Jennifer Lawrence III

Jennifer Shrader Lawrence

8,2
93 668 ocen gry aktorskiej
Jennifer Lawrence III
Jennifer Shrader Lawrence urodziła się 15 sierpnia 1990 roku w Louisville, w stanie Kentucky (USA). Jej matka, Karen prowadziła obóz dla dzieci, a ojciec, Gary był właścicielem firmy budowlanej, Lawrence & Associates. Wychowywała się wraz ze starszymi braćmi: Benem i Blainem. Aktorstwem zainteresowała się, kiedy działała w teatrze w jej rodzinnym mieście Louisville. W wieku 14 lat postanowiła zostać aktorką i przekonała rodziców, by zabrali ją do Nowego Jorku, aby tam odnaleźć agenta młodych talentów.

Uczęszczał do Kammerer Middle School w Kentucky. Zanim była aktorką pracowała jako pielęgniarka w obozie prowadzonym przez jej matkę. Ukończyła liceum dwa lata wcześniej ze średnią 3.9, aby rozpocząć karierę aktorską.

Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła w 2007 roku, kiedy to otrzymała role w serialu komediowym TBS "Terapia domowa". Jennifer występowała początkowo głównie w produkcjach telewizyjnych i reklamach. Nie musiała jednak długo czekać na swój pierwszy aktorski sukces. Na początku 2008 roku zagrała w produkcji pt. "Granice miłości". Za tę rolę otrzymała nagrodę Nagroda im. Marcello Mastroianniego, w kategorii najlepszy debiut aktorski.

W 2010 roku otrzymała nominacje do nagrody Oscar, w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa za role Ree w ekranizacji powieści Daniela Woodrella "Do szpiku kości". Następnie zagrała u boku Antona Yelchina w dramacie "Like Crazy". Film był kręcony w Los Angeles i Londynie, a jego budżet wyniósł 250 000 dolarów. W 2011 roku mogliśmy ją podziwiać jako Mystique w ekranizacji kultowego komiksu Stana Lee i Jacka Kirby "X-Men: Pierwsza klasa". Otrzymała wtedy nominacje do Kryształowej Statuetki oraz Teen Choice.

W marcu 2011 roku otrzymał propozycję zagrania roli Katniss Everdeen w ekranizacji bestselerowej powieści Suzanne Collins zatytułowanej "Igrzyska śmierci". Pomimo że była fanką powieści, postanowiła dać odpowiedź dopiero za trzy dni, aby mieć czas na przemyślenie tej propozycji. Ostatecznie zgodziła się na odegranie głównej roli w tej produkcji. Jennifer brała udział w wielu treningach, aby w 100% pasować do Katniss. Na potrzebę filmu uczyła się strzelania z łuku, wspinaczki, uprawiała także pilates i jogging. Premiera filmu odbyła się 23 marca 2013 roku. Produkcja była jednym z najbardziej dochodowych filmów w historii kina. Krytycy docenili jej talent aktorski, a o postaci którą odegrała mówili "Tak sobie ją wyobrażałem, kiedy czytałem powieść Suzanne Collins". Ostatecznie został okrzyknięta "Idealną aktorka na ekranie".

W listopadzie 2012 roku zagrała Tiffany Maxwell w filmie Davida O. Russella - "Poradnik pozytywnego myślenia", gdzie partnerowali jej Bradley Cooper oraz Robert De Niro. Właśnie za tę role, mając zaledwie 22 lata otrzymał nagrodę Oscar, w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 15 sierpnia 1990

miejsce urodzenia: Louisville, Kentucky, USA

wzrost: 175 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 47 innych nagród oraz 64 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Cooke Maroney (od 19.10.2019)
Odrzuciła rolę Ophelii w filmie "Savages: ponad bezprawiem", gdyż praca przy tej produkcji kolidowała z jej innym projektem - "Igrzyska śmierci". Angaż otrzymała Blake Lively.
Ma dwóch starszych braci: Bena i Blaine'a.
Odrzuciła rolę Alice w filmie "Siódmy syn". Ostatecznie angaż otrzymała Alicia Vikander.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych