PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=862354}
7,4 50 428
ocen
7,4 10 1 50428
6,8 16
ocen krytyków
Dahmer Potwór: Historia Jeffreya Dahmera
powrót do forum serialu Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera

nie wypowiadam sie na filmwebie i w ogóle to nie uzywam praktycznie tej strony, ale chce przestrzec każdego przed oglądaniem tej produkcji, robienie show i ponowne traumtyzowanie rodzin ofiar jest obrzydliwe, serial został nakręcony bez ich zgody o czym sie wypowiadali, jak chcecie bliżej poznać tę historie obejrzyjcie prawdziwe dokumenty za które ci ludzie dostali pieniądze, a nie kolejny "hit" netflixa robiony pod hajs, bo tylko o to tu chodzi, na pewno nie o przybliżenie ludziom tej sprawy i uświadomienie ich.

ocenił(a) serial na 4
emil6778

No dokładnie na cholerę było zatrudniać aktorkę https://twitter.com/CarolDaRonch/status ... 1979777024 kiedy prawdziwa osoba mówiła i zachowywała się dokładnie tak samo https://www.youtube.com/watch?v=ZL8xIi3kyGE zapłaciliby jej przynajmniej rodziny by w jakiś sposób na tym skorzystały.

Wokół historii Dahmera jest sporo bulwersujących rzeczy. Np. przez niektórych otoczony kultem, w sprzedaży dostępne kubeczki, t-shirty, piosenkarka Katy Perry swego czasu na koncertach małpowała pozy powyginanych ciał, z których Dahmer robił chore wizje artystyczne. Kilka znanych gwiazd muzyki rapowało o Dahmerze wcale w nie negatywnym tonie. No cóż Stany się rządzą swoimi prawami to co u nas czasem nie do pomyślenia tam legalne i społecznie przyzwolone.

mike__25

no tak średnio przyzwolone w sumie, bo najwięcej osób, które poruszyały temat problematyczności serialu, które widziałem były z USA, to, że jest tam mnóstwo debili, którzy robili durne rzeczy związane z tym to nic się nie poradzi, ale dziś jako społeczenstwo mamy większą swiadomośc społeczną na takie sytuacje, sam z parę lat temu mógłbym powiedzieć, że to tylko serial i obejrzeć, jak każdy inny, dziś już nie. Ale myśle, ze tez największy problem jest tu, że nie robi tego jakaś osoba prywatna, tylko ogromny serwis jakim jest netflix i przez to mówi o tym cały internet, zachwycając się oprawcą (widziałem dużo takich ostatnio) i traktując to jako zwykłą rozrywkę, gdzie nie powinno robić się tak z taką tragedią, co innego jakby było to na mniejszą skalę. jest taka piosenka, była popularna z 2-3 lata temu, tytułu i wykonawcy nie pamiętam, ale mogę sprawdzić potem, która wspomina własnie o dahmerze w pewnym momencie, sam słuchałem jej często kiedyś i nawet nie zwróciłem uwagi na tekst, w sumie nikt tego nie zrobił, a dziś przez ten serial ludzie znowu o tym gadają i wywlekają po latach to wszystko na wierzch. zrobienie tak jak mówisz kubeczków czy t-shirtów nie będzie miało takiego odbicia na ludziach jak cały, pełny serial.

ocenił(a) serial na 4
emil6778

Jestem zdania, że netflix miał pełne prawo wyprodukować historię Dahmera, lecz jeśli już to powinien to zrobić w formie dokumentu. A tutaj wyszło trochę jak serial trochę dokument (zwłaszcza od połowy). Jako serial jest to cienka produkcja, bo z uwagi na ofiary i rodziny nie mogli iść na całego jak np. w American Horror Story. A jak na dokument jest to zwyczajnie zbyt długie oraz pozbawione udziału prawdziwych ofiar i rodzin.

mike__25

prawo mieli, lecz nie wszystko co jest dozwolone, jest również dobre moralnie, ale akurat jakiejś wielkiej moralności od światowych firm niestety nie ma co oczekiwać i przekonaliśmy się o tym już nie raz. chociaż my jako społeczeństwo możemy zabrać głos.

ocenił(a) serial na 6
mike__25

Pomijam kwestię zachowania tej pani, ponieważ górę wzięły emocje,
ale wyobraziłem sobie co by się działo, jakby biała osoba weszła do sądu w koszulce "100% white"

ocenił(a) serial na 10
mike__25

W piosence Dark Horse Jeffrey jest wspomniany ale skąd pomysł że na koncertach inspirowała się tymi pozami? To potwierdzona informacja czy czyjaś luźna interpretacja ?

emil6778

A o Hitlerze można coś nakręcić czy też nie ?

Mikael_5

zacznijmy od tego, że nigdzie nie napisałem, że o dahmerze nie można nic nakręcić, chodzi o sposób w jaki to zostało zrobione - bez zgody, bez szacunku, dobrze wiedząc jakie przyniesie to zyski i odbiór w stronę sprawcy. jakoś nie kojarze, aby były przypadki kręcenia filmów/seriali o hitlerze w taki sposób jak zostało to tutaj zrobione (pomijając fakt zgody ofiar/rodziny, bo jeśli kręcimy o ogóle nie da się zapytać każdego z osobna. Chyba że serial/film powstałby o konkretnych ofiarach-wtedy jak najbardziej potrzebna byłaby zgoda, zakładając, że ci ludzie wciąż by żyli). ale oczywiście nie neguję, że coś takiego mogło już powstać. w takim przypadku chętnie bym się dowiedział o tym, aby ewentualnie w przyszłosci wykluczyć taki seans.

ocenił(a) serial na 8
emil6778

Jeśli byli tacy jak w serialu, to może lepiej że bez ich zgody nakręcony.

emil6778

W sumie na tej zasadzie nie można by robić w ogóle filmów opartych na faktach, bo przecież ofiary nwm, katastrof czy wojen tez mogłyby na nowo czuć się straumatyzowane. Jak dla mnie żadnej ofiary tutaj nie potraktowano bez szacunku, a to jak ukazano np historię głuchego modela jest bardzo pozytywne i wątpię, by ktokolwiek by mógł się tu czuć urażony. Skrytykowano także cult following seryjnych morderców, handel pamiątkami po nich, co jest dodatkowym plusem. Czy lepiej, żeby wymyślano jakieś fikcyjne postacie oparte na tej historii i robiono co się żywnie podoba z nimi w scenariuszu? Nie wydaje mi się.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones