Sally Claire Kellerman

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/9397/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":268,"rate":7.391791044776119,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/9397/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":23,"rate":7.391304347826087,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/9397/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":6,"rate":6.5,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/9397/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":3,"rate":7.333333333333333,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,4
268 ocen gry aktorskiej
Sally Kellerman
Wysoka o szczupłej sylwetce, aktorka telewizyjna i filmowa Sally Kellerman przyszła na świat 2 czerwca 1937 roku w Kaliforni. Już w dzieciństwie postanowiła że zostanie aktorką. Po ukończeniu Hollywood High School rozpoczęła studia w Nowym Jorku. Wcześniej pracowała jako piosenkarka w klubie nocnym i narrator w radiu. Na wielkim ekranie zadebiutowała epizodyczną rolą w kryminale "Reform School Girl". Następnie skupiła się na karierze w telewizji. Wystąpiła w popularnych wówczas serialach takich jak np. "Tarzan" czy "Cheyenne". W 1968 roku wróciła na wielkie ekrany w thrillerze "Dusiciel z Bostonu". Niestety znów był to tylko epizod. Największą przeszkodą do robienia kariery był jej wzrost. Sally ma prawie 180 cm wzrostu. Jej kariera nabrała tempa po roli w melodramacie "Kwietniowe szaleństwa" u boku samej Catherine Deneuve. Przełom nastąpił jednak rok później kiedy to spotkała na bankiecie Roberta Altmana. Reżyser był nią zachwycony i od razu zaangażował jej do roli Major Margaret O'Houlihan w szalonej komedii "MASH". Film okazał się przebojem a krytyka doceniła rolę Sally. W 1971 roku była nominowana do Oscara i Złotego Globu. Oprócz tego można ją było oglądać również w komediodramacie "Brewster McCloud". Role te zapewniły jej pozycje gwiazdy. Przez kolejne 2 lata wystąpiła w kilku produkcjach klasy B. W roku 1973 powróciła w wielkim stylu w musicalu "Zagubiony Horyzont" oraz klasycznej komedii "Śliska sprawa". Robert Altman ponownie zaangażował ją do filmu w 1976 roku. Był to dramat "Witamy w Los Angeles". Jej ówczesny Rick Edelstein uważał że Sally za długo przebywa na planie filmowym i w 1975 roku nastąpił i rozwód. Po roli w "Atomowym autobusie" zrobiła sobie przerwę w karierze. W tym czasie pisało się dużo o jej powrocie na ekrany. Nastąpił on dopiero w 1979 roku. Sally zaczęła grywać w produkcjach niezależnych. Krytyce spodobała się jej rola w filmie "Liście" gdzie zagrała matkę zbuntowanej nastolatki. W 1980 roku ponownie wyszła za mąż za producenta filmowego Jonathana D. Krane'a. W latach 80-tych grywała raczej u mniej znanych reżyserów a filmy z jej udziałem to w większości produkcje klasy B. Początki lat 90-tych przyniosły coraz więcej ciekawych propozycji. Zagrała bezwzględną szefową agencji modelek w thrillerze "Niebezpieczne Piękno" oraz kolejnych dwóch filmach Roberta Altmana. Były to "Gracz" i "Pret-a-Porter". Po tych rolach ponownie zrobiła sobie przerwę. W tym czasie coraz częściej pojawiała sie na deskach teatru. Wielokrotnie udowodniła że ma również wspaniały głos.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 2 czerwca 1937

miejsce urodzenia: Long Beach, Kalifornia, USA

wzrost: 178 cm

dwukrotnie zamężna: 1. Rick Edelstein (19.12.1970 - 06.03.1972, rozwód); 2. Jonathan D. Krane (11.05.1980 - 01.08.2016, jego śmierć)
Była brana pod uwagę przy obsadzaniu roli Lindy Rogo w filmie "Tragedia "Posejdona", jednak musiała zrezygnować z powodu zdjęć do filmu "Śliska sprawa" i ostatecznie producenci zaangażowali Stelle Stevens.
Proponowano jej rolę Major Margaret "Gorące Usta" w serialu "M*A*S*H", jednak zrezygnowała z oferty, ponieważ wolała skupić się na karierze kinowej i ostatecznie rola powędrowała do Loretty Switt.
Robert Altman chciał aby zagrała jedną z głównych ról w filmie "Nashville", jednak musiała zrezygnować z powodu zdjęć do filmu "Atomowy autobus".