Xavier Dolan 

8,5
7 002 oceny gry aktorskiej
Xavier Dolan
Xavier Dolan-Tadros to kanadyjski aktor, reżyser i scenarzysta, znany z głośnego filmu "Zabiłem moją matkę". Urodził się 20 marca 1989 roku w Montrealu. Jego matka - Geneviève Dolan - jest nauczycielką, a mający egipskie korzenie ojciec - Manuel Tadros - jest znanym w Quebecu piosenkarzem i aktorem.  
Mając pięć lat Xavier Dolan-Tadros zadebiutował w telewizyjnym filmie "Misericorde". Później przyszły role w  "J'en suis!", "Marchand de sable, Le", "Ukryta twierdza" i epizod w serialu telewizyjnym "Omerta, la loi du silence". W 2009 roku stał się sensacją na festiwalu filmowym w Cannes. Jego film "Zabiłem moją matkę" - który wyreżyserował, do którego napisał scenariusz i zagrał w nim także główną rolę - zdobył trzy nagrody w kategoriach kina niezależnego i artystycznego. W niespełna rok po swoim głośnym debiucie autor wyreżyserował i wyprodukował za własne pieniądze "Wyśnione miłości". Film opowiada o fascynacji i zauroczeniu dwójki przyjaciół, tym samym mężczyzną. Dolan - który jest zdeklarowanym gejem - dość często w swoich filmach porusza tematykę seksualności, zarówno "Zabiłem moją matkę" jak i "Wyśnione miłości" dotyczą homoseksualizmu.
Jeden z jego późniejszych filmów nosi nazwę "Laurence Anyways" i opowiada o mężczyźnie, który marzy o zmianie płci. Premiera tego obrazu odbyła się na festiwalu w Cannes 18 maja 2012 roku.

Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 20 marca 1989

miejsce urodzenia: Montreal, Kanada

wzrost: 169 cm

Cezar
Zdobył 3 nagrody Cezar, 11 innych nagród i 17 nominacji
awards.label.check_all
Jego ojcem jest aktor Manuel Tadros.
Wyreżyserował następujące teledyski:
- 2013 r. - "College boy" - Indochine;
- 2015 r. - "Hello" - Adele;
- 2021 r. - "Easy On Me" - Adele.
W 2015 roku wystąpił w kampanii reklamowej marki Louis Vuitton.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych