Wiesław Saniewski 

7,1
109 ocen pracy reżysera
Wiesław Saniewski
Jest reżyserem i scenarzystą filmowym. Ma w swoim artystycznym dorobku kilka znaczących tytułów, choć nakręcił dotąd tylko kilkanaście filmów. Jego dzieła są przesiąknięte przemyśleniami inteligenta, który w każdym podejmowanym temacie stara się odgadnąć motywy i głębię psychologiczną prezentowanych bohaterów. Widać to najdobitniej w obrazie "Nadzór" zrealizowanym w 1983 roku. W tym przypadku mamy tu jeszcze element polityczny (zresztą także istotny w filmach tego reżysera) - na przykład "Deszczowy żołnierz" (1996), czy najnowszy "Bezmiar sprawiedliwości" (2006).
Saniewski od urodzenia jest wrocławianinem. Tu też zrealizował większość swoich filmów (w WFF Wrocław).
Jest absolwentem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego (1971). Studiował też historię sztuki i dziennikarstwo. Plonem pobieranych tam nauk są anakityczne scenariusze i reportaże ( należy wymienić "Pierwszy stopień do piekła" (zbiór reportaży) oraz "Wróżenie z kina" (wydane w formie książkowej pod koniec lat 70-ch).
W 1980 roku ukończył Studium Scenariuszowe PWSFTviT w Łodzi. Dwukrotnie był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich ( lata 1987-90 oraz 1994-96). Był też członkiem Rady Artystycznej Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego - instytucji promującej młode, ambitne kino (1985-1988). Jest też wykładowcą scenariopisarstwa i reżyserii w filmówkach w Polsce i poza jej granicami.
W 1990 roku otrzymał Nagrodę Miasta Wrocławia. Jest też laureatem liczących się nagród i wyróżnień filmowych (m. in. za "Nadzór", "Deszczowego żołnierza" i "Bezmiar sprawiedliwości").
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 października 1948

miejsce urodzenia: Wrocław, Polska

Ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Wrocławskim (1971) oraz scenariopisarstwo w PWSTF i TV w Łodzi (1980)
W 1990 roku otrzymał Nagrodę Miasta Wrocławia.
W latach 1985-88 był członkiem Rady Artystycznej Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych