Melanie Griffith I

Melanie Richards Griffith

7,2
3 072 oceny gry aktorskiej
Melanie Griffith I
Amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa - Melanie Griffith przyszła na świat 9 sierpnia 1957 roku w Nowym Jorku. Córka jednej z ulubionych aktorek Alfreda Hitchcocka - Tippi Hedren  oraz producenta Petera Griffitha. Rodzice Melanie rozwiedli się gdy miała 4 lata. Wkrótce potem jej matka poślubiła znanego producenta Noela Marshalla. Griffith wychowywała się w towarzystwie trzech przyrodnich braci.

Już w wieku 9 miesięcy występowała w reklamach. W 1969 roku pojawiła się po raz pierwszy na wielkim ekranie, Statystowała wówczas w westernie "Smith!". Na planie dramatu "Szkoła kochania" rozpoczął się jej romans z Donem Johnsonem. Para pobrała się w 1976 roku, jednak ich związek przetrwał jedynie kilka miesięcy (Co ciekawe Griffith i Don Johnson w roku 1989 ponownie wzięli ślub, jednak i tym razem małżeństwo nie przetrwało próby czasu).

Melanie oficjalnie zadebiutowała w doskonałym thrillerze Arthura Penna - "W mroku nocy". Kolejne filmy aktorki - "Uśmiech", "Zdradliwa toń" czy "Przejażdżka", przyniosły jej w Hollywood opinię młodej uwodzicielki. Mimo młodego wieku chętnie rozbierała się na ekranie. W 1976 roku wzięła udział w sesji dla Playboya. Niestety skomplikowane życie osobiste uniemożliwiło jej wówczas kontynuowanie kariery. Na planie filmu "Roar" została zaatakowana przez lwicę, zaś w 1981 roku wpadła pod samochód. Lekarze uznali wówczas, że gdyby nie była pijana, zapewne zginęłaby na miejscu. Głośno było również o jej uzależnieniu od narkotyków. Gdy wydawało się, że jej krótka kariera dobiega końca, aktorka znalazła w sobie dość sił by zerwać z nałogiem i w 1984 roku Brian De Palma zaangażował ją do swojego filmu "Świadek mimo woli". Rola Holly Body, królowej filmów porno przyniosła jej nominację do Złotego Globu oraz tytuł "Gwiazdy Jutra".

Uznanie krytyki i pozycję gwiazdy kina przyniosły jej filmy "Dzika namiętność" i "Pracująca dziewczyna". Za ten drugi otrzymała Złoty Glob, oraz została wyróżniona nominacją do Oscara. Niestety w latach 90. nie wszystkie role aktorki cieszyły się powodzeniem. Pojawiła się jednak w "Naiwniaku" Roberta Bentona, "Celebrity" Woody'ego Allena oraz "Lolicie" Adriana Lyne'a. W 1996 roku poślubiła Antonio Banderasa, z którym ma córkę, para rozwiodła się w roku 2016.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 9 sierpnia 1957

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 173 cm

Złoty Glob
Zdobyła Złoty Glob, 4 inne nagrody oraz 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
czterokrotnie zamężna: 1. Don Johnson (08.01.1976 - 1976, rozwód) 2. Steven Bauer (08.09.1981 - 1989, rozwód), syn Alexander (ur. 1985); 3. Don Johnson (26.06.1989 - 1996, rozwód), córka Dakota (ur. 04.10.1989); 4. Antonio Banderas (14.05.1996 - 04.12.2015, rozwód), córka Stella (ur. 24.09.1996)
Córka popularnej pary aktorskiej Tippi Hedren i Petera Griffitha. Przyrodnia siostra aktorki Tracy Griffith oraz scenografa Clay'a A. Griffitha.
Brała udział w przesłuchaniach do roli Carrie White w filmie Briana De Palmy - "Carrie", jednak producenci zrezygnowali ze współpracy z aktorką. Ostatecznie angaż przypadł w udziale Sissy Spacek.
Z powodu ciąży musiała odrzucić rolę Kit Moresby w głośnym filmie Bernardo Bertolucciego - "Pod osłoną nieba" (którą ostatecznie zagrała Debra Winger) oraz sympatycznej kelnerki Carol Connelly w komedii Jamesa L. Brooksa - "Lepiej być nie może" (która ostatecznie przypadła w udziale Helen Hunt).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych