Tomasz Bagiński 

7,9
3 457 ocen pracy reżysera
Tomasz Bagiński
Rysownik, animator, reżyser. Jest artystą samoukiem. Porzucił studia architektoniczne dla robienia filmów. Pierwszy film studencki "Rain" wygrał w 1998 roku kilka lokalnych nagród i stał się przepustką do firmy Platige Image. Między 1999 i 2002 pracował z przerwami nad swoim poważnym debiutem krótkometrażowym – "Katedrą". Film zdobywa w 2002 roku główną nagrodę "Best Animated Short" na największym festiwalu animacji i efektów specjalnych SIGGRAPH, a rok później otrzymuje nominację do Oscara w kategorii krótki film animowany.
W roku 2004 realizuje swój drugi film krótkometrażowy pt. "Sztuka spadania". W 2005 roku zdobywa nagrodę Jury na festiwalu SIGGRAPH, stając się jednocześnie pierwszym w historii festiwalu twórcą, który otrzymał obie główne nagrody. Potwierdzeniem sukcesu obu produkcji są nagrody i udział filmów i twórców na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach. W przerwach pomiędzy realizacją swoich autorskich projektów, pracuje nad efektami specjalnymi i animacją na potrzeby produkcji reklamowych i kinowych. Podczas uroczystości która odbyła się 3 maja 2012 roku,  "za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej"został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 10 stycznia 1976

miejsce urodzenia: Białystok, Polska

BAFTA
Zdobył BAFTA, 2 inne nagrody i 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Tomek Bagiński jest autorem wszystkich okładek do książek Jacka Dukaja.
Tomasz Bagiński jest autorem oprawy graficznej telewizyjnej "Panoramy"
Jako grafik komputerowy jest twórcą wielu polskich reklam, w tym m.in. postaci Pysia z reklam dla producenta soków marchewkowych.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych