Billy Wilder 

Samuel Wilder

8,2
2 299 ocen scenariuszy
Billy Wilder
Naprawdę miał na imię Samuel, ale matka, zafascynowana postacią Buffalo Billa, mówiła na niego Billy. Przyszedł na świat jako obywatel Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Po ukończeniu szkoły średniej w Wiedniu, Billy miał zostać prawnikiem, ale wolał zająć się dziennikarstwem.W stolicy Niemiec zaczął pracować jako asystent przy pisaniu scenariuszy do niemych filmów. Po dojściu Hitlera do władzy, jako Żyd musiał opuścić Niemcy. Po czasie spędzonym w Paryżu, udał się do Stanów Zjednoczonych. Tam również pisał scenariusze. Ponieważ nie znał angielskiego, korzystał z pomocy tłumacza. Potem zajął się także reżyserią. W swojej karierze współpracował z największymi gwiazdami. Był bardzo wymagający, dlatego ta współpraca nie zawsze układała się pomyślnie. Szczególnie trudno było z Marilyn Monroe. Był wybuchowy i często kłócił się z producentami. Mimo jego trudnego charakteru wielu ludzi go uwielbiało. Niektórzy mieli go za autorytet w sprawach kinematografii. To dzięki niemu Billy Bob Thornton nakręcił "Sling Blade". Dostał propozycję zagrania w filmie "Jerry Maguire", ale zdecydowanie odmówił. Nigdy nie interesowały go filmy kameralne i artystyczne. Jego dzieła urzekały widzów i pozwalały im na rozrywkę. Był najczęściej nagradzanym reżyserem Hollywood - otrzymał sześć Oscarów, a dwadzieścia razy był nominowany. Wiele filmów doczekało się adaptacji scenicznych. Jego porażką było nie nakręcenie "Listy Schindlera", gdyż ubiegł go Steven Spielberg. On sam był współautorem scenariusza. Kochał zawodowy sport, pasjonowały go szachy i brydż. Uwielbiał muzyką klasyczną oraz dobre jedzenie, ale największą jego miłością było kolekcjonowanie dzieł sztuki. Strasznie dużo pił i palił. Panicznie bał się latania samolotami. W 2000 roku ogłosił oficjalnie, że jego kariera filmowa dobiegła końca. Zmarł 2 lata później na zapalenie płuc w Beverly Hills.
więcej

dane personalne:

data urodzenia: 22 czerwca 1906

data śmierci: 27 marca 2002

miejsce urodzenia: Sucha, Austro-Węgry, (obecnie Polska)

wzrost: 180 cm

Oscar
Zdobył 6 nagród Oscar, 23 inne nagrody oraz 43 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Judith Coppicus (22.12.1936 - 1946, rozwód), bliźnięta: Vincent (ur. 1939) i Victoria (ur. 1939); 2. Audrey Young (od 30.06.1949 do jego śmierci)
Wilder współpracował ze Stevenem Spielbergiem przy scenariuszu do "Listy Schindlera" i to on miał początkowo wyreżyserować ten film.
Zmarł w Beverly Hills (Kalifornia, USA) na zapalenie płuc. Pochowany na cmentarzu Westwood Memorial Park w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Jest bratem producenta i reżysera filmowego W. Lee Wildera.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Moja dziesiątka:

1. Bulwar Zachodzącego Słońca
2. Stracony weekend
3. Podwójne ubezpieczenie
4. Strona tytułowa
5. Świadek oskarżenia
6. As w potrzasku
7. Słomiany wdowiec
8. Słodka Irma
9. Pół żartem, pół serio
10. Najlepszy kumpel

Czekam na wasze topki :)

Genialny reżyser!!

użytkownik usunięty

Po prostu kocham jego filmy! A ,,Pół żartem pół serio" było świetne!

od czego warto zacząć...

nosi imię Billy Wildera. Czy nie powinno być czasem Billiego Wildera, albo Billy'ego Wildera?
W końcu chyba można rzec "film Billiego", a nie "film Billy"... Proszę jakiegoś polonistę odpowiedź :)

Wilder....

użytkownik usunięty

Należał do najbardziej charyzmatycznych osobowości kina amerykańskiego. Swoją drogą czy to nie zastanawiające że wielu animatorów kinematografii amerykańskiej było pochodzenia żydowskiego lub węgierskiego?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones