SerialOglądaj odcinki według kolejności.Ten serial opowiada jedną historię we wszystkich odcinkach. Oglądanie po kolei ma duże znaczenie dla zachowania ciągłości fabuły i śledzenia wszystkich wątków.
Serial

1972 51 min.
7,3 5 906
ocen
7,3 10 5906
648
chce zobaczyć
{"id":"1182","linkUrl":"/serial/Ch%C5%82opi-1972-1182","alt":"Chłopi","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/11/82/1182/7864057.2.jpg"}
Maciej Boryna, majętny gospodarz w średnim wieku, żeni się młodą i piękną Jagną Paczesiówną.
{"years":[1972]}
13
gatunek
produkcja
{"newestEpisodes":{"link":"/serial/Ch%C5%82opi-1972-1182/episode/--seasonNumber--/list"},"bestSeasons":{"ajax":"/iri/ajax/bestSeasons/1182","link":"/serial/Ch%C5%82opi-1972-1182/seasons/ranking"},"bestEpisodes":{"ajax":"/iri/ajax/bestEpisodes/1182","link":"/serial/Ch%C5%82opi-1972-1182/episode/ranking"}}
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}
[]

Maciej Boryna (Władysław Hańcza) jest jednym z najbogatszych gospodarzy w Lipcach. Skończył pięćdziesiąt sześć lat i od niedawna jest wdowcem. Postanawia ożenić się z młodą Jagną Paczesiówną (Emilia Krakowska), najpiękniejszą dziewczyną we wsi. Przeciwko decyzji ojca protestują dzieci, Antek (Ignacy Gogolewski) mieszkający z żoną HankąMaciej Boryna (Władysław Hańcza) jest jednym z najbogatszych gospodarzy w Lipcach. Skończył pięćdziesiąt sześć lat i od niedawna jest wdowcem. Postanawia ożenić się z młodą Jagną Paczesiówną (Emilia Krakowska), najpiękniejszą dziewczyną we wsi. Przeciwko decyzji ojca protestują dzieci, Antek (Ignacy Gogolewski) mieszkający z żoną Hanką (Krystyna Królówna) w domu ojca i córka (Magdalena Wołłejko) wraz z mężem (Bronisław Pawlik) - wiejskim kowalem. Narastają konflikty. Dochodzi do ostatecznej kłótni i bójki, po której Antek i Hanka wyprowadzają się z domu ojca. Antek jest od dawna zakochany w Jagnie, a ona również czuje do niego pożądanie. Maciej Boryna wyprawia huczne wesele i sprowadza Jagnę do domu. Młody Boryna zaniedbuje rodzinę, żyjącą teraz w skrajnej nędzy, potajemnie spotyka się z Jagną. Ojciec śledzi syna i własną żonę, pewnego dnia udaje mu się przyłapać ich w stogu siana. Rozszalały podpala stóg; Antek i Jagna cudem uchodzą z życiem. Tymczasem wieś boryka się z własnymi kłopotami. Dziedzic (Igor Śmiałowski) zdecydował się sprzedać las od wieków użytkowany przez chłopów z Lipiec. Maciej przewodzi chłopskiej odsieczy; wszyscy ruszają do lasu, by przepędzić drwali wyrębujących drzewa. Dochodzi do zaciekłej walki, podczas której Antek w obronie ojca zabija jednego z drwali. Chłopi trafiają do więzienia. Boryna zapada na ciężką chorobę. Decyduje się sprowadzić Hankę z dziećmi do domu. Przekazuje jej informacje o ukrytych pieniądzach i swoją wolę, by za wszelką cenę uwolniła męża, dziedzica jego majątku. Aresztowani chłopi wracają na wieś. Nie ma wśród nich Antka Boryny. Za zabójstwo grozi mu wieloletni wyrok. Hanka z determinacją trzyma w garści majątek Borynów, realizując testament Macieja i chroniąc gospodarstwo przed zakusami kowala. Mieszka pod wspólnym dachem z kochanką swojego męża. Jagna pragnie wrócić do matki (Jadwiga Chojnacka), ale ta w obawie, by nie przepadła córce część spadku po mężu, jest temu przeciwna. Młoda wdowa jest samotna. Pragnie zmysłowej miłości i nawiązuje romans z żonatym mężczyzną - wójtem (August Kowalczyk), wywołując oburzenie całej wsi. W tym czasie Hance udaje się doprowadzić do uwolnienia męża. Antek zostaje zwolniony warunkowo i wraca do domu. Jagna staje się kobietą znienawidzoną przez społeczność wioski, a nadużycia finansowe jej kochanka dopełniają reszty. Kobiety obarczają ją winą za wszelkie nieszczęścia. Antek przygląda się biernie, gdy fanatyczny, rozszalały tłum napada na dom jej matki, wywleka Jagnę i wywozi na furze gnoju poza granice wioski.

na podstawie
studio
Zespół Filmowy "Kadr"
data produkcji
1972
tytuł oryg.
Chłopi
inne tytuły
Anna Seniuk zrezygnowała z roli Jagny, by pojechać w podróż poślubną.
Emilia Krakowska miała grać Hankę Borynową, ale po rezygnacji Anny Seniuk powierzono jej rolę Jagny Pacześ (Borynowej).
Gdy Jagna zostaje wywieziona przez ludzi z wioski na taczce na gnój, z tylu widać przejeżdżające białe auto. A jak wiadomo, akcja toczy się około roku 1890.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Kpin

  Constantin69 ocenił(a) serial na 10

  Serial który jest PERŁĄ w polskiej kinematografii ma noty 6,9...IGNORANCI !!!!!!! Lepiej 'wam" oceniać" współczesne kino polskie"

 • Arcydzieło

  normajeane

  Nic w tej monumentalnej opowieści serialowej, malowanej porami roku, tkanej mniej lub bardziej ukrytymi motywami mieszkańców Lipiec, konfliktami , które wybuchają i gasną po to, aby eksplodować ze zdwojoną siłą, nie jest niedopracowane, zbędne, źle zagrane i/lub wyreżyserowane. Mawia się, że książka zawsze ... więcej

  12
  • Do ludzi ktorzy czytali ksiazke!!!

   LeNa__

   Co sie stalo z Jagna? Tak ja wypedzili i nic? Prosze o odpowiedz!!!

  • Irena Karel

   mulholland_2 ocenił(a) serial na 10

   W "Chłopach" mówi się, że Maciej Boryna żeni się z najpiękniejszą we wsi. To dlaczego wybiera Krakowską, a nie Karel? Nie rozumiem :-).

  • Ciekawostki - błędy

   Myszkin_filmweb ocenił(a) serial na 10

   W ciekawostkach są błędy. Po pierwsze nie rok 1800 tylko ok. 1900. Po drugie Andrzej Seweryn oczywiście grał w serialu (w filmie jest wycięty). Grał Michała, bratanka organistów (odc. 7,11,12,13).