PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=680486}

Narcos

8,5 165 845
ocen
8,5 10 1 165845
7,8 13
ocen krytyków
Narcos
powrót do forum serialu Narcos

serial - górna półka

ocenił(a) serial na 8

Realizacyjnie, montażowo, narracyjnie, fabularnie rzecz satysfakcjonująca, bo jednak z grubsza trzymająca się realiów. Silny kontrast w stosunku do komercyjnej papki, szczególnie tej adresowanej do młodzieży.

Twórcy nie ustrzegli się pewnych błędów, stworzyli garstkę postaci nieco schematycznych, ale od prawdziwej historii Pablo Gavirii zasadniczo nie odeszli. Jak wiadomo, prawdziwa historia dostarcza często lepszych scenariuszy, niż fikcyjne thrillery adresowane do robotników budowlanych i gospodyń domowych.

Dbałość o realizm, przede wszystkim psychologiczny, to najlepsza recepta na serial przyzwoity.

ocenił(a) serial na 8
per333

P.S. pierwszy sezon w zasadzie wyczerpał temat. Śmierć Gavirii to już tylko epilog. Drugi sezon powinien skupić się więc na innych aspektach walki z baronami narkotykowymi. Inaczej proporcje zostaną naruszone. W tym serialu opowiedziano pokrótce całą historię Pablo Escobara Gavirii. Serial opisywał zdarzenia z zakresu kilkunastu lat. Nie wierzę w to, żeby drugi sezon został zawężony do ostatniego półtora roku życia zbrodniarza, bo byłoby to elementarnym błędem w sztuce.

ocenił(a) serial na 8
per333

Póki co z tej tematyki The wire (60 odc) oraz Breaking bad (62 odc) oceniam 10/10
Sopranos (86 odc) oraz Fargo (20 odc) na 9/10
Natomiast Zakazane imperium (56odc), Narcos (10 odc) oraz Gomorra (12 odc) na 8/10
Być może z kolejnym sezonem Narcos podniosę ocenę. Póki co serial jest bardzo dobry,
ale ma zbyt krótką i pospieszną historię Escobara (zaledwie 8 godz) co jest sporym rozczarowaniem w
porównaniu do wysokiego poziomu i spójnej długiej histiorii w znacznie dłuższych
Sopranos (ok 80 godz) ....The wire (ok 60 godz)... Breaking bad (ok 45 godz)
Dużo większe wrażenie zrobiłby na mnie Narcos, gdyby historia barona narkotykowego Escobara
w latach 1979-1993 obejmowała przynajmniej 40-50 godzin.
Pewnie zapowiedziany drugi sezon zacznie się od śmierci P.Escobara i obejmie kolejne lata działania kartelów.

ocenił(a) serial na 8
returner

The Wire dałem 10/10 i uważam to za jedyne prawdziwe arcydzieło telewizyjne XXI wieku. Breaking Bad i Fargo to 8/10 (rzeczy bardzo dobre, każde w swoim gatunku). Sopranos obejrzałem kilka odcinków i nie podjąłem się oceny. Gomorrę uznałem za serial niezły (6/10) - miała zbyt dużo błędów realizacyjnych i montażowych by ocenić wyżej, tym bardziej, że fabularnie też tu i ówdzie produkcja ta raziła "zgrzytami". Zakazane Imperium (6/10) zaczęło się zapętlać, zjadać własny ogon, kręcić się jałowo w kółko. Przy tak wysokim budżecie (jak na serial) można było zatrudnić bardziej uzdolnionych scenarzystów. W końcu serial ten zaczął mnie męczyć i nużyć, a wątki niektóre zwyczajnie zeszły na manowce.

ocenił(a) serial na 8
per333

Zakazane imperium mnie zawiodło. Sopranos czy The wire są dużo lepsze.
Po pierwsze liczyłem na poziom Dawno temu w Ameryce 1984 , a mimo klimatu, rozmachu, dobrej reżyserii, wysokiego poziomu aktorstwa i scenariusza to coś kulało, bo było nudnawo,
a zwłaszcza to odczuwałem od 3 sezonu. Sopranos, The wire, Breaking Bad są długie, a jak człowiek obejrzy te 10 odcinków to przepada świat realny, bo wchłania się odcinek za odcinkiem, by zobaczyć co będzie dalej i poznać zakończenie , a w Zakazanym Imperium coś wyraźnie nie wyszło.
Po drugie historia miała obejmować cały okres prohibicji 1920-1933 (7 sez x12 odc , razem 84 odc),
a po 4 sezonach postanowili anulować produkcje i dali 5 skrócony sezon (8 odc), jako podsumowanie.
Pierwsze 4 sezony dość dokładnie pokazały okres 1920-1925, a potem zamiast okresu 1926-1933 w następnych sezonach 5-7 (kolejne 36 odc) dostaliśmy przeskok do 1931 roku oraz retrospekcje z dalekiej przeszłości. Serial bardzo ucierpiał, że z powodu niskiej oglądalności musieli tak postąpić i
nie pokazali ważnych wydarzeń. Zwłaszcza postać Al Capone na tym bardzo straciła :(
Ale wiesz podobny los spotkał inne seriale HBO Carnivale anulowany po 2 sezonach,
Deadwood anulowany po 3 sezonach. Z Rzym natomiast przesadzili z budżetem (1 sezon aż 100mln),
dużo więcej niż jakikolwiek sezon GOT 10 lat później i zamiast planowanych sezonów 2-4 wszystko umieścili w 2 sezonie. A to mógł być serial jak GOT wielosezonowy. To był największy zawód.
Można powiedzieć, że tylko Oz, Sopranos, Sześć stóp pod ziemią oraz The wire z długich seriali HBO nakręcili od początku do końca tak jak planowali. Teraz pewnie się też im uda z GOT ukończyć planowane 8 sezonów i zamknąć historię.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones