Quentin Tarantino 

Quentin Jerome Tarantino

8,9
41 426 ocen pracy reżysera
Quentin Tarantino
Gdy w 1992 roku na ekrany wszedł film "Wściekłe psy", wyreżyserowany przez nikomu nieznanego debiutanta Quentina Tarantino, krytycy chórem krzyknęli, że oto mamy do czynienia z narodzinami prawdziwego talentu. Kiedy dwa lata później powstał obraz pt. "Pulp Fiction", zachwyt przeszedł wszelkie granice. Film zdobył Złotą Palmę w Cannes, Oscara za scenariusz i został okrzyknięty, podobnie jak jego twórca, kultowym. Tygodnik "Variety" twierdził, że Tarantino jest pierwszym z nowej generacji reżyserów - artystów, którzy swojego fachu będą uczyli się nie w szkołach, ale oglądając film na wideo. Powoływali się na fakt, iż Quentin, będąc maniakiem kina, pięć lat przepracował w wypożyczalni kaset, gdzie miał łatwy dostęp do filmów i mógł je oglądać też w godzinach pracy. Codziennie pochłaniał po kilka obrazów, od niskobudżetowych produkcji rodem z Hongkongu po dzieła francuskiej "nowej fali". Była to jego szkoła filmowa.
Realizacją "Wściekłych psów" udało mu się zainteresować Harveya Keitela, który nie dość, że zwiększył budżet filmu z 35 tysięcy dolarów do 1,5 miliona, to jeszcze przekonał do zagrania w nim takich aktorów jak Tim Roth czy Michael Madsen.
Obecnie Quentin Tarantino jest prawdopodobnie jednym z najchętniej oglądanych i najczęściej dyskutowanych reżyserów naszych czasów. Przez wielu krytyków przedstawiany jest jako wzorowy przykład twórcy postmodernistycznego.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 27 marca 1963

miejsce urodzenia: Knoxville, Tennessee, USA

wzrost: 185 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 42 inne nagrody oraz 83 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Daniella Pick (od 28.11.2018) 2 dzieci: syn Leo (ur. 22.02.2020) i córka Adriana (ur. 02.07.2022)
Zdobył tytuł Filmowej Ikony Dziesięciolecia przyznawany przez czytelników brytyjskiego pisma "Empire Magazine".
Był brany pod uwagę do reżyserii filmu "8 Mila". Ostatecznie zajął się tym Curtis Hanson.
Nakręcił jeden z epizodów w filmie "Sin City - Miasto Grzechu". Za swoją pracę dostał honorarium w wysokości symbolicznego 1 dolara. Jest to przyjacielski gest pomiędzy nim a Rodriguezem - ten drugi dostał identyczne honorarium za pomoc przy tworzeniu muzyki do filmu "Kill Bill".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych