Tomasz Kot 

8,2
56 268 ocen gry aktorskiej
Tomasz Kot
Ur. 21 kwietnia 1977r. w. Legnicy. Marzył o karierze malarza artysty, przez rok uczył się w seminarium duchownym. Aktorstwem zainteresował się w liceum i chociaż maturę zdał za drugiem podejściem, bez problemu dostał się do krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej. Po ukończeniu szkoły w 2001r. związał się z Teatrem Bagatela w Krakowie. Debiutował na scenie Centrum Sztuki Teatru Dramatycznego w Legnicy w przedstawieniu "Panna Tutli-Putli" S. I. Witkiewicza (1996), w reżyserii Wiesława Cichego. W tym samym teatrze wystąpił z monodramem "Edzio" Bruno Schulza (1996), w reż. Krzysztofa Kopki. Był tytułowym bohaterem "Hamleta, Księcia Danii" Williama Shakespeare (2001), w reż. Kopki.

Po raz pierwszy na scenie Teatru Bagatela wystąpił jako Piotr Dobczyński w "Rewizorze" Mikołaja Gogola (2002), w reż. Macieja Sobocińskiego. Jest zadowolony ze swojej kreacji w "Ślubie" Witolda Gombrowicza (2002), w reż. Waldemara Śmigasiewicza, gdzie zagrał Henryka. Dobre recenzje zebrał za rolę Czarusia, młodego aktora, który nie rozstaje się z telefonem komórkowym w przedstawieniu "Ca-sting" Rafała Kmity wystawionym w Krakowskim Teatrze Scena STU w 2002 r. Był Tytusem w "Testosteronie" Andrzeja Saramonowicza (2005), w reż. Piotra Urbaniaka.

W czasie studiów wystąpił w przedstawieniu Teatru Telewizji pt. "Wybór" Jacka Włoska (1999), w reż. Jerzego Stuhra. Zagrał także w "Balladzie o Zakaczawiu" Macieja Kowaleskiego i Jacka Głomba (2002), w reż. Waldemara Krzystka.

Już w 1996 roku został uhonorowany nagrodą dla najlepszego adepta sztuki aktorskiej na scenach polskich na Barbórkowych Spotkaniach Teatrów w Dąbrowie Górniczej. Za rolę Ojca w dyplomowym przedstawieniu "Sześć postaci szuka autora" Luigi Pirandella na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w 2001 roku otrzymał wyróżnienie prezydenta miasta Łodzi.

Pojawił się w serialach "Całkiem nowe miodowe lata" (2004), "Na dobre i na złe" (2004-2005), "Wiedźmy" (2005). Był handlowcem Jackiem Darewiczem w "Camera Cafe" (2004) Jurka Bogajewicza i komisarzem Andrzejem Grudzińskim w "Kryminalnych" (2005). Wystąpił w dokumencie Mariana Marzyńskiego "Ja, Gombro" (2003), gdzie wcielał się w postaci z dramatów Gombrowicza.

Na dużym ekranie debiutował główną rolą w filmie "Skazany na bluesa" (2005) Jana Kidawy-Błońskiego. Kiedy reżyser poszukiwał aktora Kot grał właśnie w Warszawie "Hamleta" w wyjazdowym spektaklu Teatru z Legnicy. Tomasz wcielił się w postać Ryszarda Riedla, wokalisty i lidera zespołu Dżem. Przygotowując się do roli mieszkał przez krótki czas w mieszkaniu Riedla w Tychach, przesłuchując płyty z utworami zespołu.

Do jego ulubionych reżyserów należy twórca najlepszych polskich komedii Stanisław Bareja. Kot czasem występuje w Kabarecie Kuzyni.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 kwietnia 1977

miejsce urodzenia: Legnica, Polska

wzrost: 197 cm

Orzeł
Zdobył Orzeł, 3 inne nagrody oraz 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Agnieszka (od 30.09.2006), 2 dzieci: córka Blanka (ur. 15.04.2007) i syn Leon (ur. 2010)
Do roli Ryszarda Riedla w filmie "Skazany na bluesa" zapuścił włosy i schudł 8 kilo. Ponadto żeby dobrze się przygotować pojechał z zespołem w trasę koncertową, a także mieszkał przez jakiś czas w mieszkaniu lidera Dżemu w Tychach, przesłuchując jego płyty.
W 2001 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego) w Krakowie (Polska).
Wystąpił w następujących reklamach:
- 2008 r. - kampania społeczna zachęcająca Polaków do przekazywania 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, Eurobank;
- od 2009 r. - usługi telekomunikacyjne Netia;
- 2015 r. - taryfa Jump Family w ofercie T-Mobile (wraz z Szymonem Piotrem Warszawskim);
- 2016 r. - kampania reklamowa Hit od T-Mobile "Superszybki Internet" (wraz z Kingą Preis), "Zabiorę nas do T-Mobile" (wraz z Cleo), "To ja mam najlepszą sieć" (wraz z Robertem Lewandowskim), "Darmowe rozmowy i smsy od ręki" (wraz z Natalią Nykiel);
- 2019 r. - kampania społeczna organizacji SOS Wioski Dziecięce pt. "Świąteczne SOS" (wraz z Anną Dereszowską, Andrzejem Sewerynem, Sebastianem Stankiewiczem i Katarzyną Zielińską);
- 2020 r. - wielorazowe produkty do filtrowania wody kranowej marki Dafi pt. "Kosmiczne wyzwania";
- 2021 r. - płatności zbliżeniowe Blikiem, kampania społeczna Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie pt. "Jestem lekarzem, jestem człowiekiem".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Szkoda mi takich aktorów jak Tomasz Kot, którzy decydują się zostać w naszym kraju i sprawiają, że nasze rodzime produkcje zyskują na wartości. Podkreślam - sprawiają to swoimi kreacjami, bo scenariuszom i reżyserii naszym "dzieł" wiele brakuje do dobrej klasy...Kot jest niesamowicie pracowity i ambitny. I ogromnie...

więcej

Religa, Polak, Riedel, Opat, Bogusz.

Obok Chyry i Więckiewicza aktualny no. 1. !

W "Bogowie" zagrał rewelacyjnie! Uważam, że najlepiej odegrał swoją postać ze wszystkich aktorów
na całym świecie. Niebywałe. Cudowny <3 Ode mnie ma Oscara.

Mogłby zagrać Cola Ternera .

10/10, lepiej się chyba nie dało tego zagrać