Zohra Segal 

Zohra Begum Mumtaz-ullah Khan

7,8
70 ocen gry aktorskiej
Zohra Segal
Urodziła się w 1912 roku w mieście Rampur w stanie Uttar Pradesh, który w tamtym czasie był pod okupacją brytyjską. Była jednym z siedmiorga dzieci rodziny Pasztunów, wychowywanych w tradycjach sunnickich muzułmanów.

Ukończyła Mary’s Girls College w Lahaur, szkołę przeznaczoną głównie dla córek arystokratów. Następnie przyłączyła się do Uday Shankar'a, grupy tanecznej. Jako tancerka tego zespołu występowała w Japonii, zachodniej Azji, Europie i Ameryce.

Podczas jednych z tych podróży poznała swojego przyszłego męża Kameshwar'a Sehgal'a. Para pobrała się w 1942 roku.

Zohra po ślubie nadal pracowała jako tancerka dla Uday Shankar. Po rozwiązaniu grupy postanowiła z mężem zamieszkać w Lahaur, gdzie założyli instytut taneczny. Jednakże w związku z zmieniającą się sytuacją polityczną Indii, zdecydowali się wyjechać do Bombaju. Zohra znalazła tam pracę w teatrze Prithviraj Kapur, w którym występowała jako aktorka sceniczna przez kolejne 14 lat. Grała na scenach w różnych częściach Indii, wliczając występy w więzieniach.

Po samobójczej śmierci męża, przeniosła się najpierw do Delhi, a później wyjechała do Londynu. Szukała tam pracy jako tancerka lub aktorka, jednakże po pewnych czasie była zmuszona podjąć jakąkolwiek pracę. W końcu podpisała umowę z producentem Arthur'em Rank.

W Indiach znana jest głównie z roli w serialu telewizyjnego "Mullah Naseeruddin". Występowała również w wielu bollywoodzkich jak i brytyjskich filmach.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 27 kwietnia 1912

data śmierci: 10 lipca 2014

miejsce urodzenia: Saharanpur, Indie Brytyjskie, (obecnie Indie)

mąż Kameshwar Segal (14.08.1942 - 1959, jego śmierć), 2 dzieci: córka Kiran (ur 1944) i syn Pavan
Po zdiagnozowaniu zapalenia płuc, zmarła następnego dnia w trakcie hospitalizacji w Nowym Delhi (Indie) w wyniku zatrzymania akcji serca. Jej ciało zostało skremowane.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Zohra Sehgal odeszła dziś (10.07.2014) w wieku 102 lat :(

Nie tak dawno oglądałam "Przepis na miłość" z 2005. Super komedia, a ta babcia rewelacja:D

To zdecydowanie najfajniejsza babcia :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones