Detektyw (2014-) serial TV

True Detective

plakat - Detektyw (2014)

ciekawostki

(27)

role

błędy w filmie

 • W odcinku "The Long Bright Dark" (1x01), kiedy Cohle i Hart wchodzą do mieszkania Cohle'a, Cohle kładzie swój notatnik na ladzie. W następnym ujęciu widzimy jednak, jak Cohle podchodzi do łóżka i rzuca na nie notatnik, a w kolejnym, że notatnik wciąż leży na ladzie.

 • W odcinku "The Long Bright Dark" (1x01), kiedy żona Marty'ego budzi się rano, w salonie możemy zauważyć niebieski kosz Kunisher firmy IKEA. Nie był on jednak jeszcze dostępny w sprzedaży w 1995 roku, kiedy rozgrywa się akcja tej sceny.

 • W odcinku "Who Goes There" (1x04), kiedy Cohle wchodzi na teren klubu motocyklowego The Iron Crusaders, możemy usłyszeć piosenkę "A History of Bad Men" zespołu The Melvins. Utwór ten po raz pierwszy pojawił się na albumie "A Senile Animal", który został wydany dopiero w 2006 roku.

 • W odcinku "Who Goes There" (1x04), Hart śledzi striptizerkę jadącą samochodem Subaru Wagon z 1998 roku, podczas gdy akcja tej sceny rozgrywa się trzy lata wcześniej, w 1995 roku.

 • W odcinku "Who Goes There" (1x04), detektyw Rust Cohle używa mąki marki Great Value do zastąpienia kokainy, którą wynosi z magazynu z dowodami. Akcja tej sceny toczy się w 1995 roku, podczas gdy widoczne na opakowaniu logo firmy zostało wprowadzone dopiero latem 2009 roku.

 • W odcinku "The Secret Fate of All Life" (1x05), podczas sceny rozgrywającej się w 1995 roku, Reggie Ledoux ma na sobie ręcznik z postaciami z serialu animowanego "My Little Pony: Przyjaźń to magia", którego emisja rozpoczęła się dopiero w 2010 roku.

 • W odcinku "The Secret Fate of All Life" (1x05), kiedy detektyw Hart śledzi Dewalla, obaj przejeżdżają przez bramki przeciwprzepięciowe na autostradzie. Akcja tej sceny rozgrywa się w 1995 roku, podczas gdy takie bramki zaczęto instalować dopiero po uderzeniu huraganu Katrina w 2005 roku.

 • W odcinku "Haunted Houses" (1x06), kiedy Marty przygotowuje się do bójki z Rustem przed posterunkiem, widzimy że ściąga z palca obrączkę. Jednak podczas sceny walki możemy zauważyć, że Marty nadal ma ją na palcu.

 • W odcinku "Haunted Houses" (1x06), kiedy Cohle przesłuchuje kobietę podejrzewaną o zamordowanie swoich dzieci, widzimy, że pali niebieskie Camele. Papierosy te jednak, aż do lat 2009-2010, nazywały się "Lights", a nie "Blue", podczas gdy akcja tej sceny rozgrywa się w 2002 roku.

 • W odcinku "Haunted Houses" (1x06), kiedy Maggie przychodzi do baru po odkryciu kolejnej zdrady Marty'ego, na ścianie możemy zauważyć piwa pochodzące z luizjańskiego browaru Nola. Scena ta rozgrywa się w 2002 roku, podczas gdy browar Nola został otwarty dopiero w 2008 roku.

 • W odcinku "After You've Gone" (1x07), Marty mówi, że detektywi przesłuchiwali go w "ostatnią sobotę". Z wcześniejszych odcinków wiemy jednak, że rozmowa odbyła się 1 maja 2012 roku, czyli we wtorek.

 • W odcinku "Form and Void" (1x08), podczas ostatniej sceny na dziedzińcu szpitala możemy zauważyć, że na brzuchu Rusta nie ma ani śladu po ciężkich obrażeniach, jakich doznał zaledwie kilka tygodni wcześniej.

 • W odcinku "The Long Bright Dark" (1x01) jadący samochodem detektywi widzą postawiony przy drodze billboard przedstawiający wizerunek zaginionej dziewczyny. Wyświetla się na nim także numer telefonu z kodem 337. Kod ten odpowiada co prawda południowo-zachodniej Luizjanie, ale zaczęto go stosować dopiero w 1999 roku, podczas gdy akcja tej sceny rozgrywa się w 1995 roku.

 • W odcinku "The Long Bright Dark" (1x01) major Ken Quesada trzyma egzemplarz gazety The Daily Advertiser. Wzór nagłówka odpowiada jednak temu, który gazeta stosowała w latach 1997 - 2013, podczas gdy akcja tej sceny rozgrywa się w 1995 roku.

 • W odcinku "The Locked Room (1x03), kiedy kaznodzieja dowiaduje się o śmierci dziewczyny, mamrocze pod nosem krótką modlitwę i czyni znak krzyża. Robi to jednak nieprawidłowo, dotykając najpierw prawego ramienia, a nie lewego.

 • W odcinku "Haunted Houses" (1x06), Marty kupuje w sieci T-Mobile telefon z aparatem, w którym Maggie znajduje później półnagie zdjęcia. Scena ta rozgrywa się w 2002 roku, podczas gdy sieć T-Mobile wprowadziła do swojej oferty telefony z aparatem dopiero w 2003 roku.

 • W odcinku "The Long Bright Dark" (1x01) śledztwo zostaje wszczęte 3 stycznia 1995 roku. W jednej z kolejnych scen, której akcja ma się rozgrywać dwa miesiące wcześniej, Marty przychodzi do mieszkania Rusta. Możemy wtedy zauważyć kilka książek o zabójstwach i seryjnych mordercach. Pierwsza z nich, "Serial Killers", została wydana jednak dopiero 15 czerwca 1995 roku. Drugą książkę, "The Encyclopedia of Forensic Science" autorstwa Briana Lane'a, wydano w 2005 roku. Trzecią z książek, czyli czwarte wydanie "Practical Homicide Investigation", opublikowano z kolei w 2006 roku.

 • W odcinku "The Secret Fate of All Live" (1x05), podczas sceny rozgrywającej się na początku 2002 roku, córka Marty'ego zostaje podrzucona do domu przez przyjaciół jeżdżących czarnym Fordem Bronco. W tle możemy zauważyć wtedy Toyotę 4Runner czwartej generacji, którą produkowano w latach 2003-2009.

 • Pod koniec odcinka "Haunted Houses" (1x06), Rust zaprasza Marty'ego do baru. Kiedy wraca do swojego samochodu, możemy zauważyć odbicie zamontowanej z tyłu pojazdu kamery filmowej.

 • W odcinku "Form and Void" (1x08), podczas jednej z pierwszych scen możemy zauważyć, że Errol Childress nie ma na twarzy swoich charakterystycznych blizn. Ma je jednak we wszystkich pozostałych scenach.

 • W odcinku "The Western Book of the Dead" (2x01) ojciec Ani wspomina, że jej siostra Atena otrzymała imię na cześć greckiej bogini miłości. Według mitologii Atena jest jednak boginią mądrości, podczas gdy za miłość odpowiada Afrodyta.

 • W odcinku "Down Will Come" (2x04), podczas sceny w lombardzie Woodrugh identyfikuje zegarek jako skradziony porównując go z fotografią. Możemy jednak zauważyć że oba zegarki, jakkolwiek bardzo do siebie podobne, nie są takie same. Zegarek widoczny na zdjęciu ma napisy nad i pod tarczą, podczas gdy zegarek w lombardzie ma napis tylko nad tarczą, w dodatku wykonany inną czcionką.

 • W odcinku "Church in Ruins" (2x06), podczas jednej z końcowych scen możemy zobaczyć krążące w oddali sępy. Dźwięki wydawane przez ptaki nie pasują do głosu sępów, ale wron. Sępy nie mogą wydawać innych dźwięków poza miękkim syczeniem lub chrząkaniem.

miejsce kręcenia

pozostałe