Recenzja filmu Zło (2003)
Mikael Håfström

Niepokoje wychowanka Ponti

"Zło" Mikaela Hafstroma to jedna z najgłośniejszych szwedzkich produkcji 2003 roku, jak również - moim zdaniem - jeden z najciekawszych tytułów pokazywanych podczas ubiegłorocznego Warszawskiego ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja kinowa Zło (2003)
<a href="http://zlo.filmweb.pl/" class="n"><b>"Zło"</b></a> <a href="http://www.filmweb.pl/Mikael,H%26aring%3Bfstr%F6m,filmografia,Person,id=111667" class="n">Mikaela Hafstroma</a> to jedna z najgłośniejszych szwedzkich produkcji 2003 roku, jak również - moim zdaniem - jeden z najciekawszych tytułów pokazywanych podczas ubiegłorocznego Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Bohaterem rozgrywającego się w latach 50. ubiegłego wieku obrazu jest szesnastoletni Eryk, który bity w domu przez sadystycznego ojczyma wyładowuje swoją złość w szkolnych i niezwykle brutalnych bójkach z rówieśnikami. Kiedy zostaje relegowany z kolejnej szkoły matka zapisuje go do elitarnej akademii Stjärnsberg. Jednak również i tam rzeczywistość daleka jest od ideału. W uczelni, gdzie profesorowie wierzą w 'koleżeńskie wychowanie', młodsi uczniowie są bezlitośnie dręczeni przez starszych kolegów. Ofiarą prześladowań pada również Eryk, który nie chce podporządkować się obowiązującym w szkole regułom...

<a href="http://zlo.filmweb.pl/" class="n"><b>"Zło"</b></a> to jeden z tych filmów, którego nikogo nie pozostawią obojętnym. Inspirowana autentycznymi wydarzeniami (scenariusz powstał na podstawie autobiograficznej książki Jana Guillou), nie pozbawiona gorzkiego humoru opowieść o perypetiach Eryka nasuwa skojarzenia z takimi filmami, jak <a href="http://stowarzyszenie.umarlych.poetow.filmweb.pl/" class="n"><b>"Stowarzyszenie umarłych poetów"</b></a>, <a href="http://www.filmweb.pl/Film?id=21" class="n"><b>"Buntownik z wyboru"</b></a>, czy wreszcie <a href="http://www.filmweb.pl/Film?id=37375" class="n"><b>"Niepokoje wychowanka Torlessa"</b></a> <a href="http://www.filmweb.pl/Volker,Schl%F6ndorff,filmografia,Person,id=12932" class="n">Volkera Schlondorffa</a>.
Rozgrywające się w szkolnych realiach <a href="http://zlo.filmweb.pl/" class="n"><b>"Zło"</b></a> pokazuje, jak drobne z pozoru wydarzenia powodują nakręcanie się prowadzącej do tragedii spirali nienawiści, której nawet nie próbują zapobiec obserwujący to wszystko z boku nauczyciele.

Należy podziwiać <a href="http://www.filmweb.pl/Mikael,H%26aring%3Bfstr%F6m,filmografia,Person,id=111667" class="n">Mikaela Hafstroma</a> za umiejętne opowiedzenie całej historii, której oglądanie ze względu na kilka naturalistycznych scen nie zawsze jest przyjemne, ale z całą pewnością fascynujące. Od początku wiemy, że dojdzie w końcu do konfrontacji Eryka z prześladowcami. Jednak zanim to nastąpi obserwujemy jak w głównym bohaterze powoli, ale nieubłaganie narasta złość i wściekłość. Eryk jest przekonanym, że byłby w stanie bardzo szybko rozprawić się ze swoimi przeciwnikami, jednak to oznaczałoby wyrzucenie ze szkoły. Tego z kolei nie zniosłaby jego matka. Bohater ze wszystkich siła stara się więc zapanować nad swoim wybuchowym temperamentem.

W postać Eryka wcielił się <a href="http://www.filmweb.pl/Andreas,Wilson,filmografia,Person,id=139167" class="n">Andreas Wilson</a> debiutujący tą kreacją na dużym ekranie. Młody, liczący w chwili realizacji zdjęć zaledwie 22 lata aktor, doskonale wywiązał się z tej trudnej roli. Stworzył wiarygodną, prawdziwą kreację, która przyniosła mu uznanie zarówno widzów, jak i krytyków.

Przez ostatnie lata filmy pochodzące z krajów skandynawskich zaskakiwały nas nową formą oraz sposobem realizacji. Tacy twórcy jak <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=217" class="n">Lars von Trier</a> i <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=11463" class="n">Thomas Vinterberg</a> spopularyzowali na świecie manifest Dogme zachęcając innych filmowców do poszukiwania nowych tematów i środków przekazu. <a href="http://zlo.filmweb.pl/" class="n"><b>"Zło"</b></a> formalnie jest filmem bardzo tradycyjnym zrealizowanym bez żadnych udziwnień. Większość obrazu opiera się na aktorach, od których nie odwracają naszej uwagi efekty specjalne, szybki montaż, czy eksperymenty z kamerą.

<a href="http://zlo.filmweb.pl/" class="n"><b>"Zło"</b></a> to jeden z tych filmów, który śmiało mogę polecić każdemu. Prosta, ale wspaniale opowiedziana i zagrana historia dostarczająca ogromnych emocji.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 85% uznało tę recenzję za pomocną (128 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (3)