Forza Italia

Sukces sprzedaży i trochę mniejszy pod względem jakości, jaki odniósł "Assassin's Creed", skłonił dewelopera do kontynuowania rozpoczętej w 2007 roku serii. Gracze z pewnością ucieszyliby się z poprawionej i dopracowanej kontynuacji. Grunt to uczyć się na własnych błędach, o czym Ubisoft niejednokrotnie nas przekonywał. W 2009 roku światło dzienne ujrzał "Assassin's Creed II". Miałem wielkie oczekiwania wobec tej gry, gdyż na zwiastunach prezentowała się przynajmniej rewelacyjnie.

Oprawa wizualna została nieco poprawiona w stosunku do pierwszej części gry. Modele postaci, otoczenie i efekty wyglądają dużo lepiej niż wcześniej. Muzycznie i dźwiękowo jest niezmiennie (tylko) dobrze. Technicznie nie miałem z tą produkcją żadnych problemów. Wszystko działało jak należy. Gorzej z układem sterowania, który moim zdaniem na padzie od konsoli Microsoft Xbox 360 jest absurdalny.

Gracz wciela się naprzemiennie w dwie postaci. Z jednej strony czeka na nas Desmond Miles, z drugiej jego florencki przodek, czyli Ezio Auditore da Firenze. Pragnę zauważyć, że postaci bardzo fajnie się uzupełniają. Nie chcąc zdradzać zbyt wiele z fabuły, rzeknę tylko, że jest o wiele lepiej niż w "Assassin's Creed". Postaci są lepiej napisane, dialogi bardziej realistyczne i nie brakuje zaskakujących momentów. Zrobiono duży krok w stronę filmowej opowieści, co świetnie się sprawdza w tego typu grach.

Wielka szkoda, że pomimo świetnego uzupełniania się głównych bohaterów, to fabuła jest bardzo nierówna. Historia Ezio Auditore da Firenze jest o wiele bardziej wciągająca niż opowieść jego potomka. Być może wynika to także z różnic w metrażu, ale moim zdaniem ten element za bardzo bije w oczy, powodując u mnie mieszane odczucia.

Rozgrywka natomiast jest jeszcze lepsza, bardziej przystosowana do fabuły i zróżnicowana. Nie ma już mowy o nudnych i powtarzalnych zadaniach. Jest ich więcej i co ważniejsze każde napisane w odmienny sposób. Moimi ulubionymi misjami są testy nowych wynalazków Leonarda Da Vinciego. Konflikt z templariuszami schodzi na nieco dalszy plan, by pod koniec gry powrócić w dobrym stylu.

Walka moim zdaniem jest nieco za mało dynamiczna i trochę drewniana. Być może to kwestia tego, jak późno za ten tytuł się zabrałem. Niestety, ale brakuje trybu dla wielu graczy. Aż chce się z kolegami zwiedzać piękne terytoria Florencji. Małym minusem jest grabienie postaci. Burzy to harmonię rozgrywki i trwa zdecydowanie zbyt długo, jednocześnie nie przynosząc zbyt wielu korzyści.

Podsumowując, "Assassin's Creed II" to bardzo dobra gra, którą polecam nie tylko fanom serii, ale także miłośnikom klawych historii i po prostu świetnych gier. Moim zdaniem jest to pozycja obowiązkowa, jeśli wciąż zalega waszą „kupkę wstydu”.
Pierwsza odsłona serii "Assassin’s Creed" nie dość że przyniosła dosyć spory sukces marketingowy, to... czytaj więcej