PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=800686}

Nawiedzony dom na wzgórzu

The Haunting of Hill House
7,8 56 448
ocen
7,8 10 1 56448
7,2 9
ocen krytyków
Nawiedzony dom na wzgórzu
powrót do forum serialu Nawiedzony dom na wzgórzu

Niesamowity serial

ocenił(a) serial na 9

Urzekł mnie ten serial! Dawno mnie już nie wciągnął horror czy to w kini czy na małym ekranie. W końcu ! W końcu doczekałem się horroru ambitnego i niesamowicie ciekawie zrealizowanego. Bałem sie, że będzie to typowy horrorek z nawiedzonym domem ale myliłem się.

Co mnie urzekło w serialu najbardziej? To przede wszystkim ukazanie relacji od strony psychologicznej naszych bohaterów. Oczywiście są sceny creepy ale wszystko zostało to tak genialnie wyważone. A finał? Cóż powala! Jeden z lepszych jakie oglądałem ostatnich lat.. No netflix rozwala system i tyle w temacie!

Może nie wszystko zrozumiałem w serialu.. Sporo zakręconych wątków itp ale hm raczej twórcy celowo to tak zaprojektowali by sobie widzowie sami interpretowali główne lub poboczne wątki w serialu..

Nie do końca zrozumiałem działania tego tajemniczego pokoju. Moze ktoś mógłby to wyjaśnić? Dzieciaki nie były świadome ze każdy z nich przebywał w nim .. Był jakby to ująć magiczny. Tylko hm troche to dziwne ze jak wchodzili do tego pokoju to nie zczaili sie ze jest własnie te pomieszczenie ? Przecież nie mieszkali tam chwile, czy kilka dni ale już miesiącami przesiadywali w tym olbrzymim domu..

Druga sprawa duchy. Wnioskuje po finale ze to nie każde duchy zamieszkujace w tym domu były złe. Natomiast Matka dzieciaków została otomiona przez kobiete która zażycia była oszustką i manipulantką i ona sobie ją wzieła za celownik. Tylko jesli tak to czemu inne duchy tego nie powstrzymały? Może nie wiedziały.. Cięzko to wywnioskować

Ciekawie ukazano ten cały dom Hill House. Niby nawiedzony i zły ale przez końcówke serialu można odczuć zupełnie co innego. Właściwie nadal do końca nie wiadomo czym on jest.. Wiadomo ze jest ponury, zły, magiczny ale i zarazem ma coś w sobie "dobrego" i niesamowitego. Straszmnie mi sie to spodobało.

Może ktoś z was ma pomysł na całe te wyjaśnienie bytów zamieszkujących w domu oraz tego tajemniczego pokoju?

Podsumowując do końca nie czaję paru watków:
1. Jakim cudem kobieta ze skręconą szyją to jest własnie Nell która własciwie siebie straszyła? W 5 odcinku pokazano ze ona straszyła (ostrzegała) siebie samą w innym czasie.. Dziwne to troche.
2. Duchy mieszkające w tym domu oraz własnie ten tajemniczy pokój czym on dokładnie był ? Bo ogólnie ja go interpretuje na swój sposób ale moze wy podzielicie sie swoimi spostrzeżeniami.
3. Duchy które nawiedzały bohaterów poza domem. Np Luke był obserwowany przez tego gościa z laską. Po co go straszył?

Ogólnie serial jest naprawdę bardzo dobry i daje mu 9/10. Moze przesadziłem z oceną bo raczej powinien dostać mocne 8/10, ale hm ze względu na to ze brakowalo mi takich hororrów to uwazam ze zasługuje na dziewiątkę :).

Te wszystkie kinowe horrorki niech się chowają i tyle w temacie.

ocenił(a) serial na 8
Azazell

1. Najwyraźniej duchy potrafiły w jakiś sposób zaginać czasoprzetrzeń albo sam dom robił to za nich, a one nie miały wpływu na to komu i kiedy się ukazują (zwłaszcza w przypadku Nell, kiedy ukazywała się sobie samej, krzyczała, tak jakby nie chciała się sobie ukazywać, bo wiedziała do czego to doprowadzi). Trochę to pokrętne.
2. Nell mówi, że pokój był żołądkiem domu i wabił do siebie mieszkańców, żeby móc ich "pochłonąć", żeby nie chcieli odejść. A jak się tam dostawali nie wiedząc o tym? No cóż, tutaj chyba trzeba po prostu uwierzyć na słowo, że tak było. Niektórych rzeczy nie da się wytłumaczyć.
3. Myślę, że duch, który nawiedzał Luke'a po ucieczce z odwyku, nie był wcale duchem, tylko wspomnieniem tego co widział w domu jako dziecko. Luke błąka się po ulicach mniej więcej w tym samym czasie, w którym Nell popełnia samobójstwo (stąd też Luke czuje się jak trup) i myślę, że czuł, że coś jest mocno nie tak i właśnie wtedy powróciły do niego wspomnienia tej zjawy.

ocenił(a) serial na 8
samwise_6965

A co do samych duchów, myślę, że nie były ani złe, ani dobre. Kobieta, która nakłoniła matkę żeby "obudziła" bliźnięta, za życia leczyła się w zakładzie zamkniętym, więc i po śmierci nie była "stabilna". Inne duchy reagowały, duch babci mówi matce, żeby nie słuchała Poppy, bo ona kłamie. Czemu nie zrobiły niczego, żeby powstrzymać Liv przed tym co zamierzała zrobić? Myślę, że Olivia już sama w sobie miała problemy i pojawienie się duchów tylko to poglebiło, więc wydaje mi się, że nie mogły niczego zrobić.

ocenił(a) serial na 9
samwise_6965

Ciekawie jest tak jak mówisz.. Moze faktycznie Olivia miała już problemy z natury psychologicznej - a duchy to wyczuły i zaczęły działać.

No własnie co do duchów .. To jest ciekawe bo przeważnie w innych horrorach to pod koniec zawsze się dzieje najgorzej i moze sie stać najwieksza krzywda bohaterom. A tu własciwie tylko ta Poppy była niebezpieczna .. Mimo ze tez pojawiały się inne duchy i dawały znać.. To jedynie chyba ona najbardziej szkodziła.

Tylko ze z drugiej strony jakby mi druga osoba przyłożyła nóz czy coś innego do gardła i chciała zabić (nieświadomie) to raczej bym szybko działał.. A oni to olali. Po takim incydencie to taka osoba wymaga hospitalizacji w psychiatryku i to natychmiast. Bo wiadomo zagraża innym domownikom.. I wtedy moze jakby była w wariatkowe to moze by przeżyła.

ocenił(a) serial na 8
Azazell

Tak na dobrą sprawę, oprócz Poppy żaden duch nie działał na szkodę rodziny. Pani z krzywą szyją - wiadomo kim była I myślę, że ukazywanie się Nell było niezależne od jej woli. Wysoki mężczyzna w kapeluszu, który straszył Luke'a, chciał odzyskać tylko swój kapelusz. Tylko Poppy nakłaniała matkę do zabójstwa dzieci, ale tak jak mówiłem, ona była chora i zapewne wyczuła w Olivii jakieś zaburzenia i to wykorzystała.
Ojciec kompletnie pokpił sprawę. Gołym okiem było widać, że Olivia ma problemy, a on nie zrobił nic. Wysłał ją tylko do siostry, ale nawet nie upewnił się, czy wsiadła do samolotu. Myślę, że w tej całej tragedii jej problemy były kluczowe. Cała siódemka była wystawiona na działanie Poppy, ale ona wybrała jednak matkę.

samwise_6965

Dokladnie, tym bardziej, ze w domu bylo duzo wiecej duchow. Tworcy "umiescili" zjawy w co 3,4 scenie. W zasadzie tylko Poppy werbalnie kontaktowala sie z mieszkancami domu a raczej tylko z Olivia. Wg mnie Nelly odseperowala sie od rodziny tej nocy kiedy zniknela, niby byla z nimi a jednak jej nie wiedzieli. Wg mnie przejela wtedy role opiekuna rodziny. To jej smierc zjednoczyla ponownie rodzine i pozwolia zmierzyc sie z demonami przeszlosci. To ona objawiala sie rodzenstwu aby je chronic, albo przerwac klotnie.

ocenił(a) serial na 9
Azazell

Nie wzięliście pod uwagę jeszcze jednej rzeczy - faktu, że cały dom był przesiąknięty trującą pleśnią, to też z pewnością pozytywnie na mieszkańców nie wpływało.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones