Steven Spielberg 

Steven Allan Spielberg

8,1
25 788 ocen pracy reżysera
Steven Spielberg
Jest uważany za najwybitniejszego reżysera naszych czasów. Na swoim koncie ma wiele ważnych dla światowej kinematografii filmów. Jest człowiekiem, o którym ludzie piszą książki i rozprawy naukowe. Spielberg nie uczył się reżyserii w żadnej ze szkół, jest samoukiem.

Swój pierwszy film zrobił w wieku 16 lat. Nosił on tytuł "Firelight" i był przez jeden wieczór wyświetlany w kinie w rodzinnym mieście twórcy. Następny film "Amblin" zwrócił na Spielberga uwagę ludzi z Universal Studio, którzy zaproponowali mu pracę reżysera obrazów telewizyjnych. Po zrobieniu kilku odcinków znanych seriali m.in. "Columbo", Steven stworzył film, który dziś uznawany jest za jego debiut - "Pojedynek na szosie". Został on bardzo ciepło przyjęty zarówno przez krytyków, jak i widzów i pokazał producentom, że mają do czynienia z twórcą ponadprzeciętnym. Kolejne filmy Spielberga to pasmo sukcesów: "Szczęki", "Bliskie spotkania trzeciego stopnia", "E.T", żeby wymienić tylko kilka z nich.

Reżyser udowodnił, że na ekranie można pokazać wszystko. Publiczność na całym świecie zachwycała się filmami, które przedstawiały ich marzenia, opowiadały o przygodach i kosmitach. Dostarczały niesamowitych wrażeń wizualnych, ale i przeżyć natury duchowej. Nietrudno więc zrozumieć, że kiedy w 1985 roku Spielberg zrobił "Kolor purpury", krytyka przyjęła film z niejakim zaskoczeniem. Nikt po nim, człowieku, który oficjalnie przyznawał się, że jeszcze nie wydoroślał, nie spodziewał się dramatu. Od tamtego czasu Steven stara się robić różne filmy. Co jakiś czas wraca do swoich dziecięcych marzeń i tworzy nowy, fantastyczny, ale jednocześnie przekonujący świat, jak np. w "Parku Jurajskim", a czasami cofa się do przeszłości i przypomina niezbyt chwalebne wydarzenia z naszej historii, zmuszając do refleksji: "Lista Schindlera", "Amistad".

Spielberg jest właścicielem Amblin Entertainment, firmy odpowiedzialnej za produkcję takich hitów jak: "Powrót do przyszłości", czy "Kto wrobił królika Rogera". Jest również twórcą i pomysłodawcą wielu seriali telewizyjnych: "Strefa mroku", "Niesamowite historie". W 1990 roku stworzył postaci "animków", bohaterów serii "Tiny Toon", która stała się jedną z najbardziej lubianych przez dzieci na całym świecie. W 1994 roku wspólnie z Davidem Geffenem i Jeffreyem Katzenbergem założył Dreamworks, firmę zajmującą się produkcją filmów i programów multimedialnych. Do ich największych osiągnięć należy zaliczyć obraz "Książę Egiptu", animowaną opowieść opowiadającą o życiu Mojżesza i grę komputerową "The Neverhood", w której wykorzystano nowatorskie metody tworzenia grafiki komputerowej.
więcej

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 grudnia 1946

miejsce urodzenia: Cincinnati, Ohio, USA

wzrost: 172 cm

Oscar
Zdobył 3 nagrody Oscar, 47 innych nagród oraz 137 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
podcast

"Mam parę uwag" #83: Czy "Park Jurajski" to filmowy dinozaur?...

Zawsze dobrze porozmawiać o "Parku Jurajskim".
podcast

"Mam parę uwag" #60: "Arka", "Świątynia" czy "Krucjata"?...

Julia Taczanowska i Jakub Popielecki lubią zupełnie inne części tej serii.
dwukrotnie żonaty: 1. Amy Irving (27.11.1985 - 02.02.1989, rozwód), syn Max Samuel (ur. 13.06.1985); 2. Kate Capshaw (od 12.10.1991), 3 dzieci: córka Sasha Rebecca (ur. 14.05.1990), syn Sawyer (ur. 10.03.1992) i córka Destry Allen (ur. 01.12.1996)
Wystąpił w następujących teledyskach:
- 1985 r. - "The Goonies 'r' Good Enough" - Cyndi Lauper;
- 1989 r. - "Liberian Girl" - Michael Jackson.
Jest jednym z twórców (wraz z Katzenbergiem i Geffenem) studia Dreamworks SKG.
W młodości był skautem (wspomnieniem tego faktu jest epizod w "Indianie Jonesie i ostatniej krucjacie"). Wystąpił z tej organizacji, bo nie zgadzał się na obecną tam dyskryminację homoseksualistów.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Opinia o Polsce tego gościa pozostawia wiele do życzenia. Taki sam ignorant jak ta Meryl Streep.

Jest to według mnie najlepszy reżyser na świecie.

Wpiszcie tu 10 waszych ulubionych filmów Spielberga. Moje:
1.Szeregowiec Ryan
2.Lista Schindlera
3.E.T.
4.Park jurajski
5.Poszukiwacze zaginionej Arki
6.Szczęki
7.Wojna światów
8.Monachium
9.Raport mniejszości
10.Bliskie spotkania 3 stopnia

Jak ja widzę to negatywne komentarze o nim, tylko dlatego, że źle się wypowiadał o Polsce to mnie szlag trafia. Teraz wszyscy go będą z tego powodu hejtowali, a to przecież jeden z najlepszych reżyserów wszechczasów. No ale co zrobić, tak to jest z Polakami...

Do czasu gdy Steven Spielberg tkwił w kinie Nowej Przygody był niekwestionowanym mistrzem w tym gatunku ale pewnego dnia uznał ze jednak pora pokazać że jednak potrafi tworzyć kino ambitne, jak pomyślał tak zrobił i Jego filmy inne niż te z gatunku przygody/s-f są najczęściej dłuższe niż 2 godziny i te 2 godziny...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones