PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=702252}

Daredevil

7,9 72 147
ocen
7,9 10 1 72147
7,0 14
ocen krytyków
Daredevil
powrót do forum serialu Daredevil

Ten serial wnosi komiksowe produkcje na zupełnie nowy poziom. Wszystko w serialu zostało dokładnie przemyślane i świetnie dopasowane. Nie jest to typowa produkcja dla tego gatunku, sposób w jaki wykonano zdjęcia i ich montaż to najwyższa półka. W 2 odcinku dostajemy walkę w wąskim korytarzyku, na modłę tej z Oldboya, ale nie czuć w tym choć krzty taniego naśladownictwa. Fabuła została napisana w taki sposób, by w równym stopniu zaprezentować dwie strony Daredevila, zarówno nocnego mściciela jak i świetnego prawnika. W odcinku trzecim dostajemy scenę sądową której nie powstydziłyby się najlepsze produkcje z gatunku Law & Lawyers. Coś czego w takim Suit do dziś mi brakuje, dlatego nie uważam go za pełnoprawny serial prawniczy. Wracając do fabuły DD trzeba wspomnieć, że nie ma w niej tego taniego schematu procedurali. Zapomnijcie o znanych motywach z Arrowa czy Flasha gdzie w każdym odcinku oprócz powolnego popychania wątku głównego do przodu otrzymujemy jeden motyw przewodni odcinka, zwykle zbudowany wokół jakiegoś złoczyńcy do pokonania. Nie, fabuła jest spójna, logiczna i od razu widać że scenarzyści mieli pomysł i się go trzymali. Po seansie pierwszych odcinków jestem pod ogromnym wrażeniem, jeśli serial utrzyma poziom na przestrzeni całego sezonu może być to pierwsza produkcja na bazie serialu którą bez dwóch zdań będę mógł polecić każdemu, bez względu na to czy jest fanem komiksowych opowiadań czy też nie. Jedyne co nie daje mi spokoju to brak logicznego wytłumaczenia jakim cudem główny bohater wyczynia te wszystkie wigibasy będąc jednocześnie niewidomym. Ok, wyostrzone zmysły mogą być po części jakimś wytłumaczeniem, może słyszy ruchy przeciwników i na bazie jakiejś dzwiękolokacji jest w stanie reagować. Jednak to nie tłumaczy jakim cudem ma tak świetną orientacje w terenie w czasie sekwencji walki. W Ślepej Furii Rutger Hauer również grał niewidomego który nie bał się rozwiązywać swych problemów drogą przemocy, ale było to jakoś lepiej pokazane moim skromnym zdaniem. Okazyjnie wpadał na różne przedmioty i było widać ten brak dokładnej orientacji w terenie. Nigdy nie czytałem żadnego komiksu, więc może jest to w jakiś sposób lepiej wytłumaczone i z czasem dostaniemy też odpowiedzi w serialu. Tak czy inaczej, jeśli serial ma trzymać taki poziom pod względem fabuły, gry aktorskiej, zdjęć, montażu, mrocznego klimatu i całkiem dobrej oprawy dźwiękowej to mogę przymknąć oko na takie niuanse i delektować się każdym następnym odcinkiem. Każdą jego minutą.

ocenił(a) serial na 9
lpojar

na bazie "komiksu" oczywiście miało być, god bless "edit"...

ocenił(a) serial na 8
lpojar

ja po dłuższym romansie z serialem dodał bym może ciutke więcej elementów takich powiedzmy "parkurowych"? jak w momencie kiedy dowiaduje sie ze pielegniarka jest w niebezpieczeństwie, i dostaje sie do jej mieszkania, skaczac po tych schodach rusztowaniach whatever, odrobinę więcej takich akcji by nie zaszkodziło, może nie zabiło by tu realizmu,w końcu mówi się tez o zmyśle równowagi, thats right ??

ocenił(a) serial na 10
sparda1804

a co to jest whatever i thats right? już taki jesteś światowiec, że polskich słów Ci brakuje?

ocenił(a) serial na 8
peliniusz

czepiasz sie czleniu, jak myślę tak pisze ;) hejtuj sobie dalej.

ocenił(a) serial na 8
sparda1804

też o tym myślałem, szczególnie w ostatnim odcinku gdzie jest dłuższa sekwencja pogoni dachami. Skoro już bitki były takie akrobacyjne to parkour też by był na miejscu. I co najważniejsze - to byłoby świetne zobrazowanie tego co robi na kartach komiksu.

ocenił(a) serial na 9
lpojar

W komiksie Daredevil posiada zmysł zbliżony do echolokacji (coś zbliżonego do tego co nieudolnie próbowano pokazać w filmie).
Millar próbował porównywać to do tzw "naturalnego czujnika zbliżeniowego". Oficjalnie nie udowodniono chyba istnienia czegoś takiego, ale ploty są ;)

ocenił(a) serial na 9
Dealric

dobrze wiedzieć

ocenił(a) serial na 10
Dealric

Tak właściwie nawet twórcy do końca nie wiedzą jak to działa, a to, co pokazują w komiksach tłumaczą tym, że muszą obrazowo przedstawić to tak, byśmy my to zrozumieli, a faktycznie wygląda to zupełnie inaczej. Serial jest najbliżej komiksowej wersji. Świat w płomieniach jest pokazany z naszej perspektywy, kiedy Matt faktycznie widzi całe otoczenie, bo przez tyle lat nauczył się odróżniać materiały, odległość itd... ciężko byłoby pokazać, że widzi świat w płomieniach dookoła niego. Ogólnie polecam kanał NerdSync Production, tam dokładnie prowadzący objaśnił jak w komiksach tłumaczono umiejętności DD.

ocenił(a) serial na 9
Lordnar

Oparłem się o wywiad w którym Miller o tym opowiadał. Ciężko będzie znaleźć wiele lepsze źródło ;)

ocenił(a) serial na 10
Dealric

"Oficjalnie nie udowodniono chyba istnienia czegoś takiego, ale ploty są ;)"
Chodzi o to, że w naturze nie było żadnego człowieka, który by to potrafił? Nawet w Polsce jest kilku ludzi potrafiących w mniejszym stopniu, bo jednak kwasem polani nie byli, rozpoznawać przeszkody za pomocą dźwięku. Jest nawet o tym kilka filmików na yt. Oczywiście mowa o osobach niewidomych.

Co do reszty, zgoda, choć o ile ty podałeś przykład jednego autora, ja odnosiłem się do większości, w której Miller nie był.

ocenił(a) serial na 9
Lordnar

Właśnie nie do końca chodzi o echolokację i w tym rzecz. W wypadku Daredevila to było bardziej rozbudowane.
A szczerze mówiąc wolę oprzeć się o Millera niż kilku randomowych twórców ;)

ocenił(a) serial na 9
Lordnar

Daredevil też nie był kwasem polany

ocenił(a) serial na 8
Dealric

Świetnie przedstawił to Riviera na tej okładce:
http://www.full-stop.net/wp-content/uploads/2012/03/Daredevil-01-2011-cover.jpeg

ocenił(a) serial na 9
marcholt

Ciekawa interpretacja. Na swój sposób pewnie można by to tak graficznie przedstawić.

lpojar

Lepiej pokazano to w filmie przynajmniej pod względem efektu. Wg serialu to DD widział nie gorzej niż zwykły człowiek, a to nie mogło być prawdą.

ocenił(a) serial na 8
RadoslawKamil

wg serialu to nic nie widział. Bo chyba nie mówisz o tej czerwonej wizualizacji tego co słyszy/odbiera Matt?

ocenił(a) serial na 10
lpojar

Zajebisty serial. Coś pięknego. Ocena 10/10. Uwielbiam Daredevila, bardzo czekałem na serial i się nie zawiodłem.

ocenił(a) serial na 10
lpojar

Daredevil nie jest całkowicie ślepy... w jednym z odcinków było pokazane jak widzi. Nazwał to świat w ogniu ;)

pyssia405

Komiksów niestety nie czytałem, ale skoro nieco widzi - dlaczego zasłania sobie oczy maską?

ocenił(a) serial na 10
Birdlike

bo on nie potrzebuje oczu by widzieć, świat w ogniu to projekcja jego mózgu, który tworzy obraz świata dostarczony przez pozostałe zmysły.

ocenił(a) serial na 10
Birdlike

jego oczy nie reagują na swiatło , co jest równoznaczne z tym że nie widzi

ocenił(a) serial na 9
Birdlike

Bo nie widzi wcale ;)

ocenił(a) serial na 8
Birdlike

Zasłania twarz by chronić innych... duh ;)

ocenił(a) serial na 9
pyssia405

Oglądaj ze zrozumieniem chociaż jak komiksów nie znasz...
Murdock jest ślepy. Nie posiada czegoś takiego jak zmysł wzroku.

Dealric

O to chodzi - pokazali jak on niby widzi, czyli "świat w ogniu" - to by znaczyło, że ten wzrok do czegoś służy, a mimo to zasłania go sobie maską.

ocenił(a) serial na 9
Birdlike

To jest projekcja w umysle a nie to co widzi...

ocenił(a) serial na 9
Birdlike

wzrok nie dostarcza mu żadnych bodźców, bo jest niewidomy
"świat w ogniu" jest projekcją powstałą z informacji, jakiej dostarczają mu pozostałe zmysły
poza tym widział przez 9 lat, więc jego mózg ma się do czego odwołać

ocenił(a) serial na 10
Birdlike

Do niczego mu nie służy - on nie patrzy oczami a pozostałymi zmysłami tj. węchem, słuchem, dotykiem. Wszystko razem składa się na ten "obraz" który jest tylko projekcją jego mózgu jak to ładnie kolega tomekszumniak napisał wyżej :) Pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 9
Birdlike

Wzrok, a raczej obraz, który widzimy, jest zależny od oczu może w 5-10%. Tak naprawdę w widzeniu największą rolę gra mózg. Najlepszym przykładem jest technologia, która zastępuje oczy w wysyłaniu obrazu do mózgu, która nie będzie ona działać u osób, które od zawsze lub bardzo wcześniej straciły wzrok, ponieważ mózg nie będzie potrafił utworzyć wizji. Tym też można tłumaczyć interpretację świata "widzianego" innymi zmysłami. Ponieważ mózg nauczony tak widzieć stara się to odtworzyć za pomocą innych zmysłów. - taka ciekawostka :)

Birdlike

Tak czytam te komentarze i się zastanawiam - ty chyba nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.

użytkownik usunięty
Dealric

Murdock jest ślepy, ale sam przyznał w końcu przyjacielowi że tak nie do końca, bo widzi świat w ogniu, a jak zapytano się go ile widzi palców, to odpowiedział poprawnie. I kto tutaj nie ogląda ze zrozumieniem serialu?

ocenił(a) serial na 9

z tym palcem to miał być taki żart. Matt jest całkiem ślepy.

ocenił(a) serial na 9

Ty;) to nijak nie zaprzecza temu co mowie.

użytkownik usunięty
Dealric

Przecież przyznałem ci rację, lecz przy okazji dodałem ciekawostkę.
Więc nie zarzucaj mi brak zrozumienia serialu :D

Dealric mi zarzucił brak zrozumienia - nie wiadomo czemu. Moje wątpliwości wzbudziły te "wizje" i właśnie ten palec - Murdock ani razu nie powiedział, że jest całkiem ślepy, ale nie powiedział też, że coś tam widzi - mam nadzieję, że się nie mylę.

użytkownik usunięty
Birdlike

No właśnie sęk w tym że jest ślepy w zupełnie inny sposób od reszty niewidomych. W serialu podali informację, że osób które widzą świat w płomieniach jest garstka, a Matt jest jedną z nich. Mimo że ma bardziej rozwinięte inne zmysły, równocześnie dostrzega rzeczywistość w barwach piekieł. I to bardzo mu pomaga w życiu jak i podczas walki ;)

W jednym z odcinków tłumaczył w jaki sposób postrzega świat. Zmiany temperatury, ciśnienia, ruch powietrze i inne tego typu bzdety pozwalają mu określić, że Foggy pokazał mu faka.

ocenił(a) serial na 8
pyssia405

No przecież jest niewidomy. Jasno to było powiedziane. Co z wami ludzie... to była wizualizacja tego jak odbiera świat innymi dźwiękami. Taki filmowy sposób pokazania tego:
http://www.full-stop.net/wp-content/uploads/2012/03/Daredevil-01-2011-cover.jpeg

ocenił(a) serial na 10
lpojar

w serialu Daredevil powiedział że widzi świat w płomieniach, to by tłumaczyło tak dobrą orientacje

użytkownik usunięty
lpojar

Widzę że odpisałeś na mój komentarz, ale mi się nie wyświetlił. Jak zwykle wieczne problemy filmwebu... jak się pojawi, to na pewno odpiszę.

ocenił(a) serial na 8
lpojar

Ja jestem na piątym odcinku. Pytanie moje. Czy w serialu chociaż na moment pojawia się Frank Castle?

ocenił(a) serial na 9
adas_tcz_filmweb

Nie ale mam nadziej ze powstanie osobny serial o nim. Nawet Deknight mowil ze chcialby aby Punisher dostal swoj serial,

ocenił(a) serial na 8
MarvelGuy

Też coś tam wyczytałem gdzieś. No i mam nadzieję, że gdy powstanie to będzie on jeszce bardziej brutalny i mroczny :) W końcu to Punisher.

MarvelGuy

Serial o Punisherze to moje marzenie,po Daredevilu myślę że szanse są duże :)

ocenił(a) serial na 10
Adorianu

Fakt , też bym z chęcią obejrzał jakiś porządny serial o Franciszku , choć jeszcze bardziej marzy mi się Electra (o której jest wzmianka w Daredevilu) ;)

Raister

Meh Elektra mnie tak bardzo nie interesuję jak badass Punisher :D.Elektrę pewnie dadzą w 2 sezonie.

ocenił(a) serial na 10
Adorianu

Wiesz...to zależy jak by była pokazana. Gdyby to była dzielna obrończyni dzieci i ich tatusiów (tak jak w filmie) to też bym nie chciał. Ale gdyby to była Electra wykańczająca dla zabawy różnych oprychów których Punisher wziął sobie na cel ZANIM on ich zdążył zabić to why not :D

lpojar

100% popieram twoją recenzje,naprawdę solidny serial.Mam nadzieje że pozostałe seriale jak Luke Cage, Jessica Jones,Iron Fist będą trzymać taki sam poziom.

A i co do tego jak Daredevil widzi wszystko to inni już Ci odpowiedzieli.Widzimy w jednym odcinku obraz jaki on odbiera w swojej głowie.Świat w płomieniach jak to nazwał :).

ocenił(a) serial na 3
lpojar

Jak w Arrow fabuła się posuwa powoli to chyba jesteś śmieszny. Nie porównój Marvela i DC Comics. Oba seriale są dobre

ocenił(a) serial na 9
bigdady33

Arrow był dobry a teraz jest co najwyżej znośny. Za to Daredevil jest serialem świetnym oraz kompletnym z kilkoma minusami.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones