Shah Rukh Khan I

Shahrukh Khan

8,1
15 727 ocen gry aktorskiej
Shah Rukh Khan I
Shah Rukh Khan urodził się 2 listopada 1965 w Nowym Delhi (Indie), w muzułmańskiej rodzinie. Jego ojciec, Taj Mohammed Khan i matka, Lateef Fatima, pochodzili z Pasztunów z Peszawaru w dzisiejszym Pakistanie. Aktor jest wnukiem generała Shah Nawaz Khana, który służył w Indyjskiej Armii Narodowej. Przybyli oni do Nowego Delhi z Kissa Kahani Bazar w Peszawarze, przed podziałem Indii. Od 25 października 1991 roku jest mężem Gauri Khan, z którą ma trójkę dzieci: synów Aryana i AbRama oraz córkę Suhanę.

W Bollywood jest uznanym aktorem (dostał nawet miano "King Khan", co oznacza "Król Khan") i producentem. Od 2007 roku jest gospodarzem popularnego teleturnieju "Kaun Banega Crorepati?" czyli indyjskiej wersji "Milionerów". Khan uczył się w St. Columba's School, gdzie dostał wiele nagród sportowych, aktorskich oraz za dobre wyniki w nauce. Wygrał "Miecz Honoru", największą nagrodę, jaką może otrzymać uczeń kończący szkołę. Później w latach 1985-1988 studiował ekonomię na Hans Raj College.

Swoją karierę zaczął w 1988 roku, gdy pojawił się w serialu telewizyjnym"Fauji", grając rolę Abhimanyu Rai'a. Po śmierci swoich rodziców w 1991 roku, Khan przeprowadził się z Nowego Delhi do Bombaju. Jego debiutem na dużym ekranie był film "Deewana", który stał się przebojem i wprowadził go na rynek filmowy. Miano gwiazdy zyskał jednak dopiero w 1995 roku, po zagraniu głównej roli w "Żonie dla zuchwałych", gdzie wraz z Kajol stworzyli najbardziej znaną parę aktorską w Bollywood. Od tego momentu grał w bardzo opłacanych produkcjach, współpracując między innymi z Yashem Choprą i Karanem Joharem. W 2001 roku zagrał główną rolę w "Czasem słońce, czasem deszcz", który jest największą produkcją i najbardziej znanym filmem Bollywood na świecie. W kolejnych latach zagrał m.in. w takich produkcjach, jak "Nigdy nie mów żegnaj", "Do zakochania jeden krok", czy "Nazywam się Khan", gdzie po raz kolejny stworzył duet z Kajol.

W 1999 roku Shah Rukh założył razem z Juhi Chawlą i Azizem Mirzą Dreamz Unlimited - wytwórnię filmową i dystrybucyjną, którą w 2004 roku przekształcił w Red Chillies Entertainment. W 2005 roku ukazał się dwuczęściowy dokument o Shah Rukhu, "The Inner and Outer World of Shah Rukh Khan", w którym opowiadał o swoim życiu prywatnym i filmach. 
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 2 listopada 1965

miejsce urodzenia: Nowe Delhi, Indie

wzrost: 175 cm

IIFA
Zdobył 4 nagrody IIFA, 12 innych nagród i 37 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Gauri (od 25.10.1991), 3 dzieci: 2 synów: Aryan (ur. 13.11.1997) i AbRam (ur. 27.05.2013) oraz córka Suhana (ur. 22.05.2000)
Studiował w szkole St. Columba w New Delhi, gdzie został nagrodzony "Mieczem Honoru", istotną nagrodą dla najlepszego studenta.
Otrzymał następujące wyróżnienia:
- 1997 r. - nagroda dla najlepszego mieszkańca Indii przyznana przez prezydenta Indii;
- 2002 r. - nagroda Rajiva Gandhiego za osiągnięcia w dziedzinie rozrywki;
- 2005 r. - odznaczenie Padma Shri (czwarte największe wyróżnienie dla cywila przyznawane przez indyjski rząd) za ogromny wkład w rozwój indyjskiego kina;
- 2007 r. - order oficerski Sztuki i Literatury (cywilne odznaczenie francuskie).
Jest właścicielem następujących firm producenckich:
- 1999 - 2004 r. - Dreamz Unlimited z Juhi Chawlą i Azizem Mirzą;
- 2004 r. - Red Chillies Entertainments wraz z żoną Gauri, która została założona w związku z debiutem reżyserskim przyjaciółki - znanej choreograf Farah Khan.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych