Recenzja filmu Hotel Ruanda (2004)
Terry George

100 dni, które wstrząsnęły światem

6 kwietnia 1994 roku samolot przewożący prezydenta Ruandy został zestrzelony w okolicach Kigali. Wydarzenie to stało się początkiem jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń w dziejach świata. Na ...
Filmweb sp. z o.o.
6 kwietnia 1994 roku samolot przewożący prezydenta Ruandy został zestrzelony w okolicach Kigali. Wydarzenie to stało się początkiem jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń w dziejach świata. Na kolejne 100 dni Ruanda stała się areną krwawej i brutalnej wojny domowej pomiędzy zamieszkującymi ten kraj społecznościami Tutsi i Hutu. Przy całkowitej bezczynności zachodniego świata w Ruandzie śmierć poniosło około miliona osób.

Mimo upływu lat konflikt ruandyjski wciąż wzbudza olbrzymie emocje. Najlepszym tego dowodem są powstałe w ciągu ostatnich lat aż 3 filmy poruszające ten temat. <a href="http://www.filmweb.pl/Film?id=190719" class="n"><b>"Shooting Dogs"</b></a> <a href="http://www.filmweb.pl/Michael,Caton-Jones,filmografia,Person,id=10924" class="n">Michaela Caton-Jonesa</a>, telewizyjny <a href="http://www.filmweb.pl/Film?id=150530" class="n"><b>"Czasem w kwietniu"</b></a> oraz najgłośniejszy z nich, wyróżniony aż 3 nominacjami do Oscara, <a href="http://hotel.ruanda.filmweb.pl/" class="n"><b>"Hotel Ruanda"</b></a>.

Bohaterem opartego na faktach obrazu jest Paul Rusesabagina, menadżer luksusowego hotelu Mille Collines. Wykorzystując swoje kontakty i znajomości, przekupując i zastraszając uratował on 1268 uchodźców, przedstawicieli zarówno Tutsi jak i Hutu, którzy schronili się w podległej mu placówce.

<a href="http://hotel.ruanda.filmweb.pl/" class="n"><b>"Hotel Ruanda"</b></a> przez zachodnich krytyków był często porównywany do głośnej <a href="http://lista.schindlera.filmweb.pl/" class="n"><b>"Listy Schindlera"</b></a> <a href="http://steven.spielberg.filmweb.pl/Steven,Spielberg,%28I%29,filmografia,Person,id=106" class="n">Stevena Spielberga</a>. I jest w tym wiele racji. Nie dość bowiem, że opowiadają podobne historie, to jeszcze robią to w podobny, hollywoodzki sposób.

W filmie <a href="http://www.filmweb.pl/Terry,George,%28I%29,filmografia,Person,id=10258" class="n">Terry'ego George'a</a> ludzie są albo dobrzy, albo źli. Bohaterowie konfliktu są wyraźnie określeni i widz od początku nie ma wątpliwości, komu sprzyjać i czyim losem się przejmować. <a href="http://hotel.ruanda.filmweb.pl/" class="n"><b>"Hotel Ruanda"</b></a> to również chwytające za serce sceny pokazujące rozpacz małych dzieci i ich rodziców, pompatyczne dialogi i podniosła muzyka. Jednak mimo tej specyficznej poetyki, kojarzonej często z hollywoodzkim kiczem, <a href="http://www.filmweb.pl/Terry,George,%28I%29,filmografia,Person,id=10258" class="n">Terry'emu George'owi</a> udało się zrobić film, który nikogo nie pozostawi obojętnym. <a href="http://hotel.ruanda.filmweb.pl/" class="n"><b>"Hotel Ruanda"</b></a> nie tylko wzrusza, ale wywołuje u widzów przerażenie ogromem tragedii oraz obrzydzenie zachodnim, cywilizowanym światem, który z obojętnością przyglądał się masakrze. 

Po pokazie filmu na festiwalu w Berlinie część krytyków zarzucała reżyserowi tendencyjność. Nie da się ukryć, że <a href="http://www.filmweb.pl/Terry,George,%28I%29,filmografia,Person,id=10258" class="n">Terry George</a> wyraźnie opowiada się po jednej stronie nie zgłębiając w swoim dziele korzeni i przyczyn konfliktu pomiędzy Tutsi i Hutu. Koncentruje się na ludziach i ich tragediach. Jednak w przypadku tego filmu i tego tematu takie postawienie sprawy jest jak najbardziej zrozumiałe. <a href="http://hotel.ruanda.filmweb.pl/" class="n"><b>"Hotel Ruanda"</b></a> to bowiem nie tylko poruszająca historia wyjątkowego człowieka, ale przede wszystkim ostrzeżenie i pacyfistyczny apel o to, żeby tego rodzaju wydarzenia nie miały już miejsca.

Film wywiera ogromne wrażenie na widzach nie tylko dzięki historii, jaką opowiada, ale również doskonałym kreacjom aktorskim, z których dwie - <a href="http://www.filmweb.pl/Don,Cheadle,filmografia,Person,id=2717" class="n">Dona Cheadle'a</a> w roli Paula oraz <a href="http://www.filmweb.pl/Sophie,Okonedo,filmografia,Person,id=4347" class="n">Sophie Okonedo</a> w roli jego żony Tatiany - zostały wyróżnione nominacjami do Oscara. Doskonale wypadł również <a href="http://nick.nolte.filmweb.pl/Nick,Nolte,filmografia,Person,id=200" class="n">Nick Nolte</a> w roli pułkownika sił ONZ Olivera - postaci wyraźnie inspirowanej na osobie generała Romeo Dallaire, dowódcy pokojowych sił stacjonujących w 1994 roku w Ruandzie.

W polskich kinach <a href="http://hotel.ruanda.filmweb.pl/" class="n"><b>"Hotel Ruanda"</b></a> nie cieszył się dużą popularnością. W pierwszy weekend film zgromadził niecałe 3 tysiące widzów, czyli bardzo mało. Mam jednak nadzieję, że dzięki wydaniu DVD sięgnie po niego znacznie więcej osób. Obraz <a href="http://www.filmweb.pl/Terry,George,%28I%29,filmografia,Person,id=10258" class="n">Terry'ego George'a</a> naprawdę na to zasługuje. 

Na płycie oprócz filmu znajdziemy również zwiastun, materiał o filmie, relację z planu zdjęciowego oraz kilka krótkich wywiadów z <a href="http://www.filmweb.pl/Don,Cheadle,filmografia,Person,id=2717" class="n">Donem Cheadle</a>, <a href="http://www.filmweb.pl/Sophie,Okonedo,filmografia,Person,id=4347" class="n">Sophie Okonedo</a>, <a href="http://www.filmweb.pl/Terry,George,%28I%29,filmografia,Person,id=10258" class="n">Terrym Georgem</a> i Paulem Rusesabaginą.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 96% uznało tę recenzję za pomocną (98 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (2)