PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=771383}

Dark

8,2 164 692
oceny
8,2 10 1 164692
8,0 23
oceny krytyków
Dark
powrót do forum serialu Dark

Sytuacje z końca 2 sezonu tj Charlotte-Elizabeth oraz pojawienie się nie-Marthy z innego świata, mogą sugerować że Winden oraz akcja się w nim dziejąca nie jest rzeczywiste.

Wiec czym? Rzeczywistością wirtualną? Jonas z Marthą wspomina o Matrixie. Adam mówi że nikt nie jest niewinny. Więc może czyścem?

Samo Winden jest dosyć dziwne. Jak powiedział Clausen, kto tu się urodził, ten zostaje.
Nie ma żadnych informacji o sąsiednich miastach. Komunikacja miejska ogranicza sie do przystanka autobusowego, z którego nic i nikt nie jeździ.
Mają własny szpital, szkołę elektrownię gdzie pracuje całe miasto. Są samowystarczalni, nie muszą się z Winden ruszać. Nie wiem czy to niedopatrzenie twórców serialu, ale Winden nie ma władz. A przecież to w takich przypadkach ludzie o wszystko władzę oskarżają, a potem policję. Sklepów też brak.

Czy walka Adama z Reginą to walka Boga z Diabłem o ludzi? O to komu będą posłuszni? Komu uwierzą?
Czy powtarzające się słowa piosenki są tutaj wskazówką? "My only aim is to take many lives; The more the better I feel" /Moim jedynym celem jest odebrać wiele żyć; Im więcej tym lepiej się czuje/

ocenił(a) serial na 8
Pan_Tonima

Po prostu nie pokazują tych rzeczy. Policjant którego przydzielają do rozwiązania zagadki jest z zewnątrz, w 1933 do Winden przyjeżdża małżeństwo, samochody, telefony, playstation i inne rzeczy też gdzieś kupują, do elektrowni przyjeżdżają Francuzi i różne osoby z zewnątrz.

ocenił(a) serial na 10
tentego

Oglądałem każdy sezon po 2 razy i nic nie wiem o jakimś małżeństwie, które przyjeżdża do Winden w 1933.

ocenił(a) serial na 9
tentego

"Policjant którego przydzielają do rozwiązania zagadki jest z zewnątrz," Został ściągnięty listem o swoim bracie. Kolejny byt, pionek, który ma określony cel. A mianowicie otworzyć beczki.

" 1933 do Winden przyjeżdża małżeństwo" Chodzi ci o Agnes i Tronte? To matka i syn. Agnes jest związana z Sic Mundus. Czyli można rzec że została tam wysłana. Poza tym w 1953.

"do elektrowni przyjeżdżają Francuzi" Ale ich nikt nie widział

W Winden wszyscy główni bohaterowi są aktywną częścią pętli.
Reszta ludzi wydaje się tłem, ale nie takim tłem życia codziennego. Tłem bardziej w stylu "Truman Show", takim nienaturalnym.

ocenił(a) serial na 8
Pan_Tonima

Tak, masz rację, mój błąd, chodziło mi o Agnes i Tronte.
Została wysłana, a zatrzymuje się i pyta o adres - nie pasuje to trochę, wiedziałaby gdzie to jest, a jej syn, który z nią podróżował, raczej nie pochodził z innego czasu niż ten w którym akurat byli.
1933 - literówka, chodzi oczywiście o 1953.

"do elektrowni przyjeżdżają Francuzi" Ale ich nikt nie widział.
Tak samo nikt nie widział jak ludzie chodzą na zakupy, jak tankują samochody, a chyba nie masz wątpliwości że coś jedzą i że nie jeżdżą na powietrze?
Gdy starszy Johnas pojawia się u matki, to są sceny jak sięga po coś do lodówki.
Sama się napełnia?
Moim zdaniem serial po prostu nie skupia się na takich rzeczach.

ocenił(a) serial na 9
tentego

"Moim zdaniem serial po prostu nie skupia się na takich rzeczach."

Może być tak jak piszesz.
Ale właśnie brak tych codziennych zajęć sprawia dziwne wrażenie. Może to jest celowy zabieg żeby nie zaśmiecać serialu takimi rzeczami.

Ale może być to spowodowane tym że Winden nie jest światem rzeczywistym.
Jakimś światem wirtualnym, innym wymiarem czy czyśćcem, do którego ludzie trafiają nie świadomi tego że opuścili świat rzeczywisty. Jak trafił tam Clausen nie mając samochodu?
I właśnie ten brak codziennych zajęć jest jakby elementem mającym pokazać że to nie jest świat rzeczywisty. Otwierasz lodówkę i wszystko masz. Samochód jeździ bez tankowania.
Bohaterowie akceptują ten świat bez zastanawiania się co się wokół nich dzieje. To dla mnie jest trochę nienaturalne.
Mam wrażenie jakby scenarzyści trochę inspirowali się "Truman Show", gdzie główny bohater jest niczego nie świadomym pionkiem. A wszystko wokół niego, łącznie z innymi ludźmi, jest stworzone na potrzeby określonego projektu.

A tak się zastanawiam. Czy Agnes wiedziała że spotka Urlicha i specjalnie się zatrzymała żeby zobaczył swojego ojca? Czy była to część planu Adama?

ocenił(a) serial na 8
Pan_Tonima

Dowiemy się za rok.
Szpital do którego trafił Mikkel nie wyglądał na wyalienowany. Szkoła też wyglądała normalnie.
Większość gdzieś pracowała i było widać postęp technologiczny, inne sprzęty, inne samochody w 2019, play station i smartfony, w 1986 walkmany, Golfy II itd

ocenił(a) serial na 10
Pan_Tonima

W sumie podoba mi się ta interpretacja. Zobaczymy, co pokażą w 3 sezonie :)

ocenił(a) serial na 9
Pan_Tonima

Adama z Claudią. Regina to córka Claudii.

Pan_Tonima

W Niemczech istnieje miasto Winden. Pytanie czy to to to z filmu

ocenił(a) serial na 9
Tomasz_Leoniec

Nie. Serial kręcono w okolicy Berlina.

ocenił(a) serial na 8
Pan_Tonima

Wydaje mi się, że zbyt głęboka analiza. Jednak Twoja teza jest bardzo ciekawa i gdyby tak było to...serial mocno urósłby w moich oczach.

Pan_Tonima

W pierwszym odcinku Ulrich mówi, że ma jechać na szkolenie do Frankfurtu. Ktoś na niemieckim forum wspominał, że kod pocztowy Winden zbliżony jest do okolic Fuldy. Clausen wspomina, że pochodzi z Marburga. W internecie chodzi też informacja, że Winden położone jest w środkowych Niemczech. Zarówno Frankfurt jaki Fulda leżą w landzie Hesja, który jest mniej więcej w centrum Niemiec. Marburg jest miastem między Frankfurtem, a Kolonią. Tak więc można określić orientacyjne położenie tej miejscowości. Natomiast sceny do serialu kręcono w Berlinie i okolicach Berlina.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones