Takeshi Kitano 

7,8
3 283 oceny gry aktorskiej
Takeshi Kitano
Od wspaniałego sukcesu, jaki w 1997 roku osiągnął dzięki "Hana-bi", Kitano dał się poznać jako pierwszoplanowa postać światowego kina. Pośród wielu innych nagród, "Hana-bi" otrzymał Złotego Lwa w Wenecji oraz tytuł Najlepszego Nieeuropejskiego Filmu z rąk Europejskiej Akademii Filmowej. Film był też wymieniany na wielu listach sumujących najlepsze filmy roku, często na pierwszej pozycji.

Kitano urodził się w Tokio w 1947 roku. Pojawił się w show-biznesie w 1972 roku pod pseudonimem "Beat" Kitano, którego używa do dziś jako aktor. Jako członek komicznego duetu "Two Beats", Kitano był jednym z pionierów "manzai" (stand-up comedy) rozkwitającej pod koniec lat 70. W latach 80. stał się jednym z najpopularniejszych postaci rodzimego przemysłu rozrywkowego.

W 2000 roku zrealizował swój pierwszy film kręcony poza rodzinną Japonią - "Brother". Podobnie jak inne filmy reżyserowane przez Kitano, chociażby "Brutalny glina", "Punkt zapalny" czy "Sonatine", taki i ten skupiał się wokół postaci gangsterów z japońskiej mafii. Reżyser kontrastował przemoc z humorem i wrażliwością w takich dziełach, jak "Scena nad morzem", "Czy wreszcie coś osiągniesz?", "Powrót przyjaciół", "Kikujiro" czy "Lalki". W swoim 11 filmie jako scenarzysta, reżyser i aktor, Kitano ożywił kultowego japońskiego bohatera, Zatoichiego. "Zatoichi" to pierwszy film kostiumowy w dorobku filmowca, w którym zamienia pistolety na samurajskie miecze.

Jako aktor Kitano pojawiał się także w filmach innych reżyserów. Zwrócił na siebie powszechną uwagę rolą w filmie "Wesołych Świąt, Pułkowniku Lawrence". Powtórnie współpracował z Oshimą w 1999 występując w jego samurajskim eposie "Tabu". Zagrał też w dylogii Fukasaku, "Battle Royale" i "Battle Royale II: Requiem". Pojawia się także w filmach zagranicznych, m.in. w "Johnny Mnemonic" czy "Tokyo Eyes".

Do dzisiaj Kitano pozostaje jedną z największych osobowości Japonii. Bierze udział zarówno w cotygodniowych programach telewizyjnych, jak i w paru filmach telewizyjnych i wydarzeniach rocznie. Napisał wiele powieści i zbiorów opowiadań, esejów i poezji. Rysuje także komiksy i maluje obrazy, a jego prace można było podziwiać w "Hana-bi" i "Kikujiro".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 stycznia 1947

miejsce urodzenia: Tokio, Japonia

wzrost: 165 cm

Złoty Lew
Zdobył Złoty Lew, 19 innych nagród oraz 24 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Mikiko Kitano (od 1978), 2 dzieci: syn Atsushi Kitano (ur. 31.03.1981) i córka Shoko Kitano (ur. 05.10.1982)
Napisał blisko pięćdziesiąt książek.
W jego filmach zawsze pojawiają się wytatuowani bohaterowie - to nawiązanie do tradycji japońskiej mafii, yakuzy.
Zdobył popularność, gdy w latach 70 założył wraz ze swoim przyjacielem telewizyjno-sceniczny duet komiczny zwany "The Two Beat." Stąd pochodzi jego przydomek sceniczny Beat Takeshi.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Obejrzałem Violent Cop, Hana-Bi, Brother, Outrage i Kikujiro oraz kiedyś na DSF rewolucjny program Takeshi's Castle, który teraz nieudalnie próbuje naśladować Wipeout. I z całą stanowczością mówię. Takeshi Kitano to legenda za życia. Kozak nad kozaki i aktor nad aktorów. Wruszył mnie przy filmie Brother, rozśmieszał i...

więcej

Sto lat mistrzu!

TOP

użytkownik usunięty

Jakie filmy Kitano uważacie za najlepsze ? Wymieńcie je tu w formie od najepszego do najgorszego tworząc prywatny ranking.

...kitano mimo że wciąż rozwija swoje umiejętności reżyserskie (czy szerzej artystyczne) ma już swój łatwo rozpoznawalny język filmowy, który z jego obrazów podoba wam się najbardziej?

jego filmy nie są moze jakoś zbytnio odkrywcze ale mnie to nie interesuje. Lubię odpalić sobie jakiś jego film i po prostu delektować sie klimatem współczesnej Japonii

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones