Woo-ping Yuen 

Yuen Woo Ping

7,4
177 ocen pracy reżysera
Woo-ping Yuen
Urodzony w Guangzhou w 1945 roku, Woo-ping był najstarszym z dwunastki rodzeństwa należącego do słynnego aktora Siu Tin Yuena. Siu Tin szkolił się w Peking Opera. Woo-ping poszedł w jego ślady i dzięki kontaktom ojca dostał pracę nad serialem już w latach sześćdziesiątych.  Z czasem, gdy kino kung fu zaczęło zdobywać popularność Woo-ping przeniósł się do wytwórni Shaw Brothers, gdzie po raz pierwszy wykorzystywano go jako kaskadera w takich filmach jak: "The Chinese Boxer" i "Duel of Fists".

Woo-ping zadebiutował jako reżyser scen walki w filmie "Mad Killer", pozycji, która silnie wpłynęła na przemysł zdominowany przez orientalne filmy akcji. Wyreżyserował go Ng See Yuen, który założył Seasonal Films, niezależną wytwórnię filmową, gdzie Woo-ping wyreżyserował swoje pierwsze filmy z nikomu nieznanym wtedy Jackie Chanem. "Pijany Mistrz", a także "Wąż w cieniu orła" odniosły ogromny sukces i bardzo wypromowały obu panów.

Następny krok milowy w karierze Woo-pinga nastąpił w 1984 roku, gdy ten zatrudnił utalentowanego młodego aktora - Donnie Yena. Jego doświadczenia z Woo-pingiem sprawiły, że sam w wkrótce stał się słynnym reżyserem akcji. Przez kolejnych parę lat Ping zajmował się wyrafinowaną choreografią scen walki. "Żelazna małpa" z 1993 został dzięki temu jednym z jego najlepszych filmów. Jest to także znakomity przykład doskonałego stylu walki ówczesnej epoki filmowej.

Posiadając już status kultowego wśród fanów i nowych producentów jak np: Quentin Tarantino, został jednak zaskoczony przez braci Wachowskich proponujących mu udział przy realizacji "Matrixa". Przeogromny sukces połączony ze zwiększającą się popularnością filmów rodem z Hongkongu przyczyniły się do stworzenia kolejnego hitu: "Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka". Dzięki tej produkcji Woo-ping stał się rozpoznawalny na całym świecie.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1 stycznia 1945

miejsce urodzenia: Guangzhou, Chiny

Jest synem aktora Yuen Siu Tien.
W 2005 roku był kandydatem do wyreżyserowania filmu "Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings". Po 14 latach angaż do projektu otrzymał ostatecznie Destin Daniel Cretton.