Recenzja filmu 2046 (2004)
Kar Wai Wong

Spragnieni miłości

Na swój nowy film Wong Kar-Wai kazał nam czekać aż 4 lata. Przez ten długi czas w licznych wywiadach reżyser informował o kolejnych zmianach i poprawkach, które wprowadzał do projektu ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja kinowa 2046 (2004)
Na swój nowy film <a href="http://www.filmweb.pl/Wong,Kar-wai,filmografia,Person,id=348" class="n">Wong Kar-Wai</a> kazał nam czekać aż 4 lata. Przez ten długi czas w licznych wywiadach reżyser informował o kolejnych zmianach i poprawkach, które wprowadzał do projektu zapowiadanego swego czasu jako futurystyczna wizja Hongkongu oddanego całkowicie we władanie Chin.
Światowa premiera <a href="http://2046.filmweb.pl/" class="n"><b>"2046"</b></a> odbyła się podczas ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, gdzie film zdobył nominację do Złotej Palmy i został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków. Jednak zaraz po powrocie z imprezy <a href="http://www.filmweb.pl/Wong,Kar-wai,filmografia,Person,id=348" class="n">Wong Kar-Wai</a> zamknął się ponownie w montażowni, gdzie wprowadzał kolejne poprawki do gotowego - wydawałoby się już - filmu.
W rezultacie powstało najbardziej dopracowane dzieło w karierze autora <a href="http://www.filmweb.pl/Upad%B3e,Anio%B3y,%281995%29,o,filmie,Film,id=615" class="n"><b>"Upadłych aniołów"</b></a>. Subtelna, pełna emocji i zmysłowości opowieść będąca swoistą kontynuacją wcześniejszych <a href="http://www.filmweb.pl/Spragnieni,mi%B3o%B6ci,%282000%29,o,filmie,Film,id=1508" class="n"><b>"Spragnionych miłości"</b></a> na pewno nie rozczaruje wielbicieli twórczości <a href="http://www.filmweb.pl/Wong,Kar-wai,filmografia,Person,id=348" class="n">Wong Kar-Waia</a>.

Bohaterem <a href="http://2046.filmweb.pl/" class="n"><b>"2046"</b></a> jest dziennikarz i pisarz Chow Mo Wan, którego poznaliśmy już w <a href="http://www.filmweb.pl/Spragnieni,mi%B3o%B6ci,%282000%29,o,filmie,Film,id=1508" class="n"><b>"Spragnionych miłości"</b></a>. Minęły 4 lata od czasu jego spotkania z Su Li-Zhen, ale Chow cały czas nie może zapomnieć o kobiecie, która stała się największą, choć niespełnioną, miłością jego życia. Angażuje się więc krótkie, przelotne romanse mając nadzieję, że w nich znajdzie ukojenie.

Podobnie jak w <a href="http://www.filmweb.pl/Spragnieni,mi%B3o%B6ci,%282000%29,o,filmie,Film,id=1508" class="n"><b>"Spragnionych" miłości"</b></a> w <a href="http://2046.filmweb.pl/" class="n"><b>"2046"</b></a> prosta w sumie fabuła jest dla <a href="http://www.filmweb.pl/Wong,Kar-wai,filmografia,Person,id=348" class="n">Wong Kar-Waia</a> pretekstem od odmalowania całej gamy uczuć i emocji oraz rozważań na temat miłości, która - jak mówi główny bohater - aby rozkwitła musi pojawić się w odpowiednim momencie. Chow Mo Wan kilka lat wcześniej spotkał swoją miłość i do dziś nie może o niej zapomnieć. Każdy kolejna znajomość, w którą się angażuje przypomina mu o Su Li-Zhen. Uważni widzowie, którzy pamiętają jeszcze <a href="http://www.filmweb.pl/Spragnieni,mi%B3o%B6ci,%282000%29,o,filmie,Film,id=1508" class="n"><b>"Spragnionych miłości"</b></a> odnajdą w <a href="http://2046.filmweb.pl/" class="n"><b>"2046"</b></a> mnóstwo nawiązań do tego tytułu: listy z Japonii, wspólne pisanie powieści, pokój o numerze 2046, zaloty w taksówce, czy wreszcie podobne do sukni Su Li-Zhen stroje, które nosi Bai Ling.
Otoczony przez wspomnienia Chow Mo Wan staje się niejako człowiekiem uczuciowo "uwięzionym". Nie potrafi ani się cofnąć, ani pójść do przodu. W jego życiu nic się nie zmienia. Kolejne kobiety przychodzą i odchodzą i nawet jeśli Chow związuje się z nimi na dłużej to ostatecznie nic z tych związków nie wychodzi.

Podobnie jak Chow miotają się również jego partnerki. Wang Jing Wen musi ukrywać przed swoim ojcem związek z Japończykiem, w którym jest bezgranicznie zakochana, piękna Bai Ling traci serce dla Chow choć wie doskonale, że on nigdy nie odwzajemni jej uczuć, a tajemnicza Su Li Zhen, którą bohater spotyka w Singapurze podobnie jak on okazuje się być "uwięziona" w przeszłości.

Swoistym komentarzem dla tych wydarzeń są rozgrywające się w przyszłości sceny będące ilustracją fantastycznej powieści Chow Mo Wan zatytułowanej <a href="http://2046.filmweb.pl/" class="n"><b>"2046"</b></a>. Opisuje ona futurystyczny świat pełen kolejowych linii, którego mieszkańcy masowo podróżują do miejsca o nazwie 2046 - miejsca, gdzie nic się nie zmienia i gdzie można odnaleźć dawne wspomnienia.

Podobnie jak w innych filmach <a href="http://www.filmweb.pl/Wong,Kar-wai,filmografia,Person,id=348" class="n">Wong Kar-Waia</a> również i w <a href="http://2046.filmweb.pl/" class="n"><b>"2046"</b></a> to nie fabuła, ale towarzyszące jej emocje oraz klimat są najważniejsze. Wizualnie najnowsze dzieło autora <a href="http://www.filmweb.pl/Spragnieni,mi%B3o%B6ci,%282000%29,o,filmie,Film,id=1508" class="n"><b>"Spragnionych miłości"</b></a> to jeden z najwspanialszych i najbardziej dopracowanych filmów jakie ostatnio widziałem. Pełne ciepłych barw i rozproszonego świata zdjęcia <a href="http://www.filmweb.pl/Christopher,Doyle,%28II%29,filmografia,Person,id=10852" class="n">Christophera Doyle'a</a> ilustrowane ścieżką dźwiękową, na której znalazły się utwory w wykonaniu Deana Martina, Nat King Cole'a, czy Connie Francis wprawiają widzów w stan niemalże hipnotyczny. Z zafascynowaniem obserwowałem wolną rozwijającą się fabułę głównie dzięki niesamowitemu klimatowi <a href="http://2046.filmweb.pl/" class="n"><b>"2046"</b></a>. Jeśli dacie się mu porwać, na pewno nie wyjdziecie z kina zawiedzeni.

<a href="http://2046.filmweb.pl/" class="n"><b>"2046"</b></a> to w moim przekonaniu film, który należy obejrzeć co najmniej dwa razy. Nie zaszkodzi również znajomość wcześniejszych dzieł <a href="http://www.filmweb.pl/Wong,Kar-wai,filmografia,Person,id=348" class="n">Wong Kar-Waia</a>, których wątki znajdują w obrazie swoje kontynuacje. Miłośników autora <a href="http://www.filmweb.pl/Upad%B3e,Anio%B3y,%281995%29,o,filmie,Film,id=615" class="n"><b>"Upadłych aniołów"</b></a> zachęcać nie trzeba. Pozostałym gorąco polecam.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 86% uznało tę recenzję za pomocną (35 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (2)