Shahrukh Khan

Shah Rukh Khan I

biografie

(2)
  • Shahrukh zaczął swoją karierę w serialu telewizyjnym "Fauji" (1988), który przyniósł mu szybkie uznanie. Dorastał w Delhi i był równie błyskotliwy w nauce, jak i w sporcie. Zakochał się dziewczynie Gauri Chibba, która studiowała wtedy w Loreto Delhi. Potem poślubił ją zanim przebił się do Bollywoodu. Teraz jest on jednym z najbardziej poszukiwanych aktorów w Indiach. Ma syna, który nazywa się Aryan i córkę Suhanę.

  • Shah Rukh Khan urodził się 2 listopada 1965 w Nowym Delhi (Indie), w muzułmańskiej rodzinie. Jego ojciec, Taj Mohammed Khan i matka, Lateef Fatima, pochodzili z Pasztunów z Peszawaru w dzisiejszym Pakistanie. Aktor jest wnukiem generała Shah Nawaz Khana, który służył w Indyjskiej Armii Narodowej. Przybyli oni do Nowego Delhi z Kissa Kahani Bazar w Peszawarze, przed podziałem Indii. Od 25 października 1991 roku jest mężem Gauri Khan, z którą ma trójkę dzieci: synów Aryana i AbRama oraz córkę Suhanę.

    W Bollywood jest uznanym aktorem (dostał nawet miano "King Khan", co oznacza "Król Khan") i producentem. Od 2007 roku jest gospodarzem popularnego teleturnieju "Kaun Banega Crorepati?" czyli indyjskiej wersji "Milionerów". Khan uczył się w St. Columba's School, gdzie dostał wiele nagród sportowych, aktorskich oraz za dobre wyniki w nauce. Wygrał "Miecz Honoru", największą nagrodę, jaką może otrzymać uczeń kończący szkołę. Później w latach 1985-1988 studiował ekonomię na Hans Raj College.

    Swoją karierę zaczął w 1988 roku, gdy pojawił się w serialu telewizyjnym"Fauji", grając rolę Abhimanyu Rai'a. Po śmierci swoich rodziców w 1991 roku, Khan przeprowadził się z Nowego Delhi do Bombaju. Jego debiutem na dużym ekranie był film "Deewana", który stał się przebojem i wprowadził go na rynek filmowy. Miano gwiazdy zyskał jednak dopiero w 1995 roku, po zagraniu głównej roli w "Żonie dla zuchwałych", gdzie wraz z Kajol stworzyli najbardziej znaną parę aktorską w Bollywood. Od tego momentu grał w bardzo opłacanych produkcjach, współpracując między innymi z Yashem Choprą i Karanem Joharem. W 2001 roku zagrał główną rolę w "Czasem słońce, czasem deszcz", który jest największą produkcją i najbardziej znanym filmem Bollywood na świecie. W kolejnych latach zagrał m.in. w takich produkcjach, jak "Nigdy nie mów żegnaj", "Do zakochania jeden krok", czy "Nazywam się Khan", gdzie po raz kolejny stworzył duet z Kajol.

    W 1999 roku Shah Rukh założył razem z Juhi Chawlą i Azizem Mirzą Dreamz Unlimited - wytwórnię filmową i dystrybucyjną, którą w 2004 roku przekształcił w Red Chillies Entertainment. W 2005 roku ukazał się dwuczęściowy dokument o Shah Rukhu, "The Inner and Outer World of Shah Rukh Khan", w którym opowiadał o swoim życiu prywatnym i filmach. 

opinie i nagrody
multimedia
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię