PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35024}
7,6 20 164
oceny
7,6 10 1 20164
8,0 2
oceny krytyków
Daleko od szosy
powrót do forum serialu Daleko od szosy

Dziś sprawa skończyłaby sie w sądzie ale czasy wtedy były inne. Henryk Czarnecki
zwyczajnie przerobił autobiograficzną książkę Ryszarda Binkowskiego "Pójdziesz ponad
sadem'. Co ciekawe, na podstawie tej książki w 1974 roku powstał film o tym samym tytule
w którym główną rolę zagrał nie kto inny jak Krzysztof Stroiński. Historia została ubarwiona
na potrzeby propagandy, stąd zamiast pokazywać mroczne klimaty łódzkich przędzalni
zdecydowano by serialowy Leszek po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej i dołożeniu
swojego wkładu w rozwój Śląska został kierowcą, później mechanikiem samochodowym by
na końcu w domyśle wykształcić się na inżyniera. W 'Pójdziesz ponad sadem' główny
bohater zostaje lekarzem. Ot cała różnica. Abstrahując od lokalizacji w ktorej powstawał
film, bohater nie pochodzi z zadnego Brzezia (tak panie syn_Ani_i_Leszka). Urodzil sie i
dorastał w Gospodarzu, wówczas kolonii obok podłódzkiego Rzgowa. Dziś mieszka w
Pabianicach, pisuje do lokalnej prasy i ma się całkiem dobrze.
Pozdrawiam.
Marcin

route_66

Panie Marcinie,

Nie chcę podważać powyższej wypowiedzi, bo w dużej części potwierdza fakty. Mam tu na myśli przede wszystkim udany debiut, wówczas młodego aktora, Krzysztofa Stroińskiego w filmie "Pójdziesz ponad sadem" Waldemara Podgórskiego na podstawie powieści Ryszarda Binkowskiego pod tym samym tytułem. Zapewne, podaje pan również rzeczywiste miejsce zamieszkania pierwowzoru bohatera historii opowiedzianej w książce i filmie. Nie jestem jednak przekonany, czy to już wystarczające argumenty, aby wysunąć zarzut, że fragment rozdziału "Wypracowanie" z książki pt.: "Profesor na drodze", Henryk Czarnecki "przerobił" na podstawie biografii Binkowskiego. Wspomnę tylko, że autor wypracowania, które jest cytowane w książce Czarneckiego, a na podstawie którego został nakręcony serial "Daleko od szosy", Lechosław U. potwierdza tę historię, w tym miejsca, osoby i niektóre wydarzenia.
Czy nie uważa pan, że mówimy o dwóch rzeczywistych historiach, aczkolwiek bardzo podobnych? Niestety lata siedemdziesiąte nie dawały dużych możliwości awansu społecznego i losy wielu ludzi wyglądały identycznie, czyli szaro i bez perspektyw. Sam pan podkreślił, że dla ubarwienia dopisywano dalsze, propagandowe historie bohaterów...
Przyznaję, że zaintrygował mnie pan swoją wypowiedzią i niezwłocznie nadrobię lekturę "Pójdziesz ponad sadem", choćby dla zaspokojenia własnej ciekawości. Tym niemniej, trudno jest uwierzyć w pana teorię o plagiacie. Śledzę od lat wątki bohaterów wokół serialu "Daleko od szosy" - tych realnych i serialowych. Nie tylko są one nad wyraz spójne, ale i brutalnie rzeczywiste. Romantyczność szklanego ekranu, niestety bezlitośnie weryfikuje życie, o czym świadczą prawdziwe losy Ani.
Chętnie dokończę tę dyskusję wymianą argumentów i faktów...

Z poważaniem. Mariusz
mariusz.plock@wp.pl


Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones