10,5 miliona dolarów a zarobił ponad 400 milionów, nie licząc dochodów z gadżetów jak: koszulki, kubki itp. Mimo propozycji wyreżyserowania kolejnych części gwiezdnej trylogii "Imperium kontratakuje" i "Powrót Jedi" Lucas odmówił i skupił się na ich produkcji. W 1981 r. stworzył wraz ze Stevenem Spielbergiem postać Indiany Jonesa, którego przygody opisane w trzech filmach cieszyły się popularnością na całym świecie. W 1997 r. na ekrany kin weszła wersja specjalna "Gwiezdnych wojen", która została zrealizowana z okazji dwudziestolecia serii. Oprócz kilku nowych scen, które się tam znalazły specjaliści z Lucasart poprawili również dźwięk i efekty specjalne. W roku 1999 widzowie ujrzeli długo zapowiadaną część pierwszą trylogii, której reżyserem byłLucas.


więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 14 maja 1944

miejsce urodzenia: Modesto, Kalifornia, USA

wzrost: 170 cm

Saturn
Zdobył 2 nagrody Saturn, 11 innych nagród oraz 26 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Marcia Lucas (22.02.1969 - 1983, rozwód), 2. Mellody Hobson (od 22.06.2013), córka Everest Hobson Lucas (ur. 09.08.2013)
W marcu 2005 roku Lucas został honorowym członkiem organizacji zrzeszającej fanów "Gwiezdnych wojen" - Legionu 501. Jest to o tyle ważne, iż Lucas nigdy wcześniej nie był zaangażowany w żadnej innej organizacji fanowskiej jego filmów. 
Krótko przed ukończeniem szkoły nieomal stracił życie w wypadku samochodowym.
Cierpi na cukrzycę.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych