PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=678038}

Cesarzowa Ki

Gi-hwang-hu
8,3 3 409
ocen
8,3 10 1 3409
Cesarzowa Ki
powrót do forum serialu Cesarzowa Ki

Cudo!

ocenił(a) serial na 9

Oglądam od początku ik się nie mogę oderwać! Pierwszy raz mnie tak wciągnął serial. Polecam wszystkim, co lubią dramy historyczne. No i nie omieszkam napisać, że przy wręczaniu nagród, ta dorama zgarnęła ich aż siedem!

Izydora84

Amen.

Izydora84

"Z dwóch głównych męskich postaci zdecydowanie wolę cesarza. Nie dlatego, że nie lubię Wang Yu, bo tej postaci po prostu nie da się nie lubić. Chodzi o to, że on mi się kojarzy ze Skrzetuskim z "ogniem i mieczem". Jest tak doskonały i honorowy, że aż traci na autentyczności."

O to to! W prawdziwym zyciu chcialoby sie miec takiego przyjaciela czy fzlonka rodziny, ale w serialu taoie postacie nie sa az takie ciekawe.

"Poza tym miał wszystko czego nie miał cesarz - ojca, który przekazał mu tron i zapewnił świetne wyszkolenie, oddaną kobietę i przyjaciół. Mając to wszystko łatwiej być dobrym człowiekiem."

To fakt, biorac pod uwage jakie popaprane, samotne i toksyczne dziecinstwo mial Cesarz i tak wyrosl na czlowieka o dosc dobrych charakterze. Jego zle postepki wynikaly albo ze strachu o zycie (ale Taltal i Krol tez popelniali swinstwa ze strachu o zucie -SPOILER np podczas rebelii gdy okazalo sie ze stary kanclerz jednak zyje, zabili swoich sprzymierzenow) , albo ze strachu o los Ki, albo z tego ze chcial realizowac to co jego kultura i rod uznawala za potege panstwa - podboj militarny (zreszta namawiany prze Bayana ktory stal sie dla niego takim troche przyszywanym ojcem ktorego mu brakowalo)

assamitia

Polska telewizja pierwszy raz pokazuje coś, co warto obejrzeć. To pierwszy serial, który oglądam w telewizji. W ogóle to jest pierwsza koreańska drama, z którą mam styczność. Wciąga, jest emocjonalna, urocza, a przede wszystkim ma świetnych bohaterów, każdy ma swój wyjątkowy charakter.

szarosen

To prawda, ale pokazuje rowniez , ze ludzie to bestie, ktore raniac sie nawzajem staja sie coraz bardziej niebezpieczne.

ocenił(a) serial na 9
szarosen

Jak dla mnie Chuno było już na tym etapie lepsze. Podobnie jak Dong Yi i Hwang Jin Yi. Powiedziałam, że jeśli chodzi o zaangażowanie widza i wciągnięcie go w historię, to jest to na poziomie porównywalnym z Jang-ok-jeong... czyli średni.

BTW wie ktoś gdzie dorwać Deep Rooted Tree?

Kandara

Dla mnie to pierwsza styczność z koreańską dramą, dlatego nie mogę porównywać z innymi. Ale jak na serial jest naprawdę dobra, dałabym mocne 7/10 (chociaż poczekam z oceną do końca serialu. A nie chcę oglądać w internecie, bo znając mnie obejrzę od razu wszystkie odcinki :P).

szarosen

Dla mnie poczatek najslabszy, a potem coraz bardziej ciekawiej . Szczegolnie watki palacowe.

ocenił(a) serial na 9
Szybszy

Lubię wątki pałacowe, więc czekam :P.

Szybszy

Ja akurat wolę akcję - bardziej interesuje mnie wątek przygodowy, walki itp. Więc jeżeli potem będą wątki pałacowe, to boję się, że się zanudzę na nich trochę. :P

szarosen

Jak szukasz akcji to nie w historykach, akcja jest dodatkiem do intryg, licza sie wizualia i dobry scenariusz, esencja dramy jest milosc , reszta jest tlem.

Szybszy

Akcja nie wyklucza dobrego scenariusza i dobrej strony wizualnej. ;)

szarosen

Masz racje ale milosc musi byc :)

ocenił(a) serial na 9
szarosen

Więc obejrzy Chuno (polski tytuł "Łowcy niewolników") tam akcji nie brakuje, ale to tylko 24 odcinki, niestety.

Kandara

na forum ADP subs jest :)

Kandara

można obejrzeć na viki

Izydora84

na viki jakosc napisow wola o pomste do nieba, po za tym musi byc wypasiona kopia by mozna bylo doznac wizualnego orgazmu:)

Szybszy

o pomstę do nieba to woła jakość kopii i tłumaczenia na tvp2, gdzie wymiana zdań trwa przez pewien czas a lektor podsumowuje to jednym zdaniem. Pomijając już to, że praktycznie każdy tytuł jaki noszą poszczególne osoby kwitowany jest słowem - Pani lub Panie. Rekordzistką jest tu chyba cesarzowa wdowa. Kiedy cesarz zwraca się do niej tym właśnie tytułem tłumaczone to było już - matka, ciotka, pani, wdowa i raz tylko poprawnie cesarzowa wdowa. Ostatnim razem, gdy główna bohaterka mówiła w myślach "królu nie jestem w stanie go zabić" a tłumacz "wybacz mi Panie nie jestem w stanie go zabić" to moja podeszła w wieku babcia myślała, że ona się modli do Boga :) :)

Izydora84

na ADP masz najlepsze tlumaczenie robione przez najlepszego w Polsce znawce i tlumacza od historycznych dram, thona.

ocenił(a) serial na 9
Szybszy

Co to jest ADP?

agarchek

Jak to...ADP subs forum gdzie tlumacze tlumacza dramy, Empress Ki wlasnie tam zostalo przetlumaczone w calosci 1, 5 roku temu:)

ocenił(a) serial na 9
Szybszy

Faktycznie...a tam właśnie oglądałam Cesarzową i nie zauważyłam ;-)

ocenił(a) serial na 9
Izydora84

Wg mnie w języku polskim wyrażenie "wybacz mi Panie nie jestem w stanie go zabić" brzmi lepiej niż "Królu wybacz mi", zwrot 'królu" ogólnie jest słaby i chyba dobrze brzmiał tylko w jednej jedynej scenie z drużyny pierścienia. Ogólnie polski język nie rozpieszcza nas pod tym względem... I tak przetłumaczony tytuł cesarzowej wdowy w formie wołacza wyglądałby, moim zdaniem wręcz paskudnie. To już lepiej, że zastępują go "panią". Ogólnie uważam, że już lepiej wszędzie wstawiać panie i panów, zamiast silić się na jakieś karkołomne słowotwórstwo, które niekoniecznie dobrze by w naszym języku wyglądało, a do tego mogłoby wywołać niezłe zamieszanie w głowach ludzi, którzy po raz pierwszy stykają się kulturą dalekiego wschodu.

Kandara

Każdy ma prawo mieć swoje zdanie ale w moim mniemaniu brak tego właśnie rozróżnienia w tytułach potrafi wprowadzić w błąd widza. Szczególnie kiedy główna bohaterka majaczy przez sen lub mówi do siebie właśnie kwestię "Panie" a w tym czasie cesarz stoi w pobliżu brzmi to jakby mówiła o nim a nie o królu. Oglądałam tę dramę z moimi rodzicami już jakiś czas temu. Specjalnie dla nich wyświetlałam wszystkie odcinki z napisami i jakoś te "skomplikowane tytuły" kompletnie im nie przeszkadzały. Zresztą o jakim zamieszaniu piszesz w związku z kulturą dalekiego wschodu, czy słowa król, książę , cesarzowa, premier, wdowa itd. nie występują w polskim słownictwie ? Dodatkowo tłumacz w tvp2 nie odróżnia kwestii "gdzie jesteś" od "kim jesteś" , słowa "ojciec" od słowa "kraj". Moim zdaniem takie żenujące błędy wywołują większe zamieszanie.

Izydora84

Chyba zgodzę się z Tobą :)
Wpadki są z tłumaczeniem...Mnie najbardziej razi tłumaczenie myśli Cesarza...są w pewnych momentach bez sensu :/

Izydora84

zgadza się mało tłumaczone z lektorem do tego mniej scen w dalszych odcinkach z torturami na pewno mniej lepiej to jakoś ta akcja pasuje w oryginale z napisami a z tv jak powycinali to czasami kilka odcinków miałem wrażenie,że przynudzało całkowicie

użytkownik usunięty
Leszek_Ga

serial spoko mam tylko parę pytań. co wydarzy się w dalszych odcinkach? jak się ten serial zakończy? czy cesarzowa ki ("seung-nyang") zemści się i zabije tę dziwkę cesarzową,jej służącą, tego idiotę cesarza, ojca cesarza, tych żołnierzy i całą resztę którzy zniszczyli jej życie? czy odzyska swojego synka?? czy zostanie nową władczynią? ktoś wie????

szarosen

Pięknie to podsumowałaś :) A jako fanka "Cesarzowej Ki" cieszę się, że tobie też się podoba.

assamitia

Ach...jak cudownie sobie po przeżywać jeszcze raz wszystkie sceny S&T i znów czuć te emocje :)
W dzisiejszym odcinku była jedna z moich ulubionych na skałach..Nieprzytomny Peaha a Seung Nyang ogrzewa go swoim ciałem..przyspieszone bicie serca :D Od tego się zaczęło *.*
Fajna jest też ta scena jak Ta Hwan próbował zdobyć za wszelką cenę lekarstwo dla SN pomimo strachu..Opiekował się nią troskliwie..i nazwał ją jedynym prawdziwym przyjacielem :(

ocenił(a) serial na 10
assamitia

Uwielbiam takie klimatyczne seriale. Jak ktoś wspomniał ogląda się jak taki dłuższy film. Same odcinki w TVP2 mi nie wystarczyły i zaczęłam oglądać dalej, bo przecież wytrzymać się nie da! :-D

REWELACJA przez duże R. Muzyka, kostiumy, aktorzy. No po prostu MAJSTERSZTYK. :-)

Ryasoon

Dzieki Bogu sobota i niedziela to odpoczynek od Cesarzowej Ki, to czas by odetchnac i poukladac wlasne mysli, nabrac odpowiedniego dystansu do tej ponutej historii.

assamitia

Mnie też wciągnał, ale zdążyłam obejrzeć trochę do przodu i trochę się rozczarowałam. Dla ratowania kraju Seung Nyang zrezygnuje z mężczyzny, który ją kocha, a zwiąże się z chłopcem, który skazał jego ojca na śmierć, a lud na upokorzenie. Chociaż, jak czytałam, to bardziej opowieść przygodowa, niż historyczna, podobnie jak w historii o sułtanie Sulejmanie.

ocenił(a) serial na 9
kat_ja1

dlaczego nie napiszesz ostrzeżenia że to spoiler?!

agarchek

Przepraszam, ale nie sądziłam, że powinnam ostrzegać, skoro chyba tego, to akurat po samym tytule można się domyśleć, a opis fimu w każdej gazecie, zanim się rozpoczął, przedstawiał historię miłości rozdartej pomiędzy tą miłością do męża, a tą do króla Goryeo. Nie opisałam szczegółów, ani zakończenia.

kat_ja1

Zakonczenie zostalo pokazane w pierwszej scenie pierwszego epizodu:)

Szybszy

:-)

Szybszy

I tu się Szybszy mylisz!!
Nieprawdą jest, że w pierwszej scenie pokazano zakończenie!!
Tu nie ma jednoznacznych schematów. Pamiętajcie,że to serial Koreański !
Nic nie jest tym co się wydaje.

conrada

To nie serial tylko drama:) Bardzo szybko puszczaja kolejne epizody w telewizji:)

ocenił(a) serial na 9
Szybszy

Tak jak anime nie jest kreskówką... wszędzie fanatycy.

assamitia

Uważam że ten serial jest moim zdaniem lepszy niż Wspaniałe stulecie,być może dlatego że w tym tureckim serialu ciągle chodzi o rywalizację w haremie.

ocenił(a) serial na 10
Ulencja_Zdenek

Noi koniec ,skończyło się, piękny serial ,oczywiście się popłakałam ma koniec, ale jestem zła bo wycieli sceny, jeśli się nie mylę nie było pokazane jak cesarz zabija króla, noi końcowa scena na koniach nawiązująca do tego jak nyang wybiera cesarza tez nie była pokazana

ocenił(a) serial na 10
marika2233

Wczoraj zapomniałam ale dzisiaj sobie nagram powtórkę ostatniego odcinka na pamiątkę ,jestem fanka tego serialu ,chyba zacznę oglądać inne dramy, ktoś mi może jakams polecić ?tylko coś wartego uwagi

marika2233

też oglądałam ostatni odcinek ten serial jest godny polecenia,zwłaszcza że jest historyczny sama postać cesarzowej ki jest intrygująca....

assamitia

To trzecia azjatycka drama ktora ogladam wiec nie mam jakiegos duzego porownania, ale podobalo mi sie. Napewno jest bardzo wciagajaca. Osobiscie ogladam dramy dla watku historycznego, kostiumow, intryg i polityki, watkow milosnych i ciekawych postaci. Tutaj duzo tego jest, ale tez sporo przewijalam np. watki z Krolem i wojna na granicy i z falszywa waluta - same w sobie bylyby i ciekawe, ale byly takie rozwleczone ze nie chcialo mi sie tracic czasu.

Z postaci najciekawsi byli dla mnie glowna bohaterka i cesarz, no i od drugiej polowy dramy Taltal. Krol Korei byl bardzo szlachetny, madry i dobry, ale jako postac nie byl zbyt ciekawy, moze temu ze nie okazywal emocji?

burberry

Spoiler!!! Każdy z tych bohaterów był inny i co innego go kształtowało. Cesarz od dziecka był wychowywany w strachu i ten strach do końca z nim pozostał. często był zbyt emocjonalny i wprost pokazywał swoje uczucia, być może dlatego że wychowywał się bez miłości. To sprawia, że widzowie z łatwością orientują się co w danym momencie cesarz czuje. Odczytanie intencji i emocji Nyang już nie jest takie łatwe. Z jednej strony widać jej wsparcie i lojalność do cesarza a z drugiej płacze za Wangiem (jaka kobieta płacze za innym w dniu jej ślubu przy swoim mężu. Powinna być szczęśliwa że odzyskał koronę. Albo podczas ich ostatniej rozmowy odchodzi z płaczem, chociaż oboje osiągnęli swoje cele). Jeśli chodzi o Wanga, to na pewno był introwertykiem. Jednak to życie go tak ukształtowało. Pierwsze odcinki pokazują, że był radosnym i bezpośrednim mężczyzną, który głownie zajmował się grą na instrumencie i romansowaniem z kobietami (kiedy myślał, ze Nyang jest mężczyzną to chciał ją nauczyć jak podrywać kobiety).Pierwszy szok co do realiów tego świata przyszedł, kiedy usunięto go z tronu i zrobiono praktycznie niewolnika. to wtedy zdał sobie sprawę, że jeśli chce przetrwać to musi grać zgodnie z regułami gry jego wrogów (tj. spiski, intrygi i manipulacje). Potem kiedy znowu spotkał Nyang to widać, że wróciła w niego radość życia. widać jaki był szczęśliwy kiedy ona przyjęła jego oświadczyny (chociaż jedyne co mógł jej wtedy dać to spinka do włosów). Sądzę, że ten krótki czas jaki byli razem to najszczęśliwszy okres w ich życiu. Było w nich tyle beztroski i radości jak już nigdy potem. Kolejnym ciosem dla Wanga była "śmierć Nyang" i to wtedy zamknął się w sobie i przestał okazywać emocje. Potem dowiedział się, że została ona konkubiną cesarza i to był dla niego ostateczny cios. Od tej pory zbudował wokół siebie mur i nikogo do siebie nie dopuszczał. Chociaż myślę,że jak opuszczał Yuan z Bisoo to zaczął coś do niej czuć i chciał w przyszłości ułożyć sobie z nią życie.Sądzę, że nawet jeśli miałby jeszcze jedną szansę na związek z Nyang to pomimo, że ją kochał nie chciałby z nią być bo zbyt mocno go skrzywdziła. W drugiej części serialu były też sceny pokazujące jego emocje, ale było ich zdecydowanie mniej niż te z cesarzem, przez co wielu widzów sądzi,że ma on jeden wyraz twarzy i nie przejawia żadnych emocji. Co do twierdzenia, ze jest on kryształowo czysty i niema żadnych wad to nie zgadzam się z tym (jak wtedy gdy za plecami Ki wspiera wrogów Yuanu). Jednak uważam że Wang został zbyt wyidealizowany, natomiast cesarz jest przedstawiony zbyt negatywnie. większość ludzi jest mieszanką Wanga i cesarza.Natomiast historycznie większość władców było bardzie podobnych do Wanga niż cesarza. Zwłaszcza w kulturze azjatyckiej, gdzie emocjonalność jest postrzegana jako słabość.

domru87

SPOILERY! No właśnie tak się zastanawiam czemu postać Wanga mi nie podeszła. Niby Taltal też jest bardzo skryty, wycofany i nie okazuje emocji, ale jednak od drugiej części dramy jest fascynujący. Może u Wanga nie widzę takiej spójności - tzn raz najważniejsza jest dla niego Korea (wraca do Korei i zostawia Ki samą w Chinach), raz Ki (przekazuje zyski na zakup jedzenia dla głodujących Chińczyków). No ale to już chyba wady scenariusza, żeby akcja mogła iść naprzód. No i jakoś nie czuję jego sposobu gry. Ale może nie powinnam się wypowiadać, bo przewijałam jego wątki. W każdym razie ja odbieram Wanga jako człowieka do bólu szlachetnego, który obwinia siebie za to co się stało, ale nie Ki. Nawet kiedy się spotykają i mowi że juz nic do niej nie czuje, mysle ze robi to dla niej.

Swoją drogą ten motyw ze spinką do włosów to chyba taki azjatycki zwyczaj przy oświadczynach? Spotkałam się już z tym w The Rise of Phoenixes, no i Byung-soo Yeom też pytał tę swoją dziewczynę (była służacą Tanasili) czy podobała jej się spinka do włosów którą jej dał. Aha, no i Cesarz też daje przeciez Ki spinkę do włosow, kiedy jeszcze nie wie kim ona jest, zamiast tej ktora chce go zabić - jakie to symboliczne ;)

burberry

Zgadzam się co do Taltala. Trudno mi było go rozszyfrować. Zastanawiałam się czy kochał Ki czy po prostu szanował ją ze względu na jej zdolności.Trzeba przyznać, że Ki w całym serialu była najinteligentniejszą i najsprytniejszą postacią.
Spoilery!!!
"W każdym razie ja odbieram Wanga jako człowieka do bólu szlachetnego, który obwinia siebie za to co się stało, ale nie Ki. Nawet kiedy się spotykają i mowi że juz nic do niej nie czuje, mysle ze robi to dla niej."
Po części się zgadzam, że Wang robił to dla Ki i obwiniał się o to co się stało. Jednak myślę że w grę tutaj wchodziła tez jego urażona duma (serial pokazuje iż był bardzo dumnym człowiekiem, a czasami wręcz aroganckim). Nie chciał aby wiedziała że tak bardzo go to zabolało. Zresztą ta scena pokazuje że był silniejszym człowiekiem od niej. Ki nie wytrzymała i się rozpłakała naprzeciwko niego (chociaż wcześniej mówiła iż ostatni raz za nim płacze), a on nie uronił ani jednej łzy.

domru87

"Po części się zgadzam, że Wang robił to dla Ki i obwiniał się o to co się stało. Jednak myślę że w grę tutaj wchodziła tez jego urażona duma (serial pokazuje iż był bardzo dumnym człowiekiem,"

A to by bylo fajne wyjasnienie, Wang bylby wtedy taki bardziej ludzki

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones