PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=675642}
8,1 71 857
ocen
8,1 10 1 71857
7,0 9
ocen krytyków
American Horror Story: Asylum
powrót do forum serialu American Horror Story: Asylum

Nawet nie wiem dlaczego. Niby założenie jest straszne - szpital dla umysłowo chorych to miejsce samo w sobie przerażające, ale zabrakło w tym czegoś. Jak danie, które zapowiada się świetnie, a nie ma nim jakiejś przyprawy, niby dobre ale... Za dużo przekombinowanych wątków, nazi i opętanie i wariaci i tortury i ufo. Żaden z nich nie był naprawdę dobrze rozegrany a z każdego można było przecież tyle zaprezentować. Za dużo, a nic porządnie. Nic co budziłoby niepokój. Pierwsza część była właśnie niepokojąca, ten dom jak magnes i te duchy wśród ludzi. Śmierć, którą można było pomylić ze snem, wątki subtelnie się przeplatające, to było niezłe. Druga, to brutalność jak kawa na ławę i to by było tyle. Za to ogromny plus wg. mnie to JL, to doskonała aktorka metamorfoza jej postaci to najlepszy wątek w całym filmie.

Martes_foina

Zdecydowanie pierwsza część jest słabsza...co potwierdza sama ocena serialu. W jedynce przedstawiono dom publiczny w którym co chwila się ktoś pałętał co nie przeszkadzało właścicielom.

personboss

Nie zgodzę się, ale wiadomo kwestia gustu. Dom był pełen duchów, nie ludzi. Jedynak była spójna, jeden nawiedzony dom, wsysający dusze jak pułapka.
Wiesz, ocena serialu przez innych to dla mnie żadna wytyczna :).

Martes_foina

Tak po głębszym namyśle masz rację, w Asylum rozpoczęto masę wątków z które ucięto bez wyjaśnienia

ocenił(a) serial na 10
personboss

Na przykład których? :)
Ja nie jestem w stanie powiedzieć, że druga część była gorsza. Zdecydowanie nie. Nawet nie jestem pewna, czy nie lepsza.
A gra Lily Rabe genialna. Generalnie dla mnie klimat, trzymanie napięcia, gra aktorska i całokształt - owacje na stojąco :)

Yellow_Kar

1. Nazistowskie eksperymenty - co miały na celu to można tylko szukać między wierszami
2. Motyw z kosmitami
3. Motyw z demonem w ciele zakonnicy

ocenił(a) serial na 10
personboss

Ok, nie chce mi się rozpisywać na temat 1 i 2, bo to trzeba rozumieć na bieżąco :) nie ma sensu teraz tłumaczyć, bo dosłownie na tym opierało się całe Asylum. Dotyczy to również demona w ciele zakonnicy, No ale to już było tu całkowicie głównym wątkiem. Ja w sumie nawet nie wiem, co Ci odpowiedzieć, bo wymieniłeś 3 z 4 głównych wątków serialu i pytasz się po jaką cholerę je poruszane. To coś, jakby spytać, w jakim celu w Murder House Psychiatra leczył Tate'a...

Yellow_Kar

Nie oglądałem tego więc nie wiem...Kobiety - rozpisałaś się na 4 linijkę i nie wytłumaczyłaś mi żadnego z moich pytań, odpisz tak chociaż w skrócie. Wszystko odpiera się na domysłach i nic więcej.

ocenił(a) serial na 10
personboss

Nzistowskie eksperymenty - Arden, ceniony lekarz w szpitalu przeprowadza bardzo dziwne badania na ludziach, końcu wyjaśnia się, że w szpitalu prowadzonym przez zakonnice jest nazista, który chcąc kontynuować dawne badania przeprowadza nazistowskie eksperymenty. Chce stworzyć 'nadludzi' itd.
Motyw z kosmitami - ok, tu nie chcę za daleko podążać, bo ten akurat wątek przyjmuje że musi być ale sama go średnio rozumiem.
Demon w ciele zakonnicy - no kolejny wątek. Że niby Jude jest tragiczna i wgl zdemoralizowana, a siostra Mary taka niewinna. Nagle zauważasz, że coś jest nie tak. Jej zachowanie jest coraz bardziej dziwne i z czasem się wyjaśnia, że opętał ją demon.

Ja po prostu nie rozumiem pytań w stylu 'po co jakiś wątek'. No po to, żeby stworzyć ciekawy serial.

Yellow_Kar

Lekarz nazista, szkoda, ze nie kosmita. Lekarz Niemiec to po pierwsze. A druga sprawa ciekawe, że słuchał Chopena...muzyki za, którą sami wysyłali do Oświęcimia. No sluchał muzyki "podludzi" - no az sie wruszylam. Ciekawe czemu Wagnera nie znał?

ocenił(a) serial na 9
eowine

Nie każdy Niemiec jest nazistą, boże święty, ludzie, opanujcie się. On był akurat nazistą, nie tylko Niemcem. Co to, Niemców do obozów nie zsyłali za sprzeciwianie się władzy? Nie mordowano ich? Nagle cały naród stwierdził, że zaczną najeżdżać innych i rozpoczną rzeź na skalę światową?
No błagam.

felices

Mowi Ci cos demokracja? I sto procent frekwencji???
No błagam sie znalazła?
80mln Niemcow 5 sztuk bedziesz bronic? Załosne.

ocenił(a) serial na 9
eowine

Gdzie Ty masz demokrację za rządów Hitlera? Przecież tuż po ogłoszeniu go kanclerzem wprowadzono dyktaturę faszystowską, a państwo niemieckie stało się państwem totalitarnym, którego głównym założeniem jest to, że demokracja NIE ISTNIEJE. Za każdą próbę poderwania głosu i Ty, i Twoja rodzina, bliscy, oberwalibyście kulkę w łeb od NAZISTÓW, więc ludzie siedzieli cicho i potulnie chodzili tam, gdzie im kazano. Ponad 2 mln niemiecki CYWILÓW (a więc ludzi takich jak ja, czy Ty, niepowiązanych z żadną organizacją rządową) zginęło w wynikach czystek, zamachów, rzezi, zsyłek do obozów itd.

Nie każdy Niemiec był nazistą, podobnie jak nie każdy nazista był Niemcem. Koniec tematu.

felices

Chyba nie zrozumiałeś tego do końca. Hitler został wybrany w uczciwych demokratycznych wyborach większością głosów. Wszystkim wiadome było co sobą reprezentował, ludzie nie zagłosowali na niego w ciemno. Niemcy po wojnie czuli się stłamszeni, przegrani i poszkodowani (kpina), a jako że Adolf Hitler w swoich świetnych (nie okłamujmy się, to nie grzech, przemowy sposób w jaki przemawiał do ludzi był świetny) przemówieniach do ludu obiecywał im poprawę losu, życia i że odzyskają swoją dumę, wmawiał im że są kimś lepszym od innych, jak wiadomo taką bajkę łyknie każdy kto czuje się poszkodowany. Tak, frycki wiedzieli na kogo głosują, wybrali Hitlera większością, wiedzieli co się stanie gdy dojdzie do głosu i nie narzekali na jego rządy póki Niemcy nie zaczęły przegrywać wojny. To wszystko. Pozdrawiam.

Yellow_Kar

Właśnie o to chodzi, dali dużo wątków a większośc była potraktowana bardzo płytko, zaśmiecały film i rozwalały go od środka nic nie wnosząc. Przesada nigdy nie jest dobra. Można było pogłębić albo wątek nazistowskich eksperymetów - przerażający sam w sobie, albo opętania albo ufo. Wszystkie 3 obciążają fabułę i zamiast wnieść coć ciekawego posługują się samymi schematami.

Yellow_Kar

Jedyne wytłumaczenie tej paranoi jest takie, że Lana Banana jako typowa amerykanka ma wiedze lekko po podstawowce, i wymysliła, ze byla w tym psychiatryku by zrobic kariere.
Dodatkowo sex and przemoc i motłoch zadowolony. Jeszcze jakie zachwyty.....Żałosne.

Martes_foina

Totalnie się z Toba zgadzam. Jakas zajawka tu jest na drugi sezon i nikt nie ruszy mozgownicą jaki to jest bełkot.

ocenił(a) serial na 10
eowine

hahahah, rozbawiacie mnie. cóż, serial nie dla wszystkich. Nie każdy zrozumie klimaty Lars'a Von Trier'a, nie każdy zrozumie Asylum. Takie życie.

Yellow_Kar

HAHHAAHAHAHHHA! Znalazła sie - nowe szaty króla. Dowartosciwalas sie juz? XD
A Od Larsa to wara.

ocenił(a) serial na 10
eowine

Troszkę kultury :)
Czym miałam się niby dowartościować?
Nie waruj mi tu, nie widzę potrzeby.

Yellow_Kar

Bidulka polskiego nie zrozumiala a za Larsa chce sie zabierac.

ocenił(a) serial na 10
eowine

No jestem głupiutkim stworzeniem, przykro mi. Jak kiedykolwiek do Twego jakże wysokiego poziomu, dam znać. Chłoń filmy Larsa bo przecież ja jestem za głupia :D uwielbiam takich ludzi całym sercem :D

Yellow_Kar

A cóż mnie obchodzi kogo ty uwielbiasz? U "Opry" jesteśmy? Co za mniemanie o sobie.

ocenił(a) serial na 10
eowine

Hahaha jak się rozkręcasz, coraz fajniej

Yellow_Kar

Po twoich komentach widać niezle zboczenie, ale kontynuuj.

ocenił(a) serial na 10
eowine

nie mam zamiaru, w końcu nie mój poziom

Yellow_Kar

W mule cięzko się pisze. Rozumiem.

ocenił(a) serial na 10
eowine

hahahhahaahha, wyżyj się, jeżeli Ci potrzeba, naprawdę

Yellow_Kar

Biedne dziecko...ach...

ocenił(a) serial na 10
eowine

Dziękuję za zrozumienie :)
Życzę miłego wieczoru i proponuję zakończyć fascynującą pogawędkę.
Na koniec oszczędź już sobie swych intelektualnych wielce komentarzy, bo już nawet śmieszne nie są ;)

Yellow_Kar

Jak masz jakies problemy z emocjami nie moj problem. A to, ze juz nie wiesz co tam palnąc to widac.

ocenił(a) serial na 10
eowine

Ja nie widzę potrzeby aby coś palnąć :)

ocenił(a) serial na 9
Yellow_Kar

A ja akurat bardzo lubię i Larsa i Asylum, co nie zmienia faktu, że niektóre wątki były dla mnie wciśnięte tam na siłę. Problemu ze zrozumieniem tego raczej nie ma, bo wszystko jest jasno i prosto wyłożone w samym serialu, ale chodzi o sam natłok tego wszystkiego.

Np. wątek Anne Frank. Rozumiem, że nawiązanie do II WŚ, bo doktorek - nazista, ale trwał on dwa odcinki i potem zniknął bez śladu. Wstawka, która miała potencjał, ale została zakończona niesamowicie szybko i jakoś tak pozostawiła po sobie niesmak. Tak samo kosmici i porwania przez UFO, wprowadzały nastrój, ale miało się wrażenie, że były bardzo naciągane i to była jedynie taka 'zapchajdziura'.

felices

Wiesz o tym, że Anna Frank nigdy nie była w Oswiecimiu, nie? Była w obozie w Belgii. I "wyswabadzili" ją anglicy, a nie Radzieckie.

ocenił(a) serial na 9
eowine

Czy ktoś tutaj mówi w ogóle o Oświęcimiu? Czy ktoś w serialu w ogóle wspomniał Oświęcim?
Poza tym, Anne Frank ZMARŁA w obozie i to nie w obozie w Belgii, tylko w Niemczech, dokładniej w Bergen-Belsen. Nikt jej nie WYSWOBODZIŁ. Boże święty.

Ruch nazistowski jest najsilniej kojarzony z II Wojną Światową, podobnie sam doktor był jednym z oficerów nazistowskich podczas II WŚ i przeprowadzał eksperymenty w obozach koncentracyjnych (na świecie nie był tylko Oświęcim, oprócz niego było mnóstwo innych obozów, niektórych nawet o stokroć gorszych, niż Auschwitz), co w serialu dokładnie jest pokazane. Dlatego powiązanie czasów w których żył doktor i czasów, w których żyła Anne Frank jest całkowicie zrozumiałe.

felices

Niestety w serialu człowieku bardzo często krzyczą Auschwitz a to jedynie niemiecka nazwa Oświecimia. Z tego co pisza w podreczniku oboz Bergen-Belsen jest w Belgii. Moze to błąd. Ale to ze ktos ją wyswabaczał to był sarkazm, ale nie kazdy inteligentny.

A o czym ty bredzisz w drugim akapicie to ni przypiąc ni przyłatac.

ocenił(a) serial na 9
eowine

Nie mam racji, że Auschwitz to nie był jedyny obóz na świecie? Czy w tym, że obie postacie żyły w tamtych czasach, doktor oraz Anne?

I specjalnie dla Ciebie wyszukałam nawet mapę z obozami, które znajdowały się wtedy w Europie, między innymi z Bergen-Belsen ;) http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a6/WW2_Holocaust_Europe_ma p-es.svg/2000px-WW2_Holocaust_Europe_map-es.svg.png

felices

To, że Oświecim nie byl jedyny to chyba oczywiste. Najblizej tu był Plaszów. A po za tym byly obozy przejsciowe.
Nie wiem czemu zmieniasz temat.
Normalnie nie ma to jak zaslona dymna.

ocenił(a) serial na 4
eowine

Masz ciężkie problemy emocjonalne, to widać. Nie znam Cię, ale po Twoich komentarzach wyłania się obraz głupiutkiego, agresywnego prostaka. Zrób internetom przysługę i trzymaj swoje opinie dla siebie, bo polemika z Tobą, to jak orka na ugorze - masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem.
Nie pozdrawiam.

EvilShrew

Jestes pierd***nieta.....XDDD
Nie ma sensu na głębszy komentarzXD

ocenił(a) serial na 4
eowine

od Ciebie to komplement, trollu.

EvilShrew

O troll sie odezwał? Fajne masz teksty. W domu pyska nie otworzysz nie?

ocenił(a) serial na 4
eowine

jw.

Yellow_Kar

W tym filmie nie ma co rozumieć, jest bardzo "łoptologiczny". Tu nie ma nic intuicyjnego, wszystko pokazane bardzo wprost, dosłownie i w uproszczony sposób :)

użytkownik usunięty
Martes_foina

Asylum>AHS1>Sabat

ocenił(a) serial na 7
Martes_foina

bardziej podobal mi sie 1 sezon w tym bylo za duzo krwi i oblesnych rzeczy ale i tak byl calkiem niezly :) 1 sezonowi dalam ocenie 8 a 2 dalam 7 ;p

ocenił(a) serial na 7
gadzinka__2

Właśnie skończyłam oglądać 2 sezon i też uważam, że jest słabszy. Bardzo żałuję że wątek opętania był tak mało rozwinięty. Trochę mistycyzmu przydało by się tej serii.

ocenił(a) serial na 8
Martes_foina

Też bardziej podobał mi się pierwszy sezon. Zgadzam się, że wpletli tutaj za dużo wątków: szpital psychiatryczny, "złe" zakonnice, nawiedzenie przez diabła, seryjny morderca, nawet eksperymenty na ludziach neonazisty by wystarczyły, a twórcy dodali jeszcze UFO, karierę Lany i jej odrzuconego, żądnego zemsty syna. Co za dużo, to niezdrowo, cała fabuła trochę się rozlazła przez to. Za to Jessica Lange fantastyczna, nawet lepsza według mnie niż w pierwszej serii.

ocenił(a) serial na 8
kRis

Zgadzam się w 100%.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones