Recenzja filmu

R-Point (2004)
Su-chang Kong
Woo-seong Kam
Byung-ho Son

R-Point

W roku 1972 wojna w Wietnamie zmierza ku końcowi. CHOI Tae-in dręczy poczucie winy za śmierć swoich towarzyszy, którzy zginęli w krwawej walce. Ocalał tylko on. Podczas rekonwalescencji myśli o ...
W roku 1972 wojna w Wietnamie zmierza ku końcowi. CHOI Tae-in dręczy poczucie winy za śmierć swoich towarzyszy, którzy zginęli w krwawej walce. Ocalał tylko on. Podczas rekonwalescencji myśli o powrocie do swojej jednostki. Jednak szef Wojskowego Biura Śledczego zleca mu dowództwo nad oddziałem zwiadowczym i przeprowadzenie operacji w głębi dżungli.

Godzina 22:00, 30 grudnia, 1971 roku.

Jednostka łączności przechwytuje tajemnicze komunikaty radiowe. Zostały one nadane przez żołnierzy, którzy zaginęli pół roku wcześniej i których uznano za poległych. CHOI Tae-in i jego ludzie wyruszają na poszukiwanie zaginionego oddziału.

Trzy dni później, na granicy obszaru R-Point.

Po dotarciu do granicy obszaru R-Point, oddział CHOI Tae-in natrafia na płytę nagrobną ze złowróżbnie brzmiącym napisem.

"STĄD NIE MA POWROTU: TEN KTO PRZELEWA KREW INNYCH,NIGDY NIE WRÓCI".

TŁO HISTORYCZNE
Lipiec 1948 roku, francuski pluton zostaje uznany za zaginiony na obszarze "Romeo Point", leżącym 150 km na południe od Sajgonu.

Lipiec 1971 roku, na tym samym obszarze i w równie tajemniczych okolicznościach zaginął osiemnastoosobowy oddział rozpoznawczy. Jedyny ocalały żołnierz stracił wzrok.

Styczeń 1972 roku, według tajnego raportu Wojskowego Biura Śledczego tajemnicze komunikaty radiowe zostały wysłane przez oddział, który zaginął pół roku wcześniej.

Luty 1972 roku, ośmiu żołnierzy oddziału zwiadowczego uznano za zaginionych i prawdopodobnie poległych. I tym razem jedyny ocalały żołnierz stracił wzrok.

Listopad 2003 roku, lokalna prasa ujawnia te tajemnicze wydarzenia.

R-POINT
- Skrót od Romeo Point.
- Obszar o strategicznym znaczeniu, położony 150 km na południe od HO Chi Minh.
- Obszar dżungli nawiedzony przez złe duchy umarłych; teren, na którym podczas wojny zaginęło wielu żołnierzy.

TERMINOLOGIA

Romeo Project - termin dotyczący tajnej operacji i nawiązujący do sztuki Szekspira "Romeo i Julia".

O FILMIE
Odnoszące sukcesy, koreańskie horrory, często podejmują wspólne dla tego gatunku filmowego tematy. Takie filmy jak Schody życzeń, Opowieść o dwóch siostrach, czy Bunshisaba odwołują się do emocjonalnej intensywności i złożoności psychiki kobiety.

W horrorze R-Point daje się zauważyć nowe podejście do tego gatunku filmowego.
Punktem wyjścia jest tutaj odwołanie się do emocjonalnej huśtawki i chaosu myślowego, które ogarniają psychikę żołnierza podczas działań wojennych. W filmie R-Point oddział zwiadowczy ma za zadanie wyjaśnić tajemnicze komunikaty radiowe wysłane przez żołnierzy, których już dawno uznano za poległych. Niespotykanym dotąd dramatyzmem odznacza się tutaj wnikliwa obserwacja narastającego wśród uczestników operacji strachu. Efekt potęguje realistyczna sceneria wietnamskiej dżungli w czasie działań wojennych. Perfekcyjne operowanie realistycznymi środkami wyrazu i elementami świata fantazji, jak również wykorzystanie oryginalnych pomysłów, bez wątpienia każe uznać ten film za arcydzieło gatunku.

R-Point wyróżnia się innowacyjnym zestawieniem motywów zaczerpniętych z tematyki wojennej i opowieści o siłach zła. Wykorzystanie nietypowej scenerii ? opuszczonej i zdewastowanej budowli, wzniesionej i zajmowanej w XIX wieku przez armię francuską, w połączeniu z ruinami świątyni ? wprowadza nowy, budzący grozę i niespotykany w historii koreańskiego horroru element.
1 10 6
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?
58% użytkowników uznało tę recenzję za pomocną (12 głosów).
Udostępnij:
Marcin Kamiński
"R-Point", koreański horror, który w ubiegłym roku okazał się w swojej ojczyźnie jednym z największych przebojów, wiosną tego roku zagościł na ekranach polskich kin. ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 12%
Marcin Kamiński
Azjatyckie kino cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Również w Polsce po sukcesach "The Ring - Krąg" oraz "Dark Water" dystrybutorzy coraz chętniej ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 75%