Festyn lotniczy

„World of Warplanes” to odnoga uznanego na całym świecie „World of Tanks” studia Wargaming. Tym razem przenosimy się w powietrze, gdzie stoczymy dziesiątki bitew w czasie – mniej więcej – II
World of Warplanes” to odnoga uznanego na całym świecie „World of Tanks” studia Wargaming. Tym razem przenosimy się w powietrze, gdzie stoczymy dziesiątki bitew w czasie – mniej więcej – II wojny światowej. Będzie nudno, frustrująco i bez polotu.Struktura gry jest bardzo podobna do „World of Tanks” – oto mamy dziesięć poziomów samolotów. Każda maszyna ma kilka części, które można, a nawet trzeba usprawnić. Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas walk wykupujemy nowe komponenty do samolotów i tym samym posuwamy się w dół drabinki jakościowej. Im więcej latamy, tym więcej możemy wynaleźć samolotów w danym drzewku. Tych jest pięć, bo i tyle mamy dostępnych frakcji. Niemcy, USA, UK, Japonia i ZSRR. Proste i logiczne, zupełnie jak w czołgach i konkurencyjnym „War Thunder”.
Problem w tym, że o ile samolociki z pierwszego czy drugiego poziomu (tier) w zasadzie potrafią na siebie zarobić, o tyle już latanie czymś lepszym wymaga nie tyle wysiłku, co kupna konta premium. Zaczyna dochodzić do sytuacji, w której startujemy w rundzie jakimś lepszym samolotem i przez naszą głupotę, taranującego przeciwnika czy niefrasobliwego kolegę tracimy wypasioną maszynę. Zdarza się, prawda? No tak, tyle że teraz trzeba samolot zeskrobać z ziemi i zabulić całkiem sporą sumę za odnowienie. I w tej kwestii już tak różowo nie jest. Bywa, że raz uda się polecieć czymś lepszym, a potem znowu musimy zarabiać wirtualną kasę samolotami z najniższych poziomów.Ale to typowa zabawa dla free-to-play, które z czasem zamienia się w pay-to-win. „World of Warplanes” ma znacznie większe problemy i tu nie sposób nie odwołać się do konkurencyjnego „War Thunder”, które kładzie na łopatki produkcję Wargamingu praktycznie w każdym aspekcie rozgrywki (także płatności...).


Dla kogoś, kto wylatał swoje w „War Thunder”, granie w „World of Warplanes” będzie wyjątkowo okrutną kpiną. Samoloty, bez wyjątku, ślamazarzą się jak mucha w smole. Nie ma tu dramatycznie wielkiej różnicy pomiędzy megazwinnymi (w teorii...) dwupłatowcami a ciężkim, metalowym bombowcem. Co gorsza, odpadają właściwie jakiekolwiek próby myślenia. Jeśli wydaje wam się, że warto przemyśleć sprawy taktyczne, szybko zaczniecie kląć jak szewc. „World of Warplanes” nie należy do gier, w których warto kombinować.Dlaczego? Ponieważ mamy tylko jedno życie. Po stracie maszyny kończymy udział w danej bitwie. W tychże w sumie może wziąć udział 30 graczy. Łatwo sobie wyobrazić, co się w takiej sytuacji dzieje: krótko mówiąc, totalny chaos. Podobnie jak w „War Thunder”, gracze mają tendencję do zabawy w tchórza. Problem w tym, że ze względu na ociężałe maszyny nie sposób uniknąć zderzenia. Mało tego, bardzo często zdarza się, że w ogniu walki rozlecimy się na kawałki ze względu na mało uważnego kolegę z drużyny... W efekcie mapki potrafią trwać góra kilka minut, gdy dożyjemy do końca, albo 30 sekund, jeśli będziemy mieli pecha. Tak, pecha. „World of Warplanes” ma bardzo proste sterowanie i nie wymaga wielkich umiejętności pilotażu. Ot, korzystamy z klawiatury i myszki, przy czym gdyby zapomnieć o nitro i zwrotach, w zasadzie można grać samą myszką, która odpowiada za celowanie... 


Samoloty nie posiadają obszarów trafień, ale punkty życia. Niby można, przy ogromnej dozie szczęścia, trafić w silnik i zmniejszyć prędkość niemilucha czy „wyłączyć” pilota, ale to przypadki mocno sporadyczne. Najczęściej musimy po prostu pruć stosunkowo krótkimi seriami i zbić punkty życia wrogiej maszyny do zera. To zupełnie inna filozofia gry niż w „War Thunder”, gdzie gracz z dobrymi umiejętnościami raz-dwa zdemontuje nawet i lepszy samolot wroga.Niestety „World of Warplanes” poza całkiem niezłym drzewkiem rozwojowym niewiele robi, by zachęcić do wylatania kolejnych godzin. Map jest niewiele, samoloty prowadzi się bardzo podobnie, na polu walki z reguły panuje potworny chaos, więc w pewnym momencie łapiemy się na tym, że najpierw zostajemy z tyłu, by ocenić sytuację. Potem ewentualnie kogoś strącimy i modlimy się o przeżycie do końca misji. Co gorsza, tryb gry jest właściwie jeden – deathmatch. Nie ma żadnej formy dominacji, czyli przejmowania i obrony punktów kontrolnych. Nie ma misji skupiających się na ostrzale stanowisk naziemnych. Nie dostajemy zbyt wiele bonusów za robienie różnych rzeczy (np. tylko ochronę jednostek naziemnych). Po wejściu na mapę i strzelaj albo bądź zestrzelony.World of Warplanes” nie jest złą grą. Jest grą średnią, która kryje się w cieniu zarówno swojej poprzedniczki, czyli „World of Tanks”, jak i konkurencji bezpośredniej – „War Thunder”. Gdyby przyjąć, że „War Thunder” nawet w wersji arcade przypomina wypasiony symulator wojskowy, „World of Warplanes” będzie wtedy jak plastikowy czerwony samolocik na festynie zupy grochowej pod Radomiem. Wystarczy wrzucić pieniążek i zakręci się śmigiełko. Nic więcej.
1 10
Moja ocena:
5
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones