Takeshi Kitano

biografie

(1)
  • Od wspaniałego sukcesu, jaki w 1997 roku osiągnął dzięki "Hana-bi", Kitano dał się poznać jako pierwszoplanowa postać światowego kina. Pośród wielu innych nagród, "Hana-bi" otrzymał Złotego Lwa w Wenecji oraz tytuł Najlepszego Nieeuropejskiego Filmu z rąk Europejskiej Akademii Filmowej. Film był też wymieniany na wielu listach sumujących najlepsze filmy roku, często na pierwszej pozycji.

    Kitano urodził się w Tokio w 1947 roku. Pojawił się w show-biznesie w 1972 roku pod pseudonimem "Beat" Kitano, którego używa do dziś jako aktor. Jako członek komicznego duetu "Two Beats", Kitano był jednym z pionierów "manzai" (stand-up comedy) rozkwitającej pod koniec lat 70. W latach 80. stał się jednym z najpopularniejszych postaci rodzimego przemysłu rozrywkowego.

    W 2000 roku zrealizował swój pierwszy film kręcony poza rodzinną Japonią - "Brother". Podobnie jak inne filmy reżyserowane przez Kitano, chociażby "Brutalny glina", "Punkt zapalny" czy "Sonatine", taki i ten skupiał się wokół postaci gangsterów z japońskiej mafii. Reżyser kontrastował przemoc z humorem i wrażliwością w takich dziełach, jak "Scena nad morzem", "Czy wreszcie coś osiągniesz?", "Powrót przyjaciół", "Kikujiro" czy "Lalki". W swoim 11 filmie jako scenarzysta, reżyser i aktor, Kitano ożywił kultowego japońskiego bohatera, Zatoichiego. "Zatoichi" to pierwszy film kostiumowy w dorobku filmowca, w którym zamienia pistolety na samurajskie miecze.

    Jako aktor Kitano pojawiał się także w filmach innych reżyserów. Zwrócił na siebie powszechną uwagę rolą w filmie "Wesołych Świąt, Pułkowniku Lawrence". Powtórnie współpracował z Oshimą w 1999 występując w jego samurajskim eposie "Tabu". Zagrał też w dylogii Fukasaku, "Battle Royale" i "Battle Royale II: Requiem". Pojawia się także w filmach zagranicznych, m.in. w "Johnny Mnemonic" czy "Tokyo Eyes".

    Do dzisiaj Kitano pozostaje jedną z największych osobowości Japonii. Bierze udział zarówno w cotygodniowych programach telewizyjnych, jak i w paru filmach telewizyjnych i wydarzeniach rocznie. Napisał wiele powieści i zbiorów opowiadań, esejów i poezji. Rysuje także komiksy i maluje obrazy, a jego prace można było podziwiać w "Hana-bi" i "Kikujiro".

opinie i nagrody
multimedia