Sergi López i Ayats

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":1516,"rate":7.672163588390501,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":4,"rate":8.75,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,7
1 516 ocen gry aktorskiej
Sergi López I
Sergi López, hiszpański aktor, którego domeną stały się role różnego typu nikczemników, potrafiący jednak równie znakomicie wcielać się w postaci dramatyczne i komediowe.

Urodził się 22 grudnia 1965 roku w nadmorskim miasteczku Vilanova i la Geltrú, w pobliżu Barcelony. Już jako młodzieniec wykazywał zainteresowania aktorstwem i sztukami cyrkowymi, uczęszczając na kursy w Katalonii. Następnie wyjechał do Paryża, gdzie uczył się w prestiżowej L’École Internationale de Théâtre Jacquesa Lecoqa, w której szczególną wagę przywiązywano do fizycznych aspektów sztuki aktorskiej. To właśnie w stolicy Francji Sergi spotkał reżysera Manuela Poiriera, który zaproponował mu występ w filmie "La Petite Amie d’Antonio". Rola ta przyniosła Lópezowi nagrodę Prix Michel Simon i zapoczątkowała jego wieloletnią współpracę z Poirierem. Aktor wystąpił jeszcze w siedmiu filmach tego reżysera m.in. w uznanym w Cannes filmie-drogi "Western" (1997), za którą López wyróżniony został m.in. nominacją do Cezara w kategorii Najbardziej Obiecujący Aktor. Kolejne uznanie, tym razem na Festiwalu Filmowym w Wenecji, przyniosła mu rola u boku Nathalie Baye w "Związku pornograficznym" (1999), debiucie reżyserskim Belga Frédérica Fonteyne’a. W tym okresie Sergi regularnie występuje również w hiszpańskim kinie m.in. u Ventury Ponsa w "Pieszczotach" czy u Miguela Albaladejo w "Otwartym niebie".

Prawdziwy przełom przychodzi jednak wraz z thrillerem Dominika Molla "Harry, twój prawdziwy przyjaciel", gdzie aktor wcielając się w rolę psychopaty, zdobywa Cezara dla Najlepszego Aktora i Europejską Nagrodę Filmową w 2001 roku. Tym występem potwierdza swoją perfekcję we wcielaniu się w role złoczyńców, takich jak postać Sneaky’ego, podłego właściciela londyńskiego hotelu w dramacie "Niewidoczni" Stephena Frearsa czy okrutnego kapitana Vidala we frankistowskiej Hiszpanii w "Labiryncie fauna" Guillermo del Toro. W 2007 roku López występuje na deskach teatru w monodramie "Non solum", wystawianym w języku katalońskim, którego jest również współtwórcą.

Sergi López to aktor, któremu zarówno kino hiszpańskie jak i francuskie proponuje wiele znaczących ról, a on sam dzieli czas pomiędzy swoje dwie ojczyzny - prawdziwą i adoptowaną.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 grudnia 1965

miejsce urodzenia: Vilanova i la Geltrú, Hiszpania

wzrost: 173 cm

Europejska Nagroda Filmowa (od 1997)
Zdobył Europejska Nagroda Filmowa (od 1997), 2 inne nagrody i 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Ma dwoje dzieci z nieformalnego związku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych