Youssef Gabriel Chahine

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/11526/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":15,"rate":7,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/11526/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":2,"rate":7.5,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/11526/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":10,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
7,0
15 ocen pracy reżysera
Youssef Chahine
Youssef Chahine to jeden z najbardziej cenionych reżyserów afrykańskich. Urodził się w 1926 r. w Aleksandrii (Egipt) w rodzinie chrześcijańskiej; jego ojciec był Libańczykiem, a matka Greczynką. Sztuka teatralna fascynowała go od najmłodszych lat. Edukację rozpoczął we francuskiej szkole katolickiej Collège Saint Marc w Aleksandrii. Następnie krótko studiował na elitarnym Victoria College. W 1946 r. wyjechał do USA, gdzie dwa lata spędził w słynnym teatrze Pasadena Playhouse, przygotowując się do swojej późniejszej kariery filmowca.
Po powrocie do Egiptu, operator Alevise Orfanelli pomógł mu w branży filmowej. Jego debiutem fabularnym był musical "Baba Amin" z 1950. Następnym filmem Chahine'a był "Ibn el Nil", dzięki któremu reżyser został po raz pierwszy zaproszony na Festiwal Filmowy w Cannes. W kilku jego wczesnych filmach zagrał rozpoczynający swoją karierę aktorską Omar Sharif, otwierając sobie drogę do kariery na planach filmowych całego świata.
Chahine pozostał w Egipcie i realizował swoje kolejne filmy, podejmując często trudne tematy i nieraz mając kłopoty z egipską cenzurą. Kilka jego filmów mogli obejrzeć uczestnicy prestiżowych festiwali w Cannes, Berlinie i Wenecji. Chahine zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale'79 za film "Iskanderija... lih?" czy nagrodę za całokształt twórczości na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1997 roku.
W czerwcu 2008 r. trafił do szpitala w Kairze w wyniku krwotoku mózgowego. Pozostawał w śpiączce. Zmarł 27 lipca 2008 roku w swoim domu w Kairze.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 25 stycznia 1926

data śmierci: 27 lipca 2008

miejsce urodzenia: Aleksandria, Egipt

Srebrny Niedźwiedź
Zdobył Srebrny Niedźwiedź, 4 inne nagrody i 10 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Srebrny Niedźwiedź Nagroda specjalna za film Dlaczego Aleksandria? w roku 1979
W 1983 roku był członkiem jury podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja).
W 1980 roku był członkiem jury w trakcie 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (Włochy).
Zmarł w Kairze (Egipt) w wyniku krwotoku śródmózgowego.

forum osoby Youssef Chahine

Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!

Dodaj wątek na forum