Omar Sharif 

Michel Demitri Chalhoub

8,3
3 973 oceny gry aktorskiej
Omar Sharif
Urodził się w Aleksandrii jako Michael Shalhoub, mówi biegle sześcioma językami, jest jedynym egipskim aktorem, któremu udało się zrobić międzynarodową karierę. Jest zapalonym brydżystą, hoduje także konie wyścigowe.
Omar Sharif jest jednym z najpopularniejszych aktorów światowego kina. Sławę i uznanie przyniosły mu role w epickich filmach Davida Leana. Za rolę wiernego towarzysza Petera O'Toole'a, Ali Ibn Kharisha, w filmie "Lawrence z Arabii" otrzymał Złoty Glob i nominację do Oscara. Drugi Złoty Glob przyniosła mu tytułowa rola w ekranizacji "Doktora Żywago".
Inne jego filmy to m.in.: "Zabawna dziewczyna" i "Zabawna pani" z Barbrą Streisand, "Upadek cesarstwa rzymskiego", "Marco Polo", "Żółty Rolls-Royce", "Dżyngis Chan", kręcona częściowo w Polsce "Noc generałów", "Mayerling" z Catherine Deneuve, "Złoto McKenny", "The Appointment", "Che! - opowieść o Guevarze", "Jeźdźcy", "The Last Valley", "Britannic w niebezpieczeństwie", "Ziarno tamaryszku", "Porwanie", "Bloodline" z Audrey Hepburn, "Crime and Passion", "Kula z Baltimore", "Niebiański pies", "Pleasure Palace", "Green Ice", "Samotna Channel", "Inchon", "Top Secret!", "Złodziej tęczy", "Heaven Before I Die", "Biesy" Andrzeja Wajdy i "Podróże Guliwera" z Tedem Dansonem oraz seriale TV "Dalekie pawilony", "Anastazja", "Piotr Wielki" i "Katarzyna Wielka".

więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 10 kwietnia 1932

data śmierci: 10 lipca 2015

miejsce urodzenia: Aleksandria, Egipt

wzrost: 180 cm

Złoty Glob
Zdobył 3 nagrody Złoty Glob, 2 inne nagrody oraz 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Faten Hamama (05.02.1955 - 1974, rozwód), syn Tarek (ur. 1957)
Jest autorem lub współautorem kilku książek o brydżu.
W 1992 roku przeszedł operację założenia trzech by-passów, dwa lata później przeżył atak serca. Zanim rozpoczęły sie jego problemy ze zdrowiem palił ok 100 papierosów dziennie. Po operacji rzucił palenie.
Ukończył aleksandryjski Victoria College (Egipt) oraz Uniwersytet Kairski (Egipt) na kierunku matematyczno-fizycznym. 
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych