Wesley Snipes 

Wesley Trent Snipes

7,8
14 668 ocen gry aktorskiej
Wesley Snipes
Wesley Snipes od młodości interesował się aktorstwem. Uczęszczał do specjalnej szkoły średniej, w której uczył się podstaw tej sztuki, a po jej opuszczeniu kontynuował naukę w nowojorskiej SUNY. Po zakończeniu edukacji rozpoczął pracę na scenach teatralnych. Ponieważ jego gaże nie były zbyt wysokie, przez długi czas Snipes dorabiał instalując telefony. W 1985 r. zadebiutował na Broadwayu rolą w dramacie "The Boys of Winter" założył również własną grupę aktorską pod nazwą "Struttin'Street Stuff". Na dużym ekranie Snipes zadebiutował w roku 1986 r. u boku Goldie Hawn w komedii "Dzikie koty". Jego następna rola w wyreżyserowanym przez Martina Scorsese teledysku do piosenki "Bad" Michaela Jacksona zwróciła na niego uwagę Spike'a Lee, który zaangażował go do swojego filmu "Mo'Better Blues". Aktor zagrał tak dobrze, iż Lee następną rolę w obrazie "Malaria" napisał specjalnie dla niego. Od tego momentu kariera Snipesa potoczyła się błyskawicznie. Kolejne filmy z jego udziałem takie jak: "Pasażer 57", "Wschodzące słońce" czy "Człowiek demolka" stały się wielkimi przebojami i komercyjnymi sukcesami. Obecnie Wesley Snipes uważany jest za jednego z najważniejszych afro-amerykańskich aktorów Hollywood i zajmuje wysoką pozycję na miejscowej liście płac. Jedyną rzeczą, która psuje wizerunek artysty, są jego częste zatargi z policją. W 1993 r. zatrzymano go za nielegalne posiadanie broni, a rok później został aresztowany za przekroczenie prędkości na autostradzie. Nie doszłoby do tego, gdyby aktor zatrzymał się na wezwanie policji, a nie uciekał z prędkością ponad 200 km/h, co zakończyło się wypadkiem, w którym na szczęście nikt nie zginął.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 31 lipca 1962

miejsce urodzenia: Orlando, Floryda, USA

wzrost: 175 cm

dwukrotnie żonaty: 1. April DuBois (1985 - 1990, rozwód), syn Jelani Asar (ur. 1988); 2. Nakyung Park (od 17.03.2003), 4 dzieci: Iset Jua-T (ur. 31.07.2001), Alaafia Jehu-T (ur. 2004), Akhenaten Kihwa-T i Alimayu Moa-T (ur. 26.03.2007)
Snipes zajmuje się nie tylko aktorstwem. W 1991 roku założył własną, niezależną firmę producencką, Amen Ra Films. Jest również właścicielem Black Dot Media, firmy o podobnej specjalności. Oba przedsiębiorstwa wyprodukowały liczne filmy dokumentalne, w tym przebój festiwalu w Sundance z roku 1997, "John Henrik Clarke: A Great and Mighty Walk".
Studiował na uniwersytecie stanowym w Nowym Jorku, który ukończył w 1985 roku.
W 1987 roku zagrał w teledysku Michaela Jacksona pt. "Bad".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych