Rosario Dawson 

Rosario Isabel Dawson

7,4
22 871 ocen gry aktorskiej
Rosario Dawson
Rosario Dawson urodziła się w 1979 roku w rodzinie mającej wieloetniczne pochodzenie. Jej matka Isabel wywodziła się z Portoryko, a w jej żyłach płynęła kubańska i afrykańska krew. Ojciec Greg był potomkiem rdzennych Amerykanów i Irlandczyków. To zapewne tej mieszance genów Rosario zawdzięcza swój niewątpliwy atut, jakim jest niezwykła, egzotyczna uroda. Dzieciństwo Rosario nie było łatwe. Gdy była w szkole podstawowej, jej rodzice rozwiedli się. Oboje pobrali się jako nastolatki i z trudnością przychodziło im utrzymanie rodziny. Po rozwodzie Isabel i Grega, Rosario oraz jej młodszy brat Clay znaleźli się pod opieką rodziny, gdzie ponownie przyszło im zmagać się z trudami życia w biedzie.

Kierując się zasadą, że tylko własną pracą można polepszyć swój los, Rosario zaczęła stawiać pierwsze kroki przed kamerą. Jako jej debiut można uznać krótkie wystąpienie w popularnym wśród dzieci programie "Ulica Sezamkowa". Pierwszym filmem, w którym zagrała Rosario były kontrowersyjne "Dzieciaki" z 1995 roku, traktujące o aktywnych seksualnie nastolatkach. Następne lata upłynęły Dawson na próbach nadania rozmachu rozpoczętej karierze. Udzielała się w filmach niezależnych, próbowała też sił na rynku muzycznym, współpracując z Prince, The Chemical Brothers i OutKast. Występowała również na scenie, grając m.in Julię w musicalu "Dwaj panowie z Werony", opartym na sztuce Szekspira o tym samym tytule.

Prawdziwy rozwój kariery Rosario nastąpił po 1999 roku, kiedy coraz częściej otrzymywała role w dużych produkcjach, takich jak: "Faceci w czerni II" czy "25. godzina". Jednak cały świat poznał ją dopiero dzięki superprodukcji "Aleksander", gdzie wystąpiła jako nieujarzmiona i tajemnicza oblubienica tytułowego króla. Kolejne znane role Rosario, to Gail w "Sin City - Miasto grzechu" oraz Abernathy w "Grindhouse: Death Proof".

Na rynku filmowym Rosario Dawson ceniona jest jako osoba całkowicie poświęcająca się grze aktorskiej, w pełni wykorzystująca swój artystyczny talent. Stąd też chętnie powierza się jej role kobiet o wyrazistym charakterze, gdzie może użyć całej palety umiejętności aktorskich, skutecznie prowokując lub wzruszając widza. Oprócz pracy aktorskiej, Rosario Dawson aktywnie uczestniczy w wielu kampaniach charytatywnych: przeciwko przemocy w rodzinie, na rzecz tolerancji, równości, kontroli zbrojeń i ochrony środowiska.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 9 maja 1979

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 170 cm

Satelita
Zdobyła Satelita, inną nagrodę oraz 22 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Wystąpiła w następujących teledyskach:
- 1999 r. - "Out of Control" - The Chemical Brothers;
- 2002 r. - "Miss You" - Aaliyah;
- 2003 r. - "Frontin" -  Pharrell Williams;
- 2016 r. - "#WHERESTHELOVE" - The Black Eyed Peas;
- 2018 r. - "Family Feud" - Jay-Z.
Ma młodszego przyrodniego brata Claya.
Jest współautorką komiksowej serii "Occult Crimes Taskforce" z 2006 roku dla wydawnictwa Image. Rosario użyczyła także swojego wizerunku głównej bohaterce Sophii Ortiz.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych