Paweł Pawlikowski 

Paweł Aleksander Pawlikowski

8,0
2 803 oceny pracy reżysera
Paweł Pawlikowski
Paweł Pawlikowski urodził się w Warszawie i tam też chodził do szkoły podstawowej na Mokotowie. Do Wielkiej Brytanii wyjechał wraz z matką, miał wtedy 14 lat. Według wielu uznawany jest za jednego z najciekawszych brytyjskich reżyserów. Jego film "Ostatnie wyjście" nagrodzono wieloma międzynarodowymi wyróżnieniami, w 2000 roku pokazywano go na festiwalu w Wenecji, otrzymał nagrodę BAFTA dla Najbardziej Obiecującego Debiutanta w Brytyjskim Kinie oraz laur dla najlepszego brytyjskiego filmu na festiwalu w Edynburgu. W jego dotychczasowym dorobku znaleźć można też dramat "Twockers" oraz nagradzane dokumenty: "Serbian Epics", "Podróże Dostojewskiego" oraz "Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem". W Polsce zaczęło się o nim mówić wraz z pojawieniem się w kinach filmu "Lato miłości", zrealizowanego wspólnie z polskim operatorem Ryszardem Lenczewskim. W 2012 r. reżyser wrócił do kraju by nakręcić tu swój pierwszy polski film. "Ida" odniosła międzynarodowy sukces, potwierdzony licznymi festiwalowymi zaproszeniami i zdobywanymi nagrodami. W 2015 r. film uhonorowano Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny, a Pawlikowski został pierwszym polskim laureatem w tej kategorii (z dziesiątą nominacją).
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 15 września 1957

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

wzrost: 187 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 35 innych nagród oraz 29 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. żona (do 2006, jej śmierć); 2 dzieci: Wiktor (ur. 1991) i Maria (ur. 1993); 2. Małgorzata Bela (od 2017)
W 2005 roku był przewodniczącym jury w konkursie "Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy" na 21. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.
Był przewodniczącym jury podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2011 roku.
W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Ja chyba śnię! Chory kraj, albo desant pisowy nasłany za wyklikanie tego "wyniku." Nawet nie chce mi się tego komentować, bo chce się wyć. Wspaniały artysta i taki sam człowiek. Widzi to i nagradza świat, a w Polsce- mamy, co mamy. Głupota prowokacja czy ignorancja? Po prostu ręcę opadają. :-(

Gościu zażatrował, a tu taki ból pośladków. Uderz w stół, a nożyce się odezwą.
A tak poza tym to gratulacje dla Pawła.

Gratuluję!

To straszne, że 90% z Was wypowiada się na temat Żydów praktycznie nic nie wiedząc na ten temat. Gdzieś tam ktoś coś usłyszał, ktoś coś komuś powiedział, w końcu- bo inni tak mówią to ja też... Poczytajcie trochę o tym na temat czego się wypowiadacie, żeby z kimkolwiek można było dyskutować...

No, ale jeśli chodzi o scenariusze to ma wyjątkowy problem z zaangażowaniem mnie. Tyczy się to zarowno Idy, jak i Zimnej wojny - obydwa filmy równo przeceniane.