PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=38927}

Klan

2,8 35 473
oceny
2,8 10 1 35473
2,5 4
oceny krytyków
Klan
powrót do forum serialu Klan

Klan od zawsze był serialem odciętym od polityki i światowej i rodzimej. W serialu nigdy nie pojawiły się wątki dotyczące zamachu na WTC, katastrofy smoleńskiej itd. Nigdy nie było żadnej żałoby narodowej, a bohaterowie nie zdradzali czy chodzą na wybory czy nie, nie namawiali do tego widzów. Wczoraj jednak ta żelazna zasada została nagięta, jeśli nie złamana.

Dla niewtajemniczonych – w odcinku z 5.02. pojawiła się scena w kawiarni. Agnieszka spotkała się tam żeby porozmawiać ze swoim ojcem i zabrała ze sobą córkę. Rozmowa dotyczyła zamążpójścia Agnieszki. W pewnym momencie dołączyła się do niej Zosia, która powiedziała, że ona nigdy nie wyjdzie za mąż, co nie oznacza, że nie zamierza mieć dzieci. Zamierza i to aż dziesięcioro. Na te słowa mama i dziadek zaczęli tłumaczyć dziewczynce, że przy tak dużej liczbie dzieci mąż może być przydatny. Agnieszka odwołała się do argumentu, że mając tak dużo dzieci, Zosia będzie musiała bardzo dużo pracować żeby je utrzymać, a mąż mógłby ją odciążyć. Na to mała odparła, że i tak go nie potrzebuje, bo przecież dostanie 500zł na każde dziecko i co miesiąc będzie miała 5000zł. Na tych słowach scena się kończy.

Co sądzicie o takim zwrocie? Czy władza maczała palce w scenariuszu i promuje program, czy może to było świadome zagranie scenarzystów, żeby trochę utrzeć rządzącym nosa? W końcu z rozumowania dziewczynki wynika, że dostanie wystarczająco dużo żeby tyle nie pracować. Być może w ogóle nie pracować.

Klan zawsze przemycał (lub starał się przemycać w mniej lub bardziej umiejętny sposób) dobre wzorce, takie jak badania profilaktyczne, zdrowy styl życia, tolerancja, uczciwość, dobre wychowanie. Nigdy jednak nie promował programu politycznego jakiejkolwiek partii…
Czy Klan stanie się w telewizji publicznej, teraz już narodowej, tubą partii rządzącej?

ocenił(a) serial na 1
Lotta_Rosie

Hmm... Dlaczego tematu nie widać na głównej, skoro jest najnowszy?

ocenił(a) serial na 4
Lotta_Rosie

Bo z automatu pokazują się tematy "najwyżej oceniane" (cokolwiek to znaczy) :D
W efekcie pierwszy jest zawsze ten sam temat, chyba że po każdym otwarciu strony zmienisz to klikając w "najnowsze". Bo o klikanie tu chodzi, nic innego, gdyż nie da się tego przestawić na stałe.

ocenił(a) serial na 6
Lotta_Rosie

Widzę, że ta scena wywołała spore zamieszanie.
Jak już pisałem w temacie "Dzisiejszy odcinek", uważam, że żaden serial nie powinien być stronniczy. Natomiast w owej scenie nie doszukiwałbym się jakiegoś przesłania. Oczywiście jakby się uprzeć, to scena faktycznie może być prześmiewczym komentarzem programu "500 zł na dziecko". Mam nadzieję jednak, że nowy pisowski zarząd TVP nie będzie wyciągała konsekwencji, a scenarzystom Klanu radziłbym odejście od tematów politycznych na czas obecnej władzy.
PS. Widać, że nie było Cię trochę na forum. Od niedawna pojawiły się tzw. "lajki", tematy z największą ich ilością są na samej górze. Można to zmienić, wybierając opcję "od najnowszych". Wtedy najnowsze tematy będą pojawiać się pierwsze. :)

ocenił(a) serial na 1
elmoo_filmweb

aa, rozumiem :) w takim razie obczję "dzisiejszy odcinek". Dla mnie to, co oni zrobili z tym tekstem po programie 500+ plus było jak odcinek sponsorowany. Już były takie rzeczy w Klanie, np. cały wątek o tym, jak Ola z koleżanką przygotowują kurczaka Winary. Takie rzeczy nigdy nie wyglądają naturalnie i nie wywołują raczej odwrotny od zmierzonego efekt...

ocenił(a) serial na 1
Lotta_Rosie

Nawet na pudelku piszą o wątku w Klanie http://www.pudelek.pl/artykul/88944/a_tymczasem_w_klanie_promocja_500_zlotych_na _dziecko_wideo/

ocenił(a) serial na 6
Lotta_Rosie

No ogólnie sporo zamieszania przez tę jedną scenę. Ciekawy jestem czy to było celowe.

ocenił(a) serial na 1
elmoo_filmweb

Myślę, że tak, bo serial jest apolityczny. Podobnie z resztą jak inne M jak miłość czy Barwy szczęścia. Jest to też bardzo sprytnie zrobione, nie da się zarzucić scenarzystom, że krytykują ten program. Zrobili to w białych rękawiczkach.

ocenił(a) serial na 6
Lotta_Rosie

Klan jednak sporo różni się od BW czy MjM. Serial przede wszystkim idzie z duchem czasu. Jak zmieniały się banknoty, bohaterowie tłumaczyli nam jak ich używać. Potem były chwilówki, na które dał nabrać się Jeremiasz. Ostatnio Pawełek powiedział, że od kiedy w szkołach przestano sprzedawać słodycze, rozwinął się czarny rynek (to można nawet podciągnąć pod krytykę ustawy o zlikwidowaniu niezdrowych rzeczy w szkołach), no i teraz te nieszczęsne 500 zł.

ocenił(a) serial na 1
elmoo_filmweb

Zgadzam się, Klan to jest chyba jedyny w Polsce serial "misyjny". Nie bez powodu gra w nim chłopak chory na Zespół Downa, wątek z wirusem Hiv u syna Moniki też miał niebanalne znaczenie, bo w latach 90-tych ludzie bali się, że zarażą się przez samo dotknięcie osoby z wirusem. Do tego dochodzi oczywiście to wszystko o czym mówisz, choć myślę, że scenarzyści nie chcieli krytykować ustawy o wycofaniu słodyczy. W końcu u Agnieszki mamy życie bez cukru, a u Czesi odchudzanie ;) Czarny rynek z pączkami to raczej puszczenie oka, owszem bunt, ale wśród najmłodszych, wywołuje więc on raczej uśmiech niż konsternację. W ogóle, myślę, że tekst Pawełka przeszedł bez echa, bo ustawa dotycząca śmieciowego jedzenia jest znacznie mniej kontrowersyjna niż 500+. Jeżeli ktoś dodaje do serialu scenę, w której mowa o ustawie niemal tak kontrowersyjnej jak trybunał, to nie chce mi się wierzyć, że nie wiedział, że to nie zostanie bez komentarza.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones