Barbara Apolonia Chałupiec

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/69525/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":135,"rate":8.311111111111112,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,3
135 ocen gry aktorskiej
Pola Negri
Jedyna polska aktorka, która na trwałe zapisała się w historii światowego kina.

Rodzinie wiodło się nie najgorzej do czasu, gdy ojciec Jerzy został aresztowany przez Rosjan i wywieziony w głąb Syberii. W 1902 przeprowadziły się z matką do Warszawy, gdzie przyszło im żyć w prawdziwej nędzy. Wkrótce panna Chałupiec dostała się do bezpłatnej Szkoły Baletowej, w której bardzo owocną naukę przerwała gruźlica, spowodowana w dużej mierze biedą i niedożywieniem. Zaprzepaściwszy tym samym szanse na zawód baletnicy, dostała się do szkoły teatralnej, a w wieku 17 lat była już uznaną polską aktorką. Przybrała pseudonim Pola Negri - na cześć ukochanej włoskiej poetki. Wkrótce rozpoczęła się jej kariera aktorki filmowej. W 1917 roku wyjechała do Berlina, gdzie związała się z UFA, największą niemiecką wytwórnią filmową i gdzie poznała reżysera Ernsta Lubitscha. Ich wspólny film, "Madame DuBarry" z 1919 roku, stał się słynny nie tylko na całą Europę, ale dotarł również z powodzeniem za ocean. To otworzyło tej dwójce podwoje Hollywood. Negri stała się prawdziwą gwiazdą, jedną z najbogatszych kobiet Hollywood. Miała w Los Angeles pałacyk wybudowany na wzór Białego Domu, miała na swoim koncie małżeństwa z dwoma arysrokratami, romansowała z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino. Jednak w USA na szczycie utrzymała się tylko przez pięć lat. Straciła popularność wśród opinii publicznej, gdy w bardzo niestosowny sposób zachowała się na pogrzebie Rudolfa Valentino (rzucając się na jego trumnę). Kodeks Haysa zacznie ograniczył sceniczne możliwości aktorki, które przyniosły jej sławę w znacznie bardziej w tym względzie "liberalnej" Europie. Wreszcie wprowadzenie do kina dźwięku ujawniło fatalny akcent Poli i ostatecznie zadecydowało o jej wyjeździe do Niemiec. "Mazurek", w którym zagrała, stał się ulubionym filmem Hitlera, mówiono również o ich rzekomym romansie. W 1938 Negri przestała występować w filmach niemieckich, wyjechała do Francji, następnie zaś - w 1941, bez grosza przy duszy - ponownie do USA. W 1943 zagrała w "Hi Diddle Diddle", zaś w 1951 przyjęła amerykańskie obywatelstwo. Jej ostatnią filmową rolą była Madame Habib w "The Moon-spinners" (1964). Resztę życia spędziła aktorka w San Antonio w stanie Teksas, z przyjaciółką - kompozytorką Margaret West. Zmarła 1 sierpnia 1987 roku w wieku 90 lat.

opis dodała <b>WITKA</b>
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 3 stycznia 1897

data śmierci: 1 sierpnia 1987

miejsce urodzenia: Lipno, Rosja , (obecnie Polska)

wzrost: 152 cm

dwukrotnie zamężna: 1. Eugeniusz Dąbski (1919 - 1922, rozwód); 2. Sergiusz Mdivani (14.05.1927 - 02.04.1931, rozwód)
Producenci filmu "Komu bije dzwon" chcieli ją obsadzić w roli Pilar, jednak stanowczo temu sprzeciwił się autor powieści Ernest Hemingway, który pragnął, żeby jego bohaterkę zagrała Katina Paxinou.
Billy Wilder planował obsadzenie jej w roli bohaterki filmu "Bulwar zachodzącego słońca", jednak zrezygnował z tego pomysłu po wstępnej rozmowie z aktorką. Zniechęcił go silny akcent cudzoziemski w jej angielskim. Angaż ostatecznie otrzymała jej największa rywalka - Gloria Swanson.
Steven Spielberg proponował aktorce drugoplanową rolę w filmie "Sugarland Express". Aktorka odwiedziła reżysera na planie, ale ofertę stanowczo odrzuciła.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych