Tchéky Karyo 

Baruh Djaki Karyo

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":4320,"rate":7.524305555555555,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":13,"rate":6.461538461538462,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":9,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
7,5
4 320 ocen gry aktorskiej
Tchéky Karyo
Wielu z nas pamięta go jako bezlitosnego agenta szkolącego Nikitę [w filmie Luca Bessona] w sztuce zabijania. Kariera jego obejmuje jednak ponad dwudziestoletni okres i role, które spodobają się zarówno wielbicielom kina akcji jak i romantycznych komedii.
Jakkolwiek urodzony w Turcji, Karyo dorastał w Paryżu. Studiował tam w Cyrano Theater, następnie został przyjęty do Daniel Sorano Company, dając się poznać w bardzo dobrych rolach scenicznych. Kolejny przystanek w jego karierze to Teatr Narodowy w Strasburgu, a w nim role tak znaczące jak Otello czy Makbet. Szybko trafił do pierwszej pięćdziesiątki najpopularniejszych we Francji aktorów, szybko także okazało się, że jego sława wykracza poza granice kraju. Z tego okresu pochodzą jego znaczące historyczne role - Vincent Van Gogh ('Vincent and Me'), Nostradamus ('Nostradamus') czy Pinzon ('1942:Conquest of Paradise'). Jednak specjalnością tego aktora wydają się role psychopatycznych furiatów, jak w 'Le Dobermann' Jana Kounena czy 'Kiss of the Dragon' Chrisa Nahona.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 4 października 1953

miejsce urodzenia: Stambuł, Turcja

wzrost: 180 cm

żona Isabelle Pasco (od 21.12.1995, rozwód)
Studiował dramat w Cyrano Theatre.
Nagrał płytę ze śpiewanymi przez siebie piosenkami pt."Ce Lien Qui Nous Unit". Album ukazał się w 2006 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych