Endeavour
powrót do forum 9 sezonu

Obejrzałam dziewiątą (i ostatnią) serię.
Ładne zamknięcie całego serialu, powróciły postaci z dawnych sezonów i powrócono do niedokończonej sprawy.
Z żalem przyznaję, że już nie pamiętałam o co tam chodziło w szczegółach i oglądając w oryginale trochę czułam się przez pewien czas zagubiona w tych wszystkich nazwiskach, nazwach, miejscach i odwołaniach do wcześniejszych postaci i spraw.
Na szczęście pod koniec było to zgrabnie wyjaśnione.
Ale i tak pewnie zrobię sobie kiedyś powtórkę z całości, bo jednak oglądanie kilku odcinków raz na rok (lub rzadziej) - no cóż, traci się trochę na płynności i osobiście wielu rzeczy już nie pamiętałam.
A szkoda, bo widać, że twórcy się przyłożyli, żeby pozamykać wątki.
Myślę, że scenarzyści dobrze poradzili sobie z postaciami szefa Thursdaya i Joan, biorąc pod uwagę, że w serialu "Inspektor Morse" (którego "Endeavour" jest prequelem) nie byli nigdy wspominani. A w tej serii to osoby najważniejsze dla Morse'a.
Na koniec w samochodzie symboliczne nawiązanie do pierwowzoru serialowego (którego nota bene nigdy nie widziałam).
Ogółem - fajny serial z klimatem retro, ciekawe zagadki, ale przede wszystkim rewelacyjne odwzorowanie epoki (stroje, charkteryzacja, scenografia, samochody, itd.) plus bardzo dobre aktorstwo.
Polecam.


ocenił(a) serial na 10
abigail_

Absolutna zgoda. Z pewnym opóźnieniem obejrzałem finałową serię i miałem bardzo podobne odczucia. Też zapomniałem o co dokładnie chodziło w tych starych wątkach :). Przez te 11 lat kibicowałem bohaterom, więc z żalem się z nimi żegnam. Niby happy end, ale czy na pewno? Bardzo dobry serial, przede wszystkim spójny scenariuszowo. Widać że nie był pisany na kolanie, a każdy kolejny sezon rozwijał postacie. Będzie mi go brakować, bo chyba nie dam rady ponownie obejrzeć 36 półtoragodzinnych odcinków. Ocenę na 8 wystawiłem kilka lat wstecz, teraz daje 10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones