Sergi López I

Sergi López i Ayats

7,6
1 736 ocen gry aktorskiej
Sergi López I
Sergi López, hiszpański aktor, którego domeną stały się role różnego typu nikczemników, potrafiący jednak równie znakomicie wcielać się w postaci dramatyczne i komediowe.

Urodził się 22 grudnia 1965 roku w nadmorskim miasteczku Vilanova i la Geltrú, w pobliżu Barcelony. Już jako młodzieniec wykazywał zainteresowania aktorstwem i sztukami cyrkowymi, uczęszczając na kursy w Katalonii. Następnie wyjechał do Paryża, gdzie uczył się w prestiżowej L’École Internationale de Théâtre Jacquesa Lecoqa, w której szczególną wagę przywiązywano do fizycznych aspektów sztuki aktorskiej. To właśnie w stolicy Francji Sergi spotkał reżysera Manuela Poiriera, który zaproponował mu występ w filmie "La Petite Amie d’Antonio". Rola ta przyniosła Lópezowi nagrodę Prix Michel Simon i zapoczątkowała jego wieloletnią współpracę z Poirierem. Aktor wystąpił jeszcze w siedmiu filmach tego reżysera m.in. w uznanym w Cannes filmie-drogi "Western" (1997), za którą López wyróżniony został m.in. nominacją do Cezara w kategorii Najbardziej Obiecujący Aktor. Kolejne uznanie, tym razem na Festiwalu Filmowym w Wenecji, przyniosła mu rola u boku Nathalie Baye w "Związku pornograficznym" (1999), debiucie reżyserskim Belga Frédérica Fonteyne’a. W tym okresie Sergi regularnie występuje również w hiszpańskim kinie m.in. u Ventury Ponsa w "Pieszczotach" czy u Miguela Albaladejo w "Otwartym niebie".

Prawdziwy przełom przychodzi jednak wraz z thrillerem Dominika Molla "Harry, twój prawdziwy przyjaciel", gdzie aktor wcielając się w rolę psychopaty, zdobywa Cezara dla Najlepszego Aktora i Europejską Nagrodę Filmową w 2001 roku. Tym występem potwierdza swoją perfekcję we wcielaniu się w role złoczyńców, takich jak postać Sneaky’ego, podłego właściciela londyńskiego hotelu w dramacie "Niewidoczni" Stephena Frearsa czy okrutnego kapitana Vidala we frankistowskiej Hiszpanii w "Labiryncie fauna" Guillermo del Toro. W 2007 roku López występuje na deskach teatru w monodramie "Non solum", wystawianym w języku katalońskim, którego jest również współtwórcą.

Sergi López to aktor, któremu zarówno kino hiszpańskie jak i francuskie proponuje wiele znaczących ról, a on sam dzieli czas pomiędzy swoje dwie ojczyzny - prawdziwą i adoptowaną.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 grudnia 1965

miejsce urodzenia: Vilanova i la Geltrú, Hiszpania

wzrost: 173 cm

Europejska Nagroda Filmowa (od 1997)
Zdobył Europejska Nagroda Filmowa (od 1997), 2 inne nagrody oraz 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Ma dwoje dzieci z nieformalnego związku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Oglądając "Labirynt Fauna" miałem ochotę w każdej chwili zjeść go żywcem, gdyż grał takiego wielkiego sku*wiela. Z kolei oglądając maknig offy na DVD, to wydawał się być takim fajnym i przyjaznym gościem, że aż chciałem z nim się napić przyjacielskiego browara :)

Świetna rola w "Labiryncie Fauna", naprawdę świetna.
Sergi Lopez przypomina mi trochę z wyglądu Clive'a Owena.

Proszę o potwierdzenie.

użytkownik usunięty

Proszę o potwierdzenie informacji o aktorze.

(Ewentualny spoiler jeśli ktoś nie oglądał Labiryntu Fauna) Nie znam jego innych ról ale w Labiryncie Fauna odwalił kawał dobrej roboty. Miał tam grać osobę złą do szpiku kości i wyszło mu to genialnie. Każda scena, w której był powodowała u mnie złość i czułem ogromną satysfakcję, gdy na końcu został zraniony a potem...

więcej

Mocno niedoceniony. W Labiryncie Fauna nie pozostawiał mnie obojętnym.