Shah Rukh Khan I

Shahrukh Khan

8,1
16 507 ocen gry aktorskiej
Shah Rukh Khan I
Shah Rukh Khan urodził się 2 listopada 1965 w Nowym Delhi (Indie), w muzułmańskiej rodzinie. Jego ojciec, Taj Mohammed Khan i matka, Lateef Fatima, pochodzili z Pasztunów z Peszawaru w dzisiejszym Pakistanie. Aktor jest wnukiem generała Shah Nawaz Khana, który służył w Indyjskiej Armii Narodowej. Przybyli oni do Nowego Delhi z Kissa Kahani Bazar w Peszawarze, przed podziałem Indii. Od 25 października 1991 roku jest mężem Gauri Khan, z którą ma trójkę dzieci: synów Aryana i AbRama oraz córkę Suhanę.

W Bollywood jest uznanym aktorem (dostał nawet miano "King Khan", co oznacza "Król Khan") i producentem. Od 2007 roku jest gospodarzem popularnego teleturnieju "Kaun Banega Crorepati?" czyli indyjskiej wersji "Milionerów". Khan uczył się w St. Columba's School, gdzie dostał wiele nagród sportowych, aktorskich oraz za dobre wyniki w nauce. Wygrał "Miecz Honoru", największą nagrodę, jaką może otrzymać uczeń kończący szkołę. Później w latach 1985-1988 studiował ekonomię na Hans Raj College.

Swoją karierę zaczął w 1988 roku, gdy pojawił się w serialu telewizyjnym"Fauji", grając rolę Abhimanyu Rai'a. Po śmierci swoich rodziców w 1991 roku, Khan przeprowadził się z Nowego Delhi do Bombaju. Jego debiutem na dużym ekranie był film "Deewana", który stał się przebojem i wprowadził go na rynek filmowy. Miano gwiazdy zyskał jednak dopiero w 1995 roku, po zagraniu głównej roli w "Żonie dla zuchwałych", gdzie wraz z Kajol stworzyli najbardziej znaną parę aktorską w Bollywood. Od tego momentu grał w bardzo opłacanych produkcjach, współpracując między innymi z Yashem Choprą i Karanem Joharem. W 2001 roku zagrał główną rolę w "Czasem słońce, czasem deszcz", który jest największą produkcją i najbardziej znanym filmem Bollywood na świecie. W kolejnych latach zagrał m.in. w takich produkcjach, jak "Nigdy nie mów żegnaj", "Do zakochania jeden krok", czy "Nazywam się Khan", gdzie po raz kolejny stworzył duet z Kajol.

W 1999 roku Shah Rukh założył razem z Juhi Chawlą i Azizem Mirzą Dreamz Unlimited - wytwórnię filmową i dystrybucyjną, którą w 2004 roku przekształcił w Red Chillies Entertainment. W 2005 roku ukazał się dwuczęściowy dokument o Shah Rukhu, "The Inner and Outer World of Shah Rukh Khan", w którym opowiadał o swoim życiu prywatnym i filmach. 
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 2 listopada 1965

miejsce urodzenia: Nowe Delhi, Indie

wzrost: 175 cm

IIFA
Zdobył 4 nagrody IIFA, 12 innych nagród oraz 40 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Gauri (od 25.10.1991), 3 dzieci: 2 synów: Aryan (ur. 13.11.1997) i AbRam (ur. 27.05.2013) oraz córka Suhana (ur. 22.05.2000)
Studiował w szkole St. Columba w New Delhi, gdzie został nagrodzony "Mieczem Honoru", istotną nagrodą dla najlepszego studenta.
Otrzymał następujące wyróżnienia:
- 1997 r. - nagroda dla najlepszego mieszkańca Indii przyznana przez prezydenta Indii;
- 2002 r. - nagroda Rajiva Gandhiego za osiągnięcia w dziedzinie rozrywki;
- 2005 r. - odznaczenie Padma Shri (czwarte największe wyróżnienie dla cywila przyznawane przez indyjski rząd) za ogromny wkład w rozwój indyjskiego kina;
- 2007 r. - order oficerski Sztuki i Literatury (cywilne odznaczenie francuskie).
Jest właścicielem następujących firm producenckich:
- 1999 - 2004 r. - Dreamz Unlimited z Juhi Chawlą i Azizem Mirzą;
- 2004 r. - Red Chillies Entertainments wraz z żoną Gauri, która została założona w związku z debiutem reżyserskim przyjaciółki - znanej choreograf Farah Khan.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

i mówię to z czystym sumieniem, bo obejrzałam ponad 400 filmów bolly i żaden aktor nie ma takiegoczaru i uroku osobistego jak Shahrukh Khan ;]

Powinni wznowić filmy Bollywood do sklepów niewiem dlaczego nagle zrobiło się o nich cicho. Co wy myślicie na ten temat?

Jak patrzę na niego to spokojnie dałabym mu ok. 35 a tu się okazuje że on już pięćdziesiątkę przekroczył! Jak!?!?

Mój pierwszy film który zobaczyłam w roli Khana to "Czasem slonce Czasem deszcz" po tym filmie oglądam po koleji filmy z jego udziałem jest świetnym aktorem potrafi każdą rolę doskonale zagrać nie wielu jest takich świetnych aktorów. Uwielbiam Go. Jest jedną rzecz jaka mnie rozsmiesza to jego SPODNIE DZWONY

Dodajcie do filmografii nowy film "Dilwale" :) Podobno premiera będzie na Boże Narodzenie 2015 :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones