Yul Brynner 

Yuli Bryner

8,3
3 270 ocen gry aktorskiej
Yul Brynner
Syn szwedzkiego inżyniera, wynalazcy Borysa Brynera i córki rosyjskiego lekarza Marousii Blagavidovej. Urodzony we Władywostoku 11 lipca 1920 roku ochrzczony imieniem Yul po dziadku. Porzucony przez ojca mieszkał wraz z matką i siostrą Verą w Chinach, gdzie chodził do szkoły. W 1934 roku wyjechał z rodziną do Paryża, uczył się w ekskluzywnej szkole Lycée Moncelle. Szkoła nie przypadła mu do gustu, opuszczał wiele zajęć i w końcu porzucił ją. Rozpoczął grę na gitarze w nocnych klubach wśród rosyjskich cyganów, którzy dali mu odczuć pierwszy smak rodziny. W międzyczasie pracował w cyrku jako akrobata na trapezie. Wyjechał do USA w 1941 roku, by studiować aktorstwo i podróżować po kraju z trupą teatralną Czechowa. W tym samym roku zadebiutował w Nowym Jorku rolą w "Fabian i dwunasta noc". Zagrał na Broadway’u "Lute Song" z Mary Martin, za co zdobył pierwsze uznanie. Grał w rannych serialach m.in."Mr. Jones and his Neighbors".

Filmowy debiut zdobył filmem "Port Nowego Jorku". Później polecony do roli w musicalu "Król i Ja", po premierze którego stał się sensacją na stronach gazet. Wtedy właśnie zdobył Oscara dla najlepszego aktora. Następne dwie dekady spędził grając wiele ról od egipskiego faraona ("Dziesięcioro przykazań") do kowboja w westernach (m.in. "Siedmiu wspaniałych"). Zawsze z łysą czaszką i nierozpoznawalnym akcentem. W 1970 roku wrócił do roli króla, która dała mu największy rozgłos. Wówczas dużą część życia spędził objeżdżając świat z "Królem i Ja". Rak płuc zaatakował go w połowie lat 80. Wówczas Yul zasłynął jeszcze raz, ze swoich nawoływań o niepalenie, co stało symbolem na zawsze z nim związanym. Zmarł z powodu rozległego raka płuc i komplikacji 10 października 1985 roku w Nowym Jorku.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 11 lipca 1920

data śmierci: 10 października 1985

miejsce urodzenia: Władywostok, Rosja

wzrost: 173 cm

Oscar
Zdobył Oscar, inną nagrodę oraz 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
czterokrotnie żonaty: 1. Virginia Gilmore (1944 - 1960, rozwód), syn Yul 'Rock' Brynner II (ur. 23.12.1946); 2. Doris Kleiner (1960 - 1967, rozwód), córka Victoria (ur. 1962); 3. Jacqueline de Croisset (1971 - 1981, rozwód); 4. Kathy Lee (od 04.04.1983 do jego śmierci)
Zgodnie z książką "Alfred Hitchcock : A Life in Darkness and Light" był brany pod uwagę do roli Phillipa Vandamma w filmie "Północ - północny zachód", jednak rolę tę dostał James Mason.
Oprócz nagrody Tony zdobytej w regularnym konkursie, Yul jest także laureatem specjalnej statuetki za ponad cztery i pół tysiąca występów w roli Króla Syjamu.
Zmarł na raka płuc w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA). Został pochowany na cmentarzu Świętego Roberta przy klasztorze św. Michała w Luzé (Francja).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

data urodzenia pisze ze w 1920 a poniżej w biografii pisze ze urodzil sie 1915 to kiedy tak
naprawde sie urodzil?

Yul był obdarzony bardzo dobrym głosem. Spiewał calkiem dobrze ale chodzi mi tu bardziej o głos w trakcie mówienia. O ile się nie myle mówił barytonem mial bardzo przyjemny tembr oraz nienaganna dykcję!

Jak to się mówi: "szczera, słowiańska twarz". ;-)

Wspaniały aktor.

To przykre że nie można obejrzeć w telewizji filmów z tym wspaniałym aktorem :(

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones