[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/45163/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":201,"rate":8.019900497512438,"desc":"ocen"}}]
8,0
201 ocen prac reżysera
Stuart Rosenberg I

Amerykański reżyser filmowy i telewizyjny. Urodził się na Brooklynie w Nowym Jorku. Studiował irlandzką literaturę na Uniwersytecie Nowojorskim. Rozpoczął wtedy też pracę jako pomocnik montażysty filmowego. W telewizji zadebiutował jednak jako reżyser, w drugiej połowie lat 50. XX wieku, pracując przy kilku serialach. Został też zatrudniony jako reżyser do swojego pierwszego filmu "Murder, Inc", ale w rezultacie strajku aktorów i scenarzystów filmowych z 1960 roku, opuścił plan i został zastąpiony przez producenta Burta Balabana. Wrócił więc do telewizji i przez kilka lat zrealizował wiele odcinków do różnych seriali telewizyjnych, w tym tak znanych, jak "Alfred Hitchcock przedstawia", "Nietykalni" czy "Strefa mroku", a także kilka filmów, także głównie przeznaczonych na mały ekran. W 1967 roku na dobre odszedł z telewizji, aby tworzyć filmy kinowe. Jego pierwszym i największym sukcesem był "Nieugięty Luke" z Paulem Newmanem w roli głównej. Przez ponad 20 kolejnych lat Rosenberg wyreżyserował kilka ciekawych filmów, w tym "Horror Amityville", "Więzień Brubaker", "Zdradliwa toń" czy "Papież z Greenwich Village". W 1993 roku został nauczycielem w Amerykańskim Instytucie Filmowym, a wśród jego uczniów byli m.in. Todd Field, Darren Aronofsky czy Mark Waters. Reżyser zmarł na atak serca w swoim domu w 2007 roku.

Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 11 sierpnia 1927

data śmierci: 15 marca 2007

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

Emmy
Zdobył Emmy, 3 inne nagrody i 7 nominacji
Emmy Najlepsze osiągnięcie reżyserskie w dramacie za serial The Defenders w roku 1963
żona Margot Pohoryles (od 1950 do jego śmierci), syn Benjamin
Zmarł w Beverly Hills (Kalifornia, USA) na atak serca.
Pod koniec lat osiemdziesiątych poświęcił się nauczycielstwu, wykładał m.in. filmoznawstwo na uniwersytecie. Jednym z jego studentów był sam Darren Aronofsky.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych