Tippi Hedren 

Nathalie Kay Hedren

7,8
1 122 oceny gry aktorskiej
Tippi Hedren
Drobna, o filigranowej sylwetce aktorka filmowa i telewizyjna Tippi Hedren urodziła się 19 stycznia 1930 roku w New Ulm. W roku 1952 wyjechała do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęła pracę modelki. Poznała tam swojego pierwszego męża, Petera Griffitha, z którym ma córkę Melanie. Związek przetrwał 9 lat. Na początku lat 60. poznała Alfreda Hitchcocka, który powierzył jej rolę w dreszczowcu "Ptaki". Film okazał się przebojem, a Hedren otrzymała Złoty Glob dla najbardziej obiecującej aktorki. Nic dziwnego, że reżyser znów chciał współpracować z uroczą Tippi. W czasie kręcenia filmu "Marnie" Hitchcock został odrzucony przez Hedren, przy próbie niedwuznacznych awansów reżysera. Był to ich ostatni wspólny film. Po zakończeniu prac na planie postanowiła zrobić sobie przerwę w karierze. Zajęła się wtedy wychowywaniem dzieci. Po 3 latach powróciła w melodramacie legendarnego komika Charlesa Chaplina "Hrabina z Hongkongu", który jednak okazał się finansową klapą. Po kilku latach posuchy wystąpiła w dramacie "Szkoła kochania", na planie którego jej córka Melanie nawiązała romans z grającym główną rolę Donem Johnsonem. Film zebrał jednak pochlebne recenzje. Przez kolejne kilkanaście lat wystąpiła jedynie w kilku filmach klasy B, wśród których znalazł się przygodowy "Roar". W roku 1988 znów było o niej głośno z powodu roli projektantki Helen MacClaine w operze mydlanej "Moda na sukces". Niestety jej postać szybko uśmiercono. Tippi mogła liczyć na pomoc córki, dzięki której otrzymała kilka znaczących ról, m.in w thrillerze "Pacific Heights". Wystąpiła również w kontynuacji "Ptaków". Dziś sporadycznie pojawia się na wielkim ekranie. Jest przewodniczącą fundacji ochrony zwierząt w Los Angeles. Ma swoją gwiazdę na hollywoodzkiej alei gwiazd przy At 7060 Hollywood Blvd.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 stycznia 1930

miejsce urodzenia: New Ulm, Minnesota, USA

wzrost: 163 cm

Złoty Glob
Zdobyła Złoty Glob,
Sprawdź wszystkie nagrody
czterokrotnie zamężna: 1. Peter Griffith (1952 - 1961, rozwód), córka Melanie (ur. 09.08.1957); 2. Noel Marshall (27.09.1964 - 19.01.1982, rozwód); 3. Luis Barrenecha (15.02.1985 - 1995, rozwód); 4. Martin Dinnes (od 2002)
Początkowo miała zagrać rolę Sheli w filmie "Miraż", jednak w ostatniej chwili wycofała się z projektu, angaż otrzymała Diane Baker.
François Truffaut chciał, aby to Hedren zagrała rolę Clarisse w ekranizacji powieści Raya Bradbury'ego - "Fahrenheit 451", jednak aktorka nie mogła uwolnić się od kontraktu z Alfredem Hitchcockiem. Ostatecznie w filmie wystąpiła Julie Christie.
W latach 60-tych próbowała również swoich sił jako piosenkarka. W 1966 roku nagrała dwie piosenki - "If You were a Carpenter" oraz "My life without you".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

kto się takiej oprze. Nawet SEAN CONNERY nie dał rady.

Ma lepszego chirurga plastycznego od córki. O wiele lepszego :)

Szkoda że po "Ptakach" i "Marnie" w niczym ciekawym nie zagrała ;( skończylo sie na tym że wylądowała w "Modzie na sukces" ;/

zagrała w Ptakach i jeszcze w kilku innych filmach ale nie godne tej aktorki.Szkoda ze jej kariera nie potoczyła się ciekawiej.

W Ptakach wyglądała tak:
http://www.silverscreensuppers.com/wp-content/uploads/2014/04/Tippi1.jpg
A na teraźniejszych zdjęciach (swoją drogą, na 83 dobrze się trzyma) wygląda zupełnie jak...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones