PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=770169}
7,3 27 112
ocen
7,3 10 1 27112
7,6 9
ocen krytyków
Maniac
powrót do forum serialu Maniac

Jak Wam się podoba? Dla mnie tak właśnie powinien wyglądać happy end - niby słodko, ale gorzko. Zmiana nie przychodzi łatwo, a jej konsekwencje są łatwe do przewidzenia: rodzina się zemści za niezależność; ratowanie ludzkiego życia zostanie opłacone zwolnieniem z pracy; toksyczna matka dalej będzie wypierać traumy; wspaniałe istnienie zostanie zniszczone przez nonszalancję itp.
Koniec wieńczy dzieło, a ostatni odcinek tego serialu nadaje mu kolejny wymiar :)

ocenił(a) serial na 10
menysek

Patrząc na losy Owena, ucieczka z pieskiem na rękach u boku Annie mu się należała. Jej też.
Ogólnie finał jest taki jakiego oczekiwałem, piękny, taki ludzki. Nawet jak uciekli na chwilę... bo nie wiadomo.

Dawno nie oglądałem, takich ludzkich scen w serialu. Nie czułem w Maniaku "serialu" ani Hollywodzkiego przepychu, ani skondensowanej "analizy społeczeństwa", takiej łopatą pisanej. Ta bezkompromisowość jest imponująca, są tu sceny art-housowe, są indie, są czysto komercyjne, ale wizualnie to wygląda jak dzieło sztuki.
To dziwaczna sceneria (scenografia, efekty wizualne!!!) i nadzwyczajne problemy.
Problemy, które analizujemy razem z bohaterami, dlatego serial się snuje, nie ma super zwrotów akcji, jakichś niesamowitych. Dlatego Maniak chyba przepadł... i to przykre, bo to scenariuszowo to wybitne działo, aktorsko to Jonah Hill, gra najlepszą rolę w życiu, Emma Stone, goni go, ale wyprzedza ją Justin Theroux, a za nim Sally Field. No wybitne aktorstwo. Dawno nie oglądałem serialu chcąc tak zobaczyć jego zakończenie (dlatego jest 2 w nocy). Ocena: 10/10.

użytkownik usunięty
loopdigga

Przecież oni nigdzie nie uciekli. Zostali w wirtualnej rzeczywistości udającej prawdziwy świat. Jest na to wiele wskazówek.

ocenił(a) serial na 6

Na przykład jakie?

ocenił(a) serial na 6
Freeman_10

Auta na parkingu na końcu, jak wynosili się z laboratorium były identyczne jak wirtualnych wizjach. Na samym końcu odkurzacz do psich kup z ptakiem to chyba najbardziej oczywista wskazówka.

Niekoniecznie.
W pewnym sensie wszystko zależy w co chcemy uwierzyć, na tym też polega siła tego zakończenia.

Jedną z istotniejszych scen jest ta, w której widać listę pacjentów ośrodka, w którym znajduje się Owen. Pojawiła się teoria, że 'Wendy Lemuria' wpisana na listę, to dowód na kontynuację iluzji. Tylko, że to Annie wpisała to imię! Wpisała dwie rubryki, jako Bruce i Linda, co jest referencją do wcześniejszych wydarzeń z fantazji (na poparcie tezy, niech będzie fakt, że to zdecydowanie wygląda na pismo Emmy Stone, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa wpisała to jej bohaterka).
Dwie osoby, żeby mieć przykrywkę na wyprowadzenie Owena z ośrodka.

Co do przewijających się elementów takich jak samochód Azumi- tu już nie ma jasnej odpowiedzi, ale równie dobrze mogły pojawiać się w halucynacjach, bo Gertie miała te elementy scenografii jakoś zaprogramowane, czyste gdybanie.

I na koniec, robot, jastrząb i pies - nikt nie powiedział, że to musi być akurat pies Annie i Ernie The Hawk - odczytuję to jako symboliczne przedstawienie tego, że pewne niewytłumaczalne zbiegi okoliczności zdarzają się też w prawdziwym życiu :)

ocenił(a) serial na 7
Koszelin

a ja jako mały dowcip na koniec filmu :]

ocenił(a) serial na 7
loopdigga

bez dwóch zdań minimum dobry ten serial, dobra, ciekawa, nietuzinkowa historia, bardzo dobra gra aktorka... tylko życzyć sobie więcej takich filmów... niestety może być za trudny dla zwykłego (szarego?) widza... a filmy muszą zarabiać
nic to, z całego serca życzę mu sukcesu...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones