PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=832320}
7,8 8,3 tys. ocen
7,8 10 1 8279
8,0 4 krytyków
For All Mankind
powrót do forum serialu For All Mankind

Serial w części traktującej o kosmosie jest naprawdę ciekawy i koszerny.
Ale niestety im dalej tym coraz gorzej coraz więcej poprawnych politycznie wątków i po prostu zapychaczy.
o ile na początku watki kobiet itp są mniej więcej wtłoczone w realia czasów to później już wszystko znika i dostajemy pustą wydmuszkę która musi mieć odpowiednią ilość takich czy siakich postaci i wątków.
Najzabawniejsze jest to że jak w większości filmów postacie homoseksualne są całkowicie jednowymiarowe definiowane tylko przez swoją seksualność.

W serialu w ogóle pominięto realność sowietów wygrywających wyścig na księżyc. Bo nie byli w stanie tego zrobić.

Zabawny był też fragment o uchwaleniu ustawy pozwalającej kobietom walczyć na wojnie ale akurat po zakończeniu wojny w Wietnamie, kiedy nastroje anty wojskowe były wyjątkowo duże.

ocenił(a) serial na 8
peruniec

Nie zgodzę się. Seria jak na dzisiejsze czasy jest wręcz niebywale wyważony. A jestem dość mocno wyczulony na lewicowe i feministyczne p1erdolenie. Co do wątku ZSRR. Nie ma tego dużo, ale w 9 odcinku dostaje się amerykańskiemu stylowi życia, także jak na produkcję z USA to i tak dużo.

ocenił(a) serial na 8
peruniec

Upss... jakie poprawnie politycznie wątki? Kwestia emancypacji kobiet w latach 60-70 to fakt historyczny. Nawet jest wątek Pierwszej Poprawki do Konstytucji USA z 1971 roku, która traktowała o dyskryminacji i równym dostępie do zatrudnienia. Kobiety w kosmosie? Już w 1961 NASA odkryła, że kobiety są atutem podczas misji: są bardziej odporne na radiację, są mniejsze więc łatwiej poruszają się w zamkniętej, ograniczonej przestrzeni, zużywają mniej tlenu, wody, jedzenia więc koszty są mniejsze, są bardziej odporne psychicznie na izolację i ciasne przestrzenie.

Postacie gejowskie są ukazane poprzez swoją seksualność? Nie sądzę. Przecież tutaj nie ma żadnego coming outu w imię równouprawnienia. Misja jest najważniejsza i wymaga poświęcenia. Wątek homoseksualny czy wątek sprzątacza ma pokazać realia hooverowskiego polowania na czarownice.

Realność sowietów wygrywających wyścig na księżyc? Rosjanie przegrali wyścig z dwóch powodów: rakieta nośna N1 miała problemy z napędem a ponieważ konstruktor i szef programu Korolew zmarł w '66 nikt nie mógł sobie poradzić z problemem, w '69 doszło do katastrofy rakiety i cały kosmodrom wyleciał w powietrze wstrzymując program na kilka lat. Także można sobie wyobrazić, że w alternatywnej rzeczywistości Rosjanie jednak pokonali przeciwności, co nie jest trudne bo przecież do '66 prowadzili w kosmicznym wyścigu.

ocenił(a) serial na 6
Ezo_Okami

Kobiety są mniej więcej dwa razy mniej odporne na radiację akurat ;)
I nie chodzi o walkę o emancypację ale to że kobiety zostały astronautkami i jeszcze dowódczyniami misji kosmicznych.

Dalej w ogóle pominąłeś fragment o pozwoleniu kobietom walczyć na wojnie co w realu zdarzyło się dużooooo później a w dodatku w czasach po wojnie wietnamskiej żadne kobiety by o to nie zabiegały z powodów bardzo anty wojennych nastrojów. A już szczególnie żadne feministki by o to nie walczyły.

Postacie homoseksualne są wydmuszkami bo jeśli by je usunąć z serial ten nic by nie stracił, a same postacie homoseksualne są głównie definiowane przez swoją orientacje.

Co do sowietów to jesteś mocno w błędzie.
Rosjanie nie mieli działającej rakiety nie mieli lądowania który mógłby zabrać wszystkich z powrotem, mieli taki który mógł wrócić ale jedna osoba musiał zostać pozostawionym module!
Nie mieli za bardzo możliwości technicznych żeby te problemy przezwyciężyć.
A na koniec co jest najważniejsze ZSRR zaczynał się sypać, coraz większe problemy wewnętrzne, problemy z krajami paktu warszawskiego, wojna wietnamska itp

ocenił(a) serial na 10
Ezo_Okami

Ezo ma rację. Zawsze mnie dziwi ten hejt z poprawnosci politycznej. To nie jest żadna poprawność, a realia. Jesteśmy wyizolowanym kulturowo i etnicznie krajem, nawet na tle aktualnej Japonii. To my jesteśmy dziwadłem. Świat jest kolorowy, 10% ludzi ma odmienną orientację i taki jest fakt. Mamy udawać, że tych ludzi nie ma? Postacie wpisują się w realia lat 60/70. Wątki homoseksualne nie są osią, a tylko pomagają w pokazaniu ówczesnej sytuacji. Gdyby dopisano jest głównym bohaterom byłoby większe pianie naszych "rodzimych zbawców ludzkości", ale jak widać, gdy dopisano je postaciom pobocznym to też źle ;) Kwestia kobiet jest już osią scenariusza i bardzo dobrze. Widać jak to zmieniłoby inne aspekty kobiet w społeczeństwie i też zrobiono to dobrze. Odnośnie sowietów, to właśnie ten aspekt zaprzeczenia faktów jest głównym pomysłem filmu. Ale to i tak nic, czytałem opinie, że te serial nie ma realizmu bo zamiast lecieć na księżyc celują obok księżyca i to bzdura (autor pewnie nie wie co to orbita). Albo opinie, że Away netflixowe to bzdura bo w statku kosmicznym czasem mają grawitację, a czasem nie. Jeśli ktoś przegapił podstawy nauczania w szkole podstawowej to nikt już mu w niczym nie pomoże. Niestety coraz więcej takich osób ;(

użytkownik usunięty
rob_sad

Wypowiedź typowego konformisty łykającego wszystko jak pelikan. Świat nie jest kolorowy tylko zwariował a my jesteśmy głosem rozsądku, który zaczyna brzmieć co raz głośniej.