Peter Gallagher I

Peter Killian Gallagher

6,8
5 305 ocen gry aktorskiej
Peter Gallagher I
Jego ojciec pracował w biznesie reklamowym, matka była bakteriologiem. Gallagher ukończył ekonomię na Tufts University w Bostonie. Uczęszczał także na zajęcia w New England Conservatory of Music i nowojorskim Actors Studio. W 1978 debiutował na Broadwayu jako Danny Zuko w musicalu "Grease". Największy sukces odniósł w przedstawieniu "The Real Thing" (1984), w reżyserii Mike Nicholsa. W sztuce Toma Stopparada wystąpił u boku Jeremy Ironsa i Glenn Close. Gallagher ma w swojej biografii epizod muzyczny. W czasie studiów śpiewał a capella w rockowej grupie Beelzebubs.


"Idolmaker" (1980), pierwszy film w którym wystąpił, jest debiutem reżyserskim Taylora Hackforda. Peter zagrał rock 'n' rollowego wokalistę Caesare. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych można go było zobaczyć głównie w filmach telewizyjnych. W 1989 r., w głośnym filmie "Seks, kłamstwa i kasety wideo" Stevena Soderbergha, wystąpił w roli aroganckiego prawnika, który zdradza żonę (Andie MacDowell) z jej siostrą (Laure San Giacomo).


"Bob Roberts" (1992), w którym wcielił się w Dana Rileya, to udana satyra na sytuacje polityczną USA. Obraz jest debiutem reżyserskim aktora Tima Robbinsa. Gallagher wystąpił w dwóch, cieszących się dużą popularnością filmach Roberta Altmana. Były to "Gracz" (1992) i uhonorowany Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji "Na skróty" (1993). Za rolę w "Graczu" Gallagher otrzymał, tak jak wielu innych aktorów występujących w tym filmie, najniższą ustawowo gażę. W 1993 r. wystąpił także w thrillerach: "Malice" Harolda Beckera i "Mother's Boys" Yvesa Simoneau. Kolejny rok rozpoczął niewielką rolą w "Hudsucker Proxy" (1994) Joela Coena. W romantycznej komedii "Ja Cię kocham, a ty śpisz" (1994) Jona Turteltauba przez większość czasu widzimy go leżącego nieprzytomnie na szpitalnym łóżku. Do ciekawszych kreacji w jego karierze można zaliczyć role w "Pani Parker i krąg jej przyjaciół" (1994) Alana Rudolpha i "Cafe society" (1995) Raymonda De Fellitia. Z reżyserem Stevenem Soderberghiem spotkał się ponownie na planie kryminału "Na samym dnie" (1995). W "Last Dance" (1996) Bruce Beresforda musiał ustąpić pola odtwórcom głównych ról, Sharon Stone i Robowi Morrow. Interesująco wypadł jako Buddy Kane, kochanek Carolyn Burnham (Annette Bening) w "American Beauty" (1999) Sama Mendesa. W horrorze "House on Hounted Hill" (1999) Williama Malone'a był jedną z sześciu osób, które decydują się na spędzenie nocy w "nawiedzonym domu".

więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 sierpnia 1955

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 175 cm

Aktor
Zdobył Aktor, 2 inne nagrody oraz 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Paula Harwood (od 07.05.1983), 2 dzieci: syn Jamey (ur. 1990) i córka Kathryn (ur. 1993)
Uczęszczał na Uniwersytet Tuffs.
Był brany pod uwagę do roli Ethana w filmie "Supergirl". Ostatecznie angaż otrzymał Hart Bochner.
Podczas studiów w Tufts (1973-1977) był członkiem grupy Beelzebubs - chóru "mini-rockowego".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Może i dobrze gra, ale z tą twarzą pasuje mi do Dynastii albo do Mody na Sukces gdzie
dowiaduje się, że jego matka flirtuje z ojcem jego koleżanki, która z kolei buja się w jego
psie, a na końcu i tak wszyscy biorą ślub przez 300 odcinków

Zagral tez w trzecim sezonie Grace and Frankie - wyglada wciaz bardzo bardzo ;)

Grał gościnnie w "New girl". Można by to tutaj umieścić.

Po obejrzeniu American Beauty chciałem tylko powiedzieć, że ten pan ma bardzo charakterystyczne...brwi.

;)

Oglądając "Adama" byłem święcie przekonany, że to Billy Bob Thornton gra ojca Beth...
Teraz widzę jak się myliłem, ale i tak wydaje się, że Gallagher to podobny typ faceta.